• 0

06 Kasım 2018, 09:03 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Özdemir, 'İnovasyon var olan bir süreci yenilemekte'

Özdemir, 'İnovasyon var olan bir süreci yenilemekte'

'Tarımdan İnovasyona Tokat' Panelinde konuşan TV 24 Ekonomi Müdürü Sadi Özdemir, 'Tarım da inovasyon derken bu üç ay çok zor bir üç aydı bizim için, televizyonda seyircilerden hep şu tepkiler geliyor, çarşıda pazarda malum patatesle başladı, domates dokuz lira oldu, niye anlatmıyorsunuz bu ne hal? Biz de konuyu anlamaya çalıştık ama tabi geçmiş yıllarda da yüzleştik bu konularda etteki fiyat hikâyesi falan bu da çok uzun süre konuşuldu. Şimdi tarımda inovasyonu nerede yapmak lazım?' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tarım ve hayvancılığın herkesi ilgilendirdiğini ifade eden Sadi Özdemir, “Tarım, hayvancılık, gıda işi inavasyon aslında hepimizin bildiği ortada var olan bir süreci yenilemekte orayı daha güzel verimli hale getirmekte inovasyon. Ben ilk defa tarım ve hayvancılığın sorunları ile meslek hayatımda yüzleşmeye başladığım 2000 li yılların başlarında, İstanbul Sanayi Odasının şimdiki başkanı Erdal Bahçıvan dedi ki; sizi benim fabrikanın yanına götüreyim Lüleburgaz’da. Orada neler yapıyoruz neler yapmak istiyoruz anlatalım” diye konuştu. Sadi Özdemir konuşmasını şöyle sürdürdü:

İNOVASYON TARIMDA ÖLÇEK MESELESİNİ ÇÖZECEK

“Bunların yanı sıra artık o bölgede ki eski çiftçiler olmadığını anladık. İstanbul’da ki bir öğretim üyesi ailesi ile gitmiş yerleşmiş, büyükbaş hayvan almış aile meraklılık öyle çiftlik oluşturmuş, yani inovasyon tarımda ölçek meselesini çözecek bir inovasyona ihtiyacımız var. Küçük işletmeleri küçük parçaları zorla birleştiremediğimize göre belki çiftçilik modelinde eski kooperatifçiliği belki farklı bir versiyonu ile bir şey yapılması lazım oda bir inovasyon.  Yine izah etmekte zorlandığımız noktaların bir tanesi de şu,arz talep dengesizliği, hep aynı şeyleri konuşuyoruz, her sene bir ürün birçok ürün elde kalıyor, dökülüyor, ucuzluyor yine arz talep dengesini bu ülkede nasıl sağlarız bununla ilgili bir inovasyon. Bir de fire oranları var. Çözüm noktaları belli, lojistikte sorun var gıdanın yaş sebze ve meyveden başlayarak gıdanın lojistik tarafında nasıl bir zincir kopmadan kurulacak ve fire oranını düşüreceğiz. Aracı olacak mutlaka ama bunun makul bir şekilde yönetilebilir hale gelmesi gerekiyor.”
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]