• 0

11 Mart 2019, 16:16 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Eroğlu, Gökdere havzasındaki Tokatlılarla biraraya geldi

Eroğlu, Gökdere havzasındaki Tokatlılarla biraraya geldi

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gökdere Havzası Yardımlaşma Dayanışma ve Geliştirme Derneği'nin üyeleri ile bir araya geldi. Eroğlu, 'Gönülden desteklerinden ve nazik davetlerinden dolayı hemşerilerime teşekkürlerimi sunuyorum' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Gökdere Havzasının Tokat’ın için ayrı bir anlamı olduğunu anlatan Eyüp Eroğlu, AK Parti hükümeti döneminde hizmetin gitmediği yerin kalmadığı belirterek, “Biz mücavir alanımız içerisindeki yerleri imar etmek için geceli gündüzlü çalışırken, il genel meclisimiz de köylerimize, beldelerimize önemli hizmetler sunmuştur.
 
1 NİSAN’DAN SONRA YENİ HİZMETLER
 
Görevde 5 yılını dolduracağını belirten Eroğlu, “Bugüne kadar bizlerden desteklerinizi, dualarınızı esirgemediniz, hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Beş yılımızı bir ay sonra tamamlayacağız. Bu süreçte sizlere söz verdiğimiz projeleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Artık yeni bir güne, yeni yıllara yelken açtık. Sizlerin destekleriyle 1 Nisan’dan sonra yeni hizmetler vermenin gayreti içerisinde olacağız” şeklinde konuştu.
 
 
TOKAT YILDIZ GİBİ PARLIYOR
 
Belediyeciliğin gönül işi olduğunu anlatan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Biz bu döneme geçmişin ihyası geleceğin inşası diyoruz. Yerel kalkınma devam ediyor diyoruz ve şehrimize hedefler koyuyoruz. Nüfusu daha büyüyen Karadeniz'de yıldız gibi parlayan Tokat diyoruz. Bugün bir yılda 150 binlerde olan gelen turist sayısını ilk etapta 500-700- 1 milyona kadar çıkarmayı hayal ederek önümüzdeki 5 yılı birlikte başarmayı düşünüyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve sizlerin desteğiyle Tokat'ımızın daha da büyüdüğü günlere kavuşacağız” şeklinde konuştu.
 
TEKNOLOJİ İLE HİZMETLER BİRLEŞİYOR
 
Tokat’ın tarımına yönelik yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler aktaran Eyüp Eroğlu, “İlimizde tarım verilerinin verimli kullanılması ve yeni ziraat tekniğinin uygulanmasında geçmiş dönemlere oranla önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Tokat’ın doğal yapısı, Yeşilırmak’ın suladığı verimli ovalar ve rakım değişiklikleri ve iklimin çok çeşitli ürünler yetiştirmeye elverişli oluşu il ekonomisinde tarım sektörünün hâkim olmasına neden olmuştur. Yeni teknolojilerin kullanılması, yeni yapılan göletlerle sulama imkânlarının artması tarımda, ürün çeşitliliğinin artması, gübreleme, ilaçlama ve zararlı bitkilerle mücadele etme zorunluluğu da getirmiş ve dolayısıyla verimin artması sağlanmıştır. Tüm bu gelişmeler Tokat’ı tarımda önemli bir merkez haline getirmiştir” diye konuştu. Eroğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:
 
BARAJ VE GÖLETLER HİZMETE GİRDİ
 
“Günümüzde hemen hemen her türlü ürünün yetiştirilme imkânının olduğu Tokat’ta, 1980 yılından itibaren yağmurlama, daha sonraki yıllarda da damlama yöntemi ile sulama yaygınlaşmıştır. Barajların ve suluma amaçlı göletlerin yapılması Tokat tarımı başlı başına değiştirmiştir. Tarımdaki bu türlü imkânların yoğunlaşmasıyla ürünlerin verimleri de artmıştır.
 
KELKİT VADİSİ CEVİZİ MARKALAŞIYOR
 
Ceviz üretimi ve ihracat son yıllarda Türkiye açısından önemli bir noktaya geldi. Pazarın gelişmesi ile birlikte üretime yönelik çalışmalar da hız kazandı. Kelkit Vadisi Ceviz Yetiştiriciliği Projesi kapsamında ilk etapta ilimizin havza içerisinde yer alan 5 ilçesinde (Almus, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Reşadiye) 56 üretici arazisinde toplam 6.000 fidanla, 300 dekar alanda Ceviz tesisleri kurulmuştur. Özellikle Niksar cevizi tam anlamıyla marka haline geldi.
 
TOKAT’TA ÖRTÜ ALTI TARIMI
 
Türkiye’de yıllık ortalama 27 milyon ton yaş sebze üretilmektedir. Toplam6,1 milyon tonluk örtü altı üretimimizin 5,9 milyon tonunu sebze grubu oluşturmaktadır. Toplam örtü altı varlığımız 599.000 dekar olup, bunun 317.000 da’ı (%53) yüksek sistemlerden oluşmaktadır. Örtü altı varlığı bakımından Dünyada ilk dört ülke arasında Avrupa’da ise İspanya ile ilk sırada yer almaktayız. Ülkemizde son 10 yılda ortalama örtü altı işletme büyüklüğü 2 da seviyesinden 4 da’a çıkmıştır.”
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]