• 0

08 Ekim 2018, 12:31 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

Ballıca Mağarası şifa dağıtıyor

Ballıca Mağarası şifa dağıtıyor

Mağaralar son yıllarda turistlerin daha çok ilgisini çekmeye başladı. Yeraltının zenginliği olan sarkıt, dikit, akmataşı, traverten havuzu ve yer altı nehri gibi özellikleri bulunan Mağaraların tedavi özellikleri de tespit edildi. Tabiat Parkı olarak ilan edilen Tokat'taki Ballıca mağarası da doğal güzelliğinin yanı sıra şifa da dağıtıyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ballıca Mağarası her yıl yüzbinlerce turisti ağırlıyor. Doğal oluşumu ile ziyaretçilerine müthiş bir görsel şölen sunan Ballıca Mağarasının bir özelliği de gelen ziyaretçilerinin sağlığına katkı sunması.
 
ASTIM VE KOAH HASTALIĞINA İYİ GELİYOR
 
Astım ve koah hastalıklarına iyi gelen mağaranın havası bölgeyi sağlık turizmi açısından da aktif bir hale getirdi. Sağlık turizmi açısından mağaranın gerçek manada kullanılabildiğini söylemek ise zor. Çünkü bunun için sistematik bir çalışma sistemi belirlenmesi gerekiyor.

Ballıca Mağarasına sağlık nedeniyle gelen insanlar, tedaviye yardımcı olarak kendilerini rahat hissettiklerini söylüyorlar. Tedavinin sonuç vermesi için bir haftalık bir zaman dilimine ihtiyaç hissedilirken, konaklama gibi sorunlar sebebiyle bazen bu süre doldurulamıyor.
 
PAZAR İLÇESİNE 7 KM MESAFEDE
 
Mağara Tokat’ın Pazar ilçe merkezinin 7 km güneyinde, Ballıca köyünün yaklaşık 1 km güneydoğusunda yer alıyor. Yaşı 3.4 milyon yıl olarak belirlenen Ballıca Mağarası, Dünya’daki benzerlerinin en güzel örneklerinden birisini oluşturmaktadır. Yarı kayalık yüksek bir tepenin yamacındaki mağaraya giriş, kısmen düzeltilmiş ana kaya bloğundan sağlanmaktadır.
 
AYDINLATMA YAPILDI
 
Aydınlatma, yürüyüş yolları, seyir terasları yapılarak 1996 yılında ziyarete açılan Ballıca Mağarası 10.000 metrekare yüzölçüme sahip. Bugün gezilip görülebilen kısmı 680 m uzunluğunda +19, -75 metre olmak üzere toplam 94 metre yüksekliğindeki mağaranın en önemli karakteristik özelliği, Türkiye’de hiçbir mağarada bulunmayan “soğan sarkıt” oluşumlarına sahip olması ve mağaranın değişik yerlerinde koloniler halinde yaşayan “cüce yarasa”ların bulunmasıdır.
 
 
5 KAT 8 SALONDAN OLUŞUYOR
 
Mağara yarı yatay, yarı dikey olarak birbirine bağlı 5 kat ve 8 büyük salondan oluşmaktadır. Mağara içi, şekillerine göre bölümlere ayrılmıştır ve her bölüm farklı isimlerle anılmaktadır. “Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Fosil Salonu, Yarasalar Salonu, Mantarlı Salon, Sütunlar Salonu ve Yeni Salon”. Bu bölümler dışında oluşumu devam eden henüz ziyarete açılmamış bölümleri de bulunmaktadır.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]