• 0

20 Ocak 2019, 00:33 - Anasayfa // BELEDİYE Haberi yazdır

Eroğlu, 'Nüfus taşıma da ciddi artış var'

Eroğlu, 'Nüfus taşıma da ciddi artış var'

Belediye Sosyal Tesislerinde basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Eyüp Eroğlu yaptığı konuşmasında Tokat'ta 90 proje gerçekleştirdiklerini, nüfus artışının her yıl 5 Bin kişi arttığını, konut sayısında her yıl artış olduğunu dile getirdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Tokat Basınına verdiği yemekte bir konuşma yaptı. Eroğlu yaptığı konuşmasında Tokat’ta 90 proje gerçekleştirdiklerini, nüfus artışının her yıl 5 Bin kişi arttığını, konut sayısında her yıl artış olduğunu, iş istihdamı konusunda Tokat’ı daha iyi yerlere geleceğinin altını çizdi.
 
Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde basın mensupları ile bir araya gelen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu; bu yıl geçen yıllara oranla çok fazla nüfus taşındığını, emniyet ve jandarma ekiplerinin bu konu ile ilgili çalışma başlattığını belirtti.
 
Eroğlu konuşmasının devamında şu konulara değindi;
 
AMACIMIZ TOKATIMIZA VİZYON KAZANDIRMAK OLDU
 
Biz göreve geldiğimiz günden beri iki şeye çok önem verdik. Birisi insan, insana değer vermek insana önem vermek, dertleşmek, her daim insanımızın yanında olmaya özen göstermeye çalıştık. Yeri geldi mahallelerde, yeri geldi sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya geldik, yeri geldi haftada en az 2 defa esnaf kardeşlerimizle kahvaltı yaptık. Her hafta halk günümüzü de eksik etmedik insanların rahatlıkla girip çıkabileceği bir belediyecilik yapmaya çalıştık ve biz kazandık. İnanın bir çok konuda bu görüşmeler bize yol gösterdi.  Yaptığımız toplantılarda fikirler bize yol açtı ve bir çok konuda bu yaptığımız toplantılar bize büyük projeler kazandırdı. Allah izin verirse önümüzdeki günlerde de bunları daha da çoğaltarak devam edeceğimizi bilmenizi istiyorum.  Bir taraftan bunları yaparken bir taraftan da derdimiz Tokat’a vizyon kazandırmaktı bu konuda da elimizden geldiğince bir şeyler yapma gayretinde olduk.
 
“90 PROJE TAMAMLADIK”
 
Öncelikle bu göreve gelirken 61 proje yapacağımızı duyurmuştuk. Çalışma arkadaşlarımızla bir araya geldiğimiz zaman 90 proje yaptığımızı gördük. Yani 61 demişiz 90 yapmışız. Allah’ın izni ile de önümüzdeki 5 yılda da neler yapacağımız konusunu sizlerle paylaşacağız. Bazı verileri belki biliyorsunuz ama tekrar etmek her zaman iyidir.
 
“TOKATIMIZ HAKKINDA POZİTİF DÜŞÜNMELİYİZ”
 
Bazen insanlar iyi niyetli olabilir, bunu iyi niyetli söylediklerini düşünüyorum ama o da şu; bu şehirden bir şey olmaz, bu şehirden bir şey olmaz, bu şehrin göç verdiğini, nüfusun azaldığını söyleyenler oluyor duyuyoruz. İşin aslında böyle olmadığını söylüyorum. Tokat hepimizin doğduğu, doyduğu, güzelce yaşayabildiği bir yer. Bu şehir en güzelini hak ediyor. Evlatlarımız geleceğimiz en iyisini hak ettiği için, bu şehri en güzel daha nasıl yaparız. Çabamız bu olması lazım.
 
“HER YIL 5 BİN ARTAN NÜFUSUMUZ VAR”
 
Tabiki ben göreve geldiğim günden itibaren yaptığım ve yapacağım şeylerden bahsetmek istiyorum. O günden bu yana bir şeyler yapmaya gayret ettik. Her yıl 5 bin artan nüfusumuz var. Bu gelişen bir şehrin verisidir. Biz ne kadar pozitif dil kullanırsak toplumda da sürekli pozitif şeyler kullanılacaktır. Mesele şehir olduğunda pozitif dil kullanalım. Amacımız şehrimizin geleceği olsun.
 
