• 0

08 Ekim 2018, 22:18 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

Bir sanat eseri Tokat bileziği

Bir sanat eseri Tokat bileziği

Altın bilezik kadınların vazgeçilmez takıları arasında yer alır. Fakat Tokat Bileziği ise özellikleri ile tam anlamıyla bir sanat eseri ve hazine değerinde.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kafkaslardan gelerek Tokat'a yerleşen kuyumcu ustalarının bafon olarak çıkarttıkları altın bilezik 300 yıldır kadınların kollarını süslüyor.

Tokat bileziği, altın külçelerin eritilerek çubuk haline getirilmesinden sonra silindirden geçirilerek elde edilen tellerin işlenmesiyle yapılıyor. Hadde ismi verilen aletten geçirilen altın teller el mengenesinde yedi sıra halinde bükülerek hazırlanıyor. Oldukça zahmetli olan kum dökümü tekniğiyle yapılan kaş kısmına ise bükülen tellerden oluşturulan bilezik kilitle birleştiriliyor.

Düğünlerde ideal hediyesi olan Tokat Bileziği altın fiyatlarının artması ile birlikte cep yakar hale geldi. Nesilden nesile hatıra olarak kalma özelliği olan Tokat Bileziğine sadece yurt içinden değil, yurtdışında da talep geliyor.
 
Altın fiyatlarının aşırı yükselmesi sebebiyle son yıllarda Tokat Bileziğinin gümüşünün de çıkmasını sağladı. Altın bileziğe gücü yetmeyen kadınlar alternatif olarak gümüş Tokat Bileziği takıyor.
 
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.095 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]