• 0

20 Aralık 2018, 14:57 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Güçlü kadınlarla güçlü Tokat

Güçlü kadınlarla güçlü Tokat

Tokat TSO tarafından kadın girişimcilere özel olarak "Güçlü Kadınlarla Güçlü Tokat" gecesi düzenlendi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Gönüllü Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Alin Otel'de düzenlenen geceye yüzlerce kadın girişimci ve girişimci adayı katıldı. Organizasyona Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik konuşmacı olarak katıldı.

BAŞARILI KADIN BAŞARILI AİLE

Program Tokat TSO Gönüllü Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Leyla Doğan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Doğan, programa katılan kalabalığa kendilerine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında; "Bizler gerçekten Tokat için bir şeyler yapmak istiyoruz. İşsiz kadınlarımıza iş sahası açmak, engelli diye görülen çocuklarımıza yaşam alanları oluşturmak ve güçlü kadınların Tokat'ta var olduğunu kanıtlamak istiyoruz. Bir ülkenin güçlü olabilmesi, başarılı olabilmesi; kadın erkek ayrımı yapılmadan eğitimin gerçekleşmesi ile mümkün olur. Kadın öğrenirse, çocuğuna da öğretir. Eğer kadın başarılı olursa aile birlikte başarılı olur" ifadelerini kullanarak eğitimin önemine vurgu yaptı.
 

ŞEHİR KADINLA GELİŞİR, GÜZELLEŞİR

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, bir şehrin en önemli gücünün kadınlar olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başladı. Başkan Çelik: "Bu ifadeyi bir kaç daha kullandım. Bu şehrin enerjisi sizsiniz, duygusu sizsiniz, bu şehrin sizler her şeyisiniz. Öncelikle bunun farkında ve bilincinde olun lütfen. Şehirlerin gelişmelerinde bir takım önemli temel kriterler vardır. İnsanı gelişmiş ama geri kalmış bir şehri hiç göremezsiniz. Veya insanı geri kalmış ama gelişmiş bir şehir de göremezsiniz. İnsan gelişmesi ile şehirlerin gelişmesi hep aynı orantıda olmuştur. Daha önemli bir şey söyleyeceğim. Bunu ben de değil birçok otorite söylüyor. Biz diyorlar bir şehre gittiğimizde o şehrin gelişmişliğini; o şehirdeki hanımefendilerin yaşadıkları şehre ne kattığı ile orantılarız diyorlar. Yani o şehirde hanımefendiler, siyasette, ticarette, sosyal alanlarda etkili ve güçlüyse; biz o şehir gelişmiştir diye notumuzu yazar, çıkarız diyorlar” dedi.
 
Ali Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
KOSGEB DESTEKLİ PROJELERDE KADINLARA ÖNCELİK

Onun için bu şehri bir yere götürebilmek için size çok ama çok ihtiyacımız var. Bunu bildiğimiz için de Nisan ayında Ticaret ve Sanayi Odasını devraldık. İlk çalışmalarımızı burada bir çok arkadaşımız da hatırlar; hep kadın girişimcilerimizle başlattık ve organize ettik. Niye böyle bir şeye ihtiyaç duyduk? Sizin samimiyetinize, iyi niyetinize inandığımız ve güvendiğimiz için. Bakın; birçok sosyal etkinliğe bakıyoruz sosyal kuruluşlara filan; hep yöneticileri hanımefendi. Veya şehrin bir takım yöresel değerlerini geliştirmek için kurulmuş bir takım organizasyonlara bakıyoruz, hep hanımefendi. Yardımseverler Derneğine bakıyoruz hep hanımefendiler, bir takım sosyal etkinliklere bakıyoruz hep hanımefendiler... Aslında bir şeyler yapma ihtiyacı ve isteği içerisinde olan, o özgüveni, o enerjiyi kendilerinde hisseden ama imkan sağlanamadığı için kendini hapsetmiş çok ciddi bir topluluksunuz siz. Sizi daha ön plana çıkarmaya çalışacağız. Onun için de TSO ile birlikte yapacağımız özellikle KOSGEB destekli eğitimlerde önceliği hep hanımefendilere vereceğiz. Bir takım teşvikleri ve kredilerin öncelikle hanımefendilerce kullanılması için bir takım çalışmalar yapacağız.”

