• 0

20 Eylül 2018, 13:48 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Tokat protokolü Muharrem iftarında buluştu

Tokat protokolü Muharrem iftarında buluştu

Alevi Bektaşi kültüründe önemli yeri olan, sunni inanışında da büyük sevabı olduğu kabul edilen Muharrem orucu Tokat'ta birlik ve beraberliğe sahne oldu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Devlet Eski Bakanı Metin Gürdere’nin verdiği muharrem orucuna Tokat Valisi Ömer Toraman, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, GOP Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve İl Protokolü katıldı.
 
Devlet Eski Bakanı Metin Gündere davete icabet ettikleri için misafirlere teşekkür etti. İftarda konuşan Tokat milletvekilleri birlik ve beraberlik mesajları verdi. Tokat Valisi Ömer Toraman konuşmasında güzellikler dilerken, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da, “Muharrem kardeşlik iftarımızı birlikte açtık. Allah bu mübarek ayda yapılan ibadetleri kabul, birliğimizi daim etsin
ifadelerini kullandı.
 
 
BUGÜN AŞURE GÜNÜ
 
"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Allah'ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah'ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.
 
Âşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir. Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşura Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Âşura Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır. Âşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Sûresinin ikinci âyeti olan "On geceye yemin olsun" ifâdelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.077 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]