• 0

04 Ekim 2018, 21:37 - Anasayfa // Niksar Haberi yazdır

Niksar'da Geleneksel el sanatları yaşatılıyor

Niksar'da Geleneksel el sanatları yaşatılıyor

Niksar'da belediye tarafından bayanlar için geliştirilen Baş Tacı Yaşam Merkezi'nde geleneksel el sanatları yaşatılıyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Niksar Belediyesi Baş Tacı Merkezinde son olarak Tel Kırma işlemeciliği kursu açıldı. Tel Kırma işlemeciliği 17 yüzyıldan günümüze kadar devam eden Anadolu’ya özel geleneksel el sanatlarımızdan birisidir. Tel Kırma işlemeciliğinin en yaygın olduğu şehrimiz ise Bartın. Tül ve geleneksel el dokumaları üzerine işlenen teli Bartın için ve "Bartın Teli" adı altında üretilmektedir. Yalnız bu iş için kullanılan işleme iğnesi de el yapımıdır. Tel kırmalar birbirine bağlantısız ve makas kullanmadan telin birbirine kestirilmesi ile işlenmesinden dolayı bu adı almıştır.
 
EL SANATLARIMIZ YOK OLMASIN
 
Baş Tacı Merkezi’nde geleneksel el sanatımızın yok olmasını, yozlaştırılmasını önlemek en doğru biçim ve estetikle tanınmasını sağlamak ve geleceğe aktarılmaktır. Konu ile ilgili eğitimciler yaptıkları açıklamada, “Motiflerimizde yararlandığımız tek kaynak, büyükannelerimizin iç dünyalarını bu güne taşıyan çeyiz sandıklarının içindeki teknik ve estetiktir. Bize düşen görev bu motiflerin özeliğini bozmadan yenilemektir. Her türlü balolarda ve özel günlerde omuza şal olarak alınır. Ayrıca Tel Kırma ile sehpa ve fiskos örtüleri, sigara kılıfı, gözlük kılıfı vb. örtüler yapılmakta” dediler.
 
 
BAŞ TACI MERKEZİNDE VERİLEN KURSLAR
 
Baş Tacı Yaşam Merkezinde bayanlar; Yemek Kursu, Pastacılık Kursu, Fitness – Platess Kursu, Bilgisayar Temel Eğitim Kursu, Dil Eğitimi Kursu, Okuma-Yazma Kursu, Ebru Kursu, İğne Oyası Kursu, El Örgüsü Kursu, Resim Kursu, Yağlı Boya Kursu, Dikiş Atölyesi Kursu, Ahşap Boyama Kursu, Tel Kırma Kursu, Takı Tasarımı Kursu, Yöresel Tasarım Kursu, Ahşap Oyma Kursu, Alçı Bebek Kursu, Kumaş Baskı Kursu, Sabun Yapım Kursu, Ev Aksesuarları Kursu, Yöresel Bebek Kursu, Kuaförlük Kursu, Cilt Bakım Kursu, Manikür Kursu, Pedikür gibi kurslardan faydalanabiliyorlar.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Niksar Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]