• 0

01 Aralık 2018, 21:57 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Bakan Kurum, Tokat'a hayran kaldı

Bakan Kurum, Tokat'a hayran kaldı

Tokat'ta tarihi yerleri gezen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tokat'a hayran kaldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İstanbul'dan Tokat'a havayoluyla gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tokat Havalimanı’nda Tokat Vali Vekili Mehmet Suphi Küsbeci, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve protokol tarafından karşılandı.
 
İlk olarak Tokat Valiliğini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, Vali Vekili Mehmet Suphi Küspeci tarafından Valilik makamında il brifingi verildi. Valilik toplantı salonunda, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali Vekili Mehmet Suphi Küsbeci, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ilçe belediye başkanları ve bakanlık yetkilileri, bakanlığa bağlı il müdürlerinin katılımı ile yaklaşık 2 saat süren bir toplantı gerçekleştirildi.
 
Toplantının ardından basın açıklaması yapan Bakan Murat Kurum, kent merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki 267 dönümlük Gümenek Mesire Alanının Tokat'ın millet bahçesi olarak kullanılması için projenin başlatılacağı, Kaledibi Mahallesi kentsel dönüşüm, Beyhamam ve Beysokağı'nın sağlıklaştırılması projelerinde iyileştirmeler yapılacağı, il ve ilçelerde çöp aktarma istasyonları konuşlandırılması başta olmak üzere Tokat’a yapılması planlanan yatırımlar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
BALIK ÖLÜMLERİNE DİKKAT ÇEKTİ
 
Konuşmasında, Tokat'ın içinden de geçen Yeşilırmak'taki balık ölümleri ile ilgili tüm çalışmaların bakanlık tarafından takip edildiğini ifade eden Bakan Murat  Kurum, "Amasya'da toplu balık ölümleri meydana geldi. Dünden beri bakanlığımızın birimleri, ÇED Genel Müdürlüğümüz sahada gerekli inceleme ve denetimleri yapıyorlar. Bakanlığımızın gezici laboratuvarı şu an sahada. Gerekli numuneleri aldılar. Ölen balıklardan da numune aldık. Bunları da Ankara'daki laboratuvara gönderdik. 2 gün içerisinde inşallah neticeleri çıkacaktır. Ancak ilk görülen o ki; suda herhangi bir kirlilik ya da zehirli bir maddeye rastlanılmadı. Balıkların tahlil sonucuna göre de bunu açıklayacağız. Gözüken, yağışların fazla olması ve toprakların akarsulara nehirlere kayması sebebiyle balıklarımızın zarar gördüğü yönünde. Tabi bu iklim değişikliğinden kaynaklı nehirlerin debisinin düşmesi de yine balık ölümlerine bir etken olarak gözüküyor. Ancak laboratuvar sonuçları neticesinde size daha net bilgi vereceğiz." diye konuştu.
 
 
POŞETLER ÜCRETLE SATILACAK
 
Alışverişlerde kullanılan poşetlerin 2019 yılı itibariyle 25 kuruştan satılmaya başlanacağını ve uygulama ile ülkede kişi başı 440 adet olan poşet kullanımını 40'a düşürmeyi hedeflediklerini söyleyen Bakan Kurum, uygulama sonrasında cam, metal ve pet şişelerle, plastik ve karton kaplar için de yeni bir uygulama geleceğini duyurdu. Bakan Kurum, "Dün itibari ile artık kanun Resmi Gazetemizde yayınlandı. 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle plastik poşetlerimiz ücretli hale geliyor. 0,25 kuruş ücret alacağız. Yıllık 30-35 milyar adet poşet kullanımını ki bu kişi başı 440 adede geliyor, bunu inşallah çok kısa zamanda 40 adede kadar düşürmeyi hedefliyoruz. Bu manada çevreyi korumak adına plastik poşetlerin ücretlendirilmesi bizim için çok büyük önem arz ediyor. Bu uygulamaya da inşallah 2019 itibariyle de başlamış olacağız. Artık eski pazar çantalarımıza, filelerimize hep beraber dönmek istiyoruz. Diğer taraftan pet şişe, metal şişe, cam şişe, karton ve plastik kaplara ilişkin de yine bir uygulama geliyor. Bu uygulama ile birlikte bunu piyasaya süren firmalar da bu işlerin toplanmasına ilişkin bakanlığımıza bir bedel yatıracaklar; pet şişe başına, cam şişe başına. Biz de bunların toplanmasına ve sıfır atık sistemine dönüşümünü sağlamak için kuracağımız sistemde harcayacağız. Bizim artık atmamayı öğrenmemiz gerekiyor. Evet sıfır atık sistemi ile biz 2023 yılında yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamayı öngörüyoruz. Vatandaşımızı; gençlerimizi, yaşlılarımızı, çocuklarımızı da bu kampanyamıza güçlü bir şekilde davet ediyoruz." şeklinde konuştu.
 
Tokat’ta tarihi mekânların yanı sıra kentsel dönüşüm çalışması yapılması planlanan “Kaledibi Kentsel Risk Alanı Dönüşüm Projesi’nin” yapılacağı bölgede incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yapılacak ve yapılan çalışmalardan memnun oldu.
 
TARİHİ MEVLEVİHANE
 
Tokat’ta temaslarda bulunan, yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Valilik ziyaretinin ardından Mevlevihane ve Bey Sokağı’nda tarihi mekanlarda incelemelerde bulundu. Halit Sokağı'nda 60 tarihi binanın restore edilmesi amacıyla devam eden çalışmalarla ilgili bilgi alan Bakan Kurum, “Kaledibi Kentsel Risk Alanı Dönüşüm Projesi’nin” yapılacağı bölgeyi yerinde inceledi. Deveciler Hanı’nı ziyaret eden Bakan Kurum, çocuklara oyuncak hediye etti.
 
Takkeciler Cami şadırvanı yanında bulunan çay bahçesinde vatandaşlarsa sohbet ederek çay içen Bakan Kurum, daha sonra emeklilere yönelik olarak yapılan TOKİ konutlarını gezdi. Son olarak Millet Bahçesi yapılması öngörülen Gümenek Mesire Alanı’nı gezen Bakan Kurum, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’dan bilgi aldı.
 
Bakan Kurum, Milletvekilleri Mustafa Arslan, Yusuf Beyazıt, AK Parti İl Başkanı Metin Polat ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nu makamında ziyaretinin ardından karayolu ile Amasya’ya hareket etti.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]