• 0

11 Ocak 2019, 22:59 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

BİK 'Borcu yoktur' belgesini 1 temmuz'a kadar istemeyecek

BİK 'Borcu yoktur' belgesini 1 temmuz'a kadar istemeyecek

Anadolu Basın Yayın Birliği Tokat İl Başkanı ve Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yakup Orakçı, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren ve Basın İlan Kurumu'nun tarafından istenecek olan (Borcu Yoktur) yazısının 1 Temmuz 2019'a kadar ertelendiğini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından süreli yayınlara yapılacak ödemelerde, vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge aranmasına ve varsa vergi borçlarının kesilerek ilgili vergi dairesine aktarılmasına ilişkin düzenlemenin uygulanmasına 1 Mart 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. İki sefer ertelenen bu durum son olarak bir kez daha ertelendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Basın Yayın Birliği Tokat İl Başkanı ve Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yakup Orakçı, “Ağır ekonomik şartlar göz önüne alındığında yerel gazetelerimiz zor durumdaydı. Yaptığımız çalışmalarla bu durum 1 Temmuz 2019 tarihine kadar ertelenmiştir” dedi.
 
Orakçı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

YEREL GAZETELER ZOR DURUMDA

“Hatırlanacağı üzere 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 22/A maddesinde 5 Aralık 2017 tarihinde yapılan değişiklikle, kamu tüzel kişiliğini haiz kurum ve kuruluşların, mal ve hizmet alımları ile yapım işleri nedeniyle 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren hak sahiplerine yapacakları ödemelerde, vadesi geçmiş vergi borcu bulunmadığına dair belge isteme zorunluluğu getirilmişti.

Ancak, süreli yayınların mağduriyet yaşamamaları ve yeni uygulamaya uyum sağlayabilmeleri amacıyla yeni düzenleme Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal tarafından 1 Mart 2018 tarihine ertelenmişti. Uygulama daha sonra 1 Ocak 2019 tarihine kadar ertelenmiştir. Hem seçim hem de ekonomik durum göz önüne alınarak uygulama 1 Temmuz 2019 tarihine kadar ertelenmiştir.”

KANUN NE GETİRİYOR

Bununla birlikte 6183 sayılı Kanunun 48’inci maddesi kapsamında, vadesi geçmiş vergi borçlarının taksitlendirilmesi yapılabilmektedir. Süreli yayınların herhangi bir mağduriyetle karşı karşıya kalmamaları için vergi dairelerine olan borçlarını zamanında ödemeleri ya da 6183 sayılı Kanunun 48’inci maddesi uyarınca vadesi geçmiş vergi borçlarını taksitlendirmeleri ve taksitlerini düzenli olarak ödemeleri gerekiyor.

Vergi borçlarının taksitlendirilmesi ve taksit tutarlarının yüzde 10’unun ödenmesi durumunda, bu borçlar vadesi geçmiş borç olarak değerlendirilmeyecek ve taksitler düzenli ödendiği sürece Kurumumuz tarafından süreli yayınlara yapılacak ödemelerden kesinti yapılmayacaktır.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]