TOKAT ÖZEL BİR YER

Kadınların yapacağı çalışmalara değinen Ali Çelik, “Hanımefendilerin kendilerinin yapmış oldukları bir takım üretimlerle alakalı, işte belediye başkanımız da burada; siyasilerle, bürokratlarla, belediye ile veya STK'larla konuşup hep birlikte desteklemeye çalışacağız. Yani sizin önünüzü ve yolunuzu açmaya çalışacağız. Bu topraklar, Tokat çok özel bir yer. Buradan yeni bir şahlanışı, yeni bir birlikteliği beraber başarmak ve gerçekleştirmek zorundayız. Hepimiz biliyoruz ki Anadolu; ta 1100'lü yıllarda maddi ve manevi çıkışını, inşasını, fethini Tokat'tan başlattı. Çok ihtiyacımız olan yeniden fethi de sizlerle birlikte buradan başlatacağız. Bunu da sizlerin desteğini arkamıza alarak başlatacağız. Bu konuda çok kararlıyız, çok inançlıyız, çok samimiyiz. Bu akşamki bu birlikteliğiniz, bu coşkunuz, bu kalabalığınız; artık bu çağrının karşılığını bulduğunu gösteriyor. Bu açıdan da çok mutluyuz, çok heyecanlıyız bizimle birlikte olduğunuz için. Ama şunu hiç bir zaman unutmayın; bizler bütün imkânları ve bütün şartları zorlayarak sonuna kadar sizinle olacağız. Bundan hiç ama hiç endişeniz olmasın. Şehre değer katacak hangi projeyi getirirseniz getirin, bizim masamıza koyduğunuz andan itibaren o sorun bizim sorunumuz olacak. Ben tekrar bu akşam bu birlikteliği oluşturduğunuz için, özellikle ülkemizin çok ciddi sıkıntılar yaşadığı, şehrin ciddi ekonomik sorunlar yaşadığı bu dönemde bu heyecanı, bu coşkuyu ortaya koyduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız" şeklinde konuştu.

EROĞLU DA HİTAP ETTİ

Kürsüye gelen son konuşmacı Tokat Belediye Başkanı Av Eyüp Eroğlu oldu. Başkan Eroğlu, bu kadar güçlü ve yoğun katılımlı bir kadın topluluğuna ilk defa hitap ettiğini dile getirerek başladığı konuşmasında: "Eğer aile güçlü olursa, toplum güçlü olur. Toplum güçlü olursa da şehirlerimiz ve ülkemiz güçlü olur. Ailenin temelinde de kadınlarımız vardır. Sizler bizlerin annesi, eşi, kardeşi kısaca her noktada, ailen iş sahasına, sosyal hayattan bir çok noktaya kadar siz değerli kadınlarımız her yerde varsınız. Bu şehrin de, bu toplumun da gerçekten asıl mimarları sizlersiniz. Onun için de hepiniz eben teşekkür ediyorum. Emeklerinizden dolayı da saygılarımı da özellikle ifade etmek istiyorum. Bir toplumun gelişmişlik düzeyini neye göre ölçeriz diye şöyle bir baktığımızda birçok veri vardır. Ekonomik verileri ortaya koyduğunuzda, ya da sosyal bir çok konuyu ortaya koyduğunuzda, eğitimi, sağlığı ortaya koyduğunuzda; o toplumun nedenli gelişmiş olduğunu görebilirsiniz. Ama asıl olarak ben şu kriteri çok önemsiyorum. Kadınımız o toplumda; siyasi hayatta nerede, ekonomik hayatta nerede, sosyal hayatta nerede? İşte o verilerimiz bizim istediğimiz düzeye geldiyse, o zaman o toplumun gelişmişlik düzeyinin istediğimiz seviyeye geldiğini söyleyebiliriz" ifadelerine yer verdi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]