• 0

06 Şubat 2019, 11:05 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Recep Gökçe'den önemli açıklamalar: 1,5 yılda 2,5 milyon gelir

Recep Gökçe'den önemli açıklamalar: 1,5 yılda 2,5 milyon gelir

Tokat'ın enerji ihtiyacını gidermeye yönelik atılan adımlar sonuç vermeye başladı. Tokat İl Özel İdaresi tarafından, 2016 yılında kurulan 2 adet Rüzgâr Enerji Santrali'nden (RES), geçen 1,5 yılda 2 milyon 500 bin lira gelir elde edildiği öğrenildi. Yapılan yatırımların önünüzdeki yıllarda enerji üretimi üzerinde etkin olmaya devam edeceği kaydedildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

ELEKTRİĞİMİZİ ÜRETİYORUZ
 
Türkiye'de bulunan santrallerin kurulu gücü 81356 MW'dır. Kurulu güç olarak en yüksek kapasiteli il İzmir, en düşük kapasiteli il ise hiç üretim santrali bulunmayan Ağrı'dır. Rüzgar santralleri Ege kıyıları ile Akdeniz'in doğusu, hidroelektrik santraller Fırat-Dicle havzası ile Çoruh havzası, yerli kömür santralleri kömür madeni bulunan bölgelerde, ithal kömür santralleri kıyı şehirlerinde, doğalgaz santralleri yüksek elektrik tüketimi olan bölgelerde, ülkemizde yeni yeni kurulmaya başlayan güneş elektriği santralleri ise Türkiye'nin güney yarısında yoğunlaşmıştır.  Tokat'ın kurulu elektrik gücü 669 MW, yıllık yaklaşık üretimi 1.931 GWh üretim/tüketim oranı ise yüzde 188 olarak gerçekleşti.
 
RÜZGAR ENERJİSİ ÖNEMLİ BİR ALTERNATİF OLDU
 
2015 yılında Orta Karadeniz Ajansı'nın da desteğiyle "lisanssız elektrik üretimi yönetmeliği" kapsamında 2 adet Rüzgar Elektrik Santrali için proje hazırlayanTokat İl Özel İdaresi, projesinin meyvelerini toplamaya başladı.  Özel İadareye toplam maliyeti 12 milyon 500 bin lira olan RES'in 1 milyon 500 bin lirasını Orta Karadeniz Ajansı karşıladı.
 

Merkeze bağlı Semerci köyüne 1000, Çayören köyüne ise 900 megawat gücünde 2 RES yapıldı. RES'ler 2016 yılı sonunda tamamlanarak elektrik üretmeye başladı. Santrallerden üretilen enerjinin yüzde 20'si ile kurumun elektriği karşılanırken, kalan bölümü elektrik dağıtım şirketine satılmaya başlandı. Özel İdare, RES'den 1,5 yıl içerisinde toplam 2 milyon 500 bin lira net getiri sağladı.
 
GÖKÇE: 22 MİLYON NET GELİR
 
Proje hakkında konuşan Tokat İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, "Bugüne kadar yapılan uygulama sonucunda, kurumun tükettiği enerjinin karşılanması, üretilen enerjinin yaklaşık yüzde 20'si ile karşılandı. Artan enerjinin ücreti ile kuruma nakit gelir sağlandı. Bu zamana kadar her iki türbinden toplam 8 milyon kwh üzeri elektrik üretimi gerçekleştirildi. 2 milyon 500 bin lira civarında ise net gelir sağlandı. Her iki tesisten ekonomik ömürlerini dolduracakları 25 yılda toplamda yaklaşık 22 milyon lira net gelir sağlanması bekleniyor" şeklinde konuştu.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]