• 0

07 Kasım 2018, 15:06 - Anasayfa // TÜRKİYE Haberi yazdır

CHP Milletvekili Özgür Karabat'tan Diyanet bütçesine eleştiri

CHP  Milletvekili Özgür Karabat'tan Diyanet bütçesine eleştiri

Bütçenin demokratik toplumlar açısından olmazsa olmazı olduğunu dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, görüşülmekte olan Bütçe Kanunu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesi hakkında TBMM'de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

DİL DESTEĞİ İÇİN 17 MİLYON LİRA HARCANDI
 
TBMM Bütçe Komisyonunda görüşmelerine başlanan Cumhurbaşkanlığı Sisteminin ilk bütçesinin tartışmalara sebep olduğunun altını çizen CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Bütçe bir toplumun ne kadar demokratik ve eşitlikçi olduğunun en temel göstergesidir” dedi
 
DİYANET, SAYIŞTAY’IN ELEŞTİRİLERİNE NE DİYECEK
 
2017 Yılı Performans Programında personel sayısı 117 bin olarak açıklanan Diyanet’in “Sayıştay denetimlerine ‘Taşra teşkilatlarımızda yeterli ve nitelikli personel yok’ yanıtını vermesinin gerçekçi olmadığını söyledi. Karabat: “Başkanlığın Bütçe sunumunda sadece web sayfası dil desteği tercüme hizmet alımına 17 milyon 603 bin TL harcandığını açıkladığını, yüz binin üzerinde personele sahip bir başkanlığın dil bilen yeterli personelinin olmaması düşündürücüdür” ifadelerini kullandı.
 
İHTİYAÇ FAZLASI KİTAP
 
Diyanetin ihtiyaç fazlası kitap bastığını da ifade eden Karabat: “Kuran kursları için dağıtılan kitapların sayısı tüm ülkede Kuran Kursuna gidenlerin sayısından kat kat fazla. Ülkede gazeteler, kitaplar kâğıda gelen zamlardan basılamaz hale gelmişken Diyanet sadece 2018 yılının ilk altı ayında 6 milyon 338 bin kitap basmış ve ücretsiz dağıtmıştır. Bu kitapların toplam maliyeti ise 14 milyon 221 bin 705 TL olmuştur” diye konuştu. Karabat, Türkiye genelinde kuran kursuna devam eden öğrenci sayısının 1.031.675 olarak açıkladığını ifade ederek, kimi kitapların kurslara devam eden öğrencilerin toplamından 3 kat fazla olduğunu söyledi.
 
DİYANETİN KONTROLSÜZ YARDIMLARI
 
Diyanet’in “yardımlarının” amir kurumu olan Cumhurbaşkanlığı’nın dahi çok üstünde olduğunu iddia eden Karabat, “Sadece 2017 yılında çeşitli kurumlara yapılan nakit transferi 113.319.023 TL olmuştur. Oysa 2017 yılı için hane halkına yapılan yardımlar dâhil olmak üzere cari işlemler için öngörülen tutar sadece 29.883.000 TL idi. Bu anlamda yardım adı altında kendisi için öngörülen tutarın dört katı harcama yapmış ve dolayısıyla bu yolla kamu ciddi bir zarara uğratılmıştır” şeklinde konuştu.
 
FARKLI İNANÇLARA YER YOK
 
Bütçede de diğer dini inançların yok sayıldığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Karabat, “Belli bir din ve mezhep anlayışının sanki ülkenin tek ve mutlak inanç anlayışı olduğu kabul ediliyor. Dolayısıyla bu bütçede de milyonlarca vatandaşımız yok sayılıyor. Başta Aleviler, Hristiyanlar ve Musevi inancına sahip vatandaşlarımızı yok sayan, onları görmezden gelen böyle bir bütçelemenin ne demokrasiyle ne de vicdanla bağdaşır bir yanı yoktur” diyerek açıklamalarını tamamladı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TÜRKİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]