• 0

28 Aralık 2018, 17:10 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Palandoken, 'Kdv ve Ötv indirimi mart sonuna kadar uzatılmalı'

Palandoken, 'Kdv ve Ötv indirimi mart sonuna kadar uzatılmalı'

KDV ve ÖTV indiriminin yeni yılda da devam etmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, '1 Kasım'da başlayan KDV ve ÖTV indirimi yılsonunda bitecek. Bu indirimler beyaz eşya, mobilya ve otomobil sektörü için olumlu fakat sektörlerde beklenen canlılık henüz sağlanamadı. Bu indirimlerin yeni yılda da devam etmesi 2019'a ekonomik hareketlilik ile girmemizi sağlar' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

KDV ve ÖTV indiriminin yeni yılda da uzatılmasıyla beklenen satış cirolarına ulaşılabileceğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta KDV ve ÖTV indirimi, piyasalara kısmen hareket getirdi. Fakat bu hareket maalesef beklentileri karşılamaya yetmedi. Kasım ayında yurtiçi beyaz eşya satışları yüzde 21 azaldı, otomotiv sektörü 33.5 daraldı. 1 Kasım’da başlayan vergi indirimleri henüz beklentiye ulaşmadığı için, yeni yıla ekonomik olarak canlı girmemiz için en az 3 ay daha KDV ve ÖTV indirimlerinin uzatılması gerekiyor. 2018’de birçok sektörde yaşanan daralmanın önüne, vergi indirimi ve kampanyalarla geçebiliriz. Sektörler de vergi indirimlerini fiyatlara yansıtarak devlet ile birlikte hareket etmeli. Karşılıklı özveri ile beklenen cirolara ve ekonomik hareketliliğe ulaşılabilir” diye konuştu.
 
-“FARKLI SEKTÖRLERDE DE KDV VE ÖTV İNDİRİMİ YAPILMALI”
 
Mobilya, beyaz eşya, otomotiv gibi sektörlerle birlikte diğer farklı sektörlerde de KDV ve ÖTV indirimi yapılması gerektiğini hatırlatan Palandöken, “Geçtiğimiz yıl uygulanan vergi indirimlerinde yurtiçi satışlar beyaz eşyada yüzde 25, mobilyada yüzde 35, konutta yüzde 8,2 artmıştı. Bu yıl ise indirimlerin 2 ay sürmesi yeterli olmadı. Aynı zamanda indirim yapılan sektörlerin de artırılması gerekiyor. Satışların artması, özellikle de beklenenin üzerine çıkması yeni yıl için piyasaları hareketlendirerek büyüme oranına da olumlu etki ediyor. Vergi indirimleri vergi gelirlerini azalmanın aksine daha çok satış olduğu için daha çok vergi anlamına gelir” şeklinde söyledi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.077 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]