“VERİLEN KONUT RUHSATINDA BÜYÜK ARTIŞ GÖSTERDİK”
 
2014’ten bu yana konut konusunda 11370 adet ruhsat vermişiz.  Zabıta Müdürlüğü raporu olarak ta 1090 adet iş yeri ruhsatı verilmiş, ardından fabrikalar konusunda da 58 tane yeni fabrika açılmış ve bu fabrikalarda 3500 ila 4000 arasında işçi çalıştırıyorlar. Şunu unutmayalım ki şehrimiz çok iyiye gidiyor. Bütün herkesle konu Tokat’sa olumlu olmalıyız ve olumlu konuşmalıyız. Bizim derdimiz güzel bir mirası bırakmış olalım.
 
“TOPMEK İLE BİR ÇOK İŞ İSTİHDAMI SAĞLANDI”
 
Şehrimizin sorunları konusunda gezdiğimiz ve muhabbet ettiğimiz abla abi ve kardeşlerimizden duyduğumuz şeylerin bir kısmı Belediyecilik bir kısmı ise istihdam konusu oluyor. İşsizliğin azaltılması konusu önümüze konulan konu oluyor. Belediye anlamında resmi görevimiz değil ama vazifemiz olmadığı halde bir çok şey yapmışız. Örnek olarak Hanımeli Kültür Sanat Merkezimiz deyine akla bayanlar oraya gidiyor, kurslar var oraya gidip sosyalleşiyorlar. İlk etapta bu anlaşılıyor. Aslında amaç sadece bu değil bir başka amacımızda var.  TOPMEK Tokat Meslek Edindirme Kurslarımız var. Bu kurslardan resmi sertifikalar oluşturarak insanların bir şeyler öğrenek meslek edinmesi amaçladık. Bugün 29 Bine yakın hanımımız oradan kurs almış ve insanlarla güzel muhabbet oluşturarak 10’a yakın dükkan açan Kadın istihdamımız olmuş. Aynı şekilde 200’e yakın sipariş işler alan bayan kardeşlerimiz var. Hanımellerinde bunları satarak onlara destek olmaya çalışıyoruz. İlerleyen zamanlarda belki atölyeler kuracağız.
 
“İSTİHDAM ALANINDA DAHA FAZLASINI YAPACAĞIZ”
 
Yine Et Kombinamız var. 70 e yakın çalışanımız var. Helal kesim ile yapılan kombinemizde de istihdam sağladık. Bununla beraber bir de çağrı merkezi olsun istedik. Tokat’ta bir Telekom binası var, bir çalışma yapıldı ve oranın da uygun olacağı düşünüldü. Çağrı merkezi buraya gelerek 300 kişiye istihdam sağladı. Yine bunun yanında yeni açılan fabrikalarda sadece bir tanesi olan kot fabrikasının buraya gelmesi konusunda çaba harcadık ve gelen yatırımcıya destek sağlandı ve 1700’e yakın işçi çalıştırılıyor. Bunların hepsi şehrimizdeki veriler, yeterli mi asla biz yine çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
 
Yerel esnafımıza destek yine istihdam projesidir, yeni sanayi sitesi de bizim için farklı bir istihdam projesidir. Sanayi esnafsımızın daha geniş alanda 2 kişi yerine 4 kişi, 4 kişi yerine 8 kişi çalışması için yapılan adımdır. Turizm alanında yapılan adımlar da istihdam açısından önemlidir. İnanıyoruz ki bunlar daha da çoğalacak.
 
“NÜFUS TAŞIMA DOĞRU DEĞİL”
 
“Cumhurbaşkanımız da bu konudan bahsetti. Çok ciddi sayıda insanın yer değiştirdiğini söyledi. Bu hiç ahlaki değil, doğru değil. Bu şekilde seçim kazanılmaz. Böyle kazanacaksanız hiç kazanmayın daha iyi. Vatandaş hizmeti burada alıyor, gidiyor parayı başka bir yere bırakıyor. Zira devletin bize verdiği vergilerden gelen bir para var. Bu para da nüfus sayısına göre geliyor. Sen burada yaşıyorsun ama seçim yaklaşınca gidiyorsun başka yere nüfusunu taşıyorsun. Benim paramı da götürüp oraya bırakmış oluyorsun. Bu çok yanlış. Bugün son gün ama YSK inşallah süreyi uzatır da bunu yapan vatandaşları bu yanlıştan dönerler. Ayrıca bu konuda jandarmanın ve emniyetin bazı çalışmaları olduğunu da gördüm. Seçim döneminde ciddi sayıda bir nüfusun götürüldüğünü görüyoruz. Bu her yıl oluyordu ama bu sene çok ciddi bir boyuta ulaştı” dedi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer BELEDİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]