• 0

11 Ekim 2018, 12:46 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

Zinav gölü dört mevsim ayrı bir güzel

Zinav gölü dört mevsim ayrı bir güzel

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde tabiat parkı Zinav Gölü ve kanyonu eşsiz doğa manzarasıyla yılın her günü ziyaretçilerine doyumsuz görsel şölen sunuyor. Kendinize bir iyilik yapın ve bir hafta sonunu Zinav'da geçirin.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ın Reşadiye ilçesine 17 kilometre, Yolüstü köyüne de 4 kilometre uzaklıkta bulunan Zinav Gölü ve kanyonu ilkbaharın gelişiyle eşsiz doğa manzaraları ile kartpostallık görüntüler oluşuyor. Kanyondan gelen küçük sularla beslenen Zinav Gölü, ortalama 1.5 kilometrekare alana ve 20-25 metre sahip olduğu derinliğiyle dikkat çekiyor. Zinav gölünün uzunluğu 1 km, genişliği 70–500 metredir. Etrafı korunmaya alınmış orman alanı ile kaplı olan Zinav Gölü’nde çeşitli balık türleri de yaşıyor.
 
Tabiat parkı alanının 29 hektarı göl, 21 hektarı da ormanlık alandan oluşuyor. Gölün yaklaşık 2 km kadar kuzeyinde 4 km'lik ilgi çekici bir kanyon oluşmuştur. 10 m derinliğe kadar ulaşan kanyon doğa sporları sevenlerin ilgisini çekmektedir.
 
Bir yeryüzü cenneti olan Zinav Gölü ve çevresi 2010 yılında turizm bölgesi ilan edildi. Birçok şelaleyi içinde barındıran kanyon 2015 yılında turizme kazandırılırken, bu alanlar özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.
 
 
SONBAHARIN RENKLERİ
 
Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Zinav Gölü ve Kanyonunda sonbaharla birlikte bir hüzün çöküyor. Son baharda yeşilin sarıya çalan tüm renkleri ortaya çıkıyor. Kış mevsimi yaklaştıkça da artık ağaçlar yapraklarını yere bırakmaya başlıyor.
 
Kış ayı ise aynı bir güzelliğe bürünüyor Zinav Göle ve Kanyonu. Sert geçen kış aylarında donan göl suyu ayrı bir seremoni sunuyor canlılara ve ziyaretçilerine.
 
Gölün ismiyle ilgili farklı rivayetler vardır. 1990 yılında yörede araştırma yapan bilimsel ekipler Zinav, Harita Genel Müdürlüğünün resmi haritasında Zünnav olarak geçer. Yöre insanları Sinan Gölü adını da kullanmaktadır. Sinan adı bir rivayete göre, yörede birkaç yüzyıl önce yaşamış varlıklı bir kişiden gelmektedir. Geniş arazilere sahip olan Sinan beyin Yolüstü Kasabasının yakınlarında kale ve saray kalıntıları bulunur.
 
Gülen deresinin doğu yamacında oluşan heyelan vadinin önünü kapatmış, settin arkasında biriken sular Zinav Gölünü oluşturmuştur. Göl Derenin taşıdığı alüvyonlarla kuzey tarafından doldurulmaktadır. Heyelan kütlesinden taşan sular göl güneyinde bir gideğen oluşturmuştur. Gideğenin heyelan kütlesini parçalayıp, gölün boşalmasını engellemek için bent yapılmıştır. Bendin üzerinden mahalle yolu geçmektedir. Heyelan kütlesinin altından göl suları sızma yapmaktadır.
 
Göl çevresi gürgen, meşe ve çam ağaçlarının bulunduğu ormanla çevrilidir. Gölde sazan başta olmak üzere çeşitli balık türleri yaşar. Göl özellikle kışın ördek ve diğer göçmen kuşların uğrak alanıdır.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]