• 0

22 Mart 2019, 17:13 - Anasayfa // İYİ PARTİ Haberi yazdır

Hüseyin Yarıcı, 'Şehir insana huzur vermelidir'

Hüseyin Yarıcı, 'Şehir insana huzur vermelidir'

İYİ Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yarıcı, SS Tokat 3 ve 11 No.lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatiflerini ziyaret etti. Yarıcı ayrıca Hacıalioğlu Çiğ Köftenin açılışını gerçekleştirdi. Atatürkçü Düşünce Derneğini ziyaret eden Hüseyen Yarıcı, akabinde Asan ailesinin Pir Sultan Abdal Derneğindeki Mevlid-i şerifine katıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

TOKAT’IN TARİHİ KİMLİĞİNİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ
 
Hüseyin Yarıcı ziyaretlerde yaptığı konuşmada, “Şehir, topluluk olarak yaşayan insanların, ortak yaşamlarından doğan ve onların yaşam biçimleri ile şekillenen mekânlardır. Ancak şehirler mekân olmanın ötesinde, tarihi, sosyal, kültürel, siyasi ve dini özellikleri de bünyesinde barındırır. Öyle ki mezarlıklar bile bir şehrin sosyal yapısını ortaya koyar. Çünkü şehir, çok karmaşık komplike bir yapıya sahip olan insanın, bir aynasıdır. Bu durum şehirlere bir ruh verir, kimlik kazandırır. Bizim için bu noktada en önemli konu Tokat’ın tarihi kimliğini muhafaza etmemizdir” dedi.
 
 
ŞEHİRLER RANTA TESLİM EDİLDİ
 
Son yıllarda şehirlerin ranta teslim edildiğini ifade eden İYİ Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yarıcı, “Şehirlerimiz özellikle 2000’li yıllara kadar kırsaldan şehir merkezlerine doğru kontrolsüz bir göçle karşı karşıya kaldı. Bu göçle birlikte şehirlerde insanların yaşamalarına uygun olmayan mekânlar (gecekondular, işyerleri) oluşmuş, eğitim kurumları, ibadet haneler ve insanlar ise beton duvarların arasına sıkışıp kalmıştır” diye konuştu. Hüseyin Yarıcı açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
ZENGİN KÜLTÜREL FONKSİYONLAR
 
“Bugün hâlâ, şehir denildiğinde insanın aklına düzgün yapılanması, ferah sokakları, temiz havası, yeşil alanları, zengin kültürel fonksiyonları olan bir yerleşim yeri olarak gelmiyor. Bunun yerine trafik sıkışıklığı, çarpık yapılaşma, hava kirliliği, yeşile hasret mekânlar ve benzeri olumsuzlukların kol gezdiği yerler akla geliyor.
 
İNSANIMIZ ŞEHİRDE YAŞADIĞI İÇİN MUTLU OLABİLMELİ
 
Şehirlerimizi insanın mutluluğuna göre yeniden yapılandırma gibi bir mecburiyetimiz bulunmaktadır. İnsanın merkezde olduğu bu yapıyı kurmak için önümüze bir fırsat gelmiştir. Kentsel Dönüşüm Projeleri ile şehirlerimizi yeniden inşa ederken insanı merkeze yerleştirdiğimiz takdirde şehirler tekrar birer huzur adası haline gelecektir.”
 
YARIN PLANLAMALIYIZ
 
Şehirde insanın merkeze konulması gerektiğini, akıllı şehirlerin geleceği şekillendirmede en önemli unsur olduğunun altını çizen Hüseyin Yarıcı, “Tekrar ifade etmek gerekirse yeniden yapılandırma yapılırken şehirsel mekânlara kazandırılacak kimlik son derece önemlidir. Türk-İslam mimarisinin en önemli özelliği aile hayatının mahremiyetine ve insan huzuruna önem vermesidir. Osmanlı ve Selçuklu mimarisi insan ruhuna tarifi imkânsız bir ferahlık verir. Şehirlerimize yapılacak olan sosyal donatıların Osmanlı ve Selçuklu mimari geleneğine uygun olarak yapılması ve kimlik kazandırması da ayrıca anlamlı olacaktır. Şehirlerimizin geleceği için yarın çok geç olabilir. Bugün herkes üzerine düşeni yapmak zorundadır” diyerek açıklamasını tamamladı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İYİ PARTİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]