• 0

27 Mart 2019, 01:53 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Görüntü avcıları Tokat'ta buluşacak

Görüntü avcıları Tokat'ta buluşacak

22 yılda 20 şehri, 17 farklı ülkenin katılımı ile 1500'den fazla yarışmacı ve doğaseverlerle tanıştırarak fotoğraflayan DASK Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması DOGAY'a bu yıl, Tokat ev sahipliği yapacak.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kısa adı “DASK” olan “Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneği” tarafından bu yıl yirmi ikincisi düzenlenecek olan DOGAY (Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması) 19-22 Nisan 2019 tarihleri arasında Tokat’ta olacaktır. Uluslararası Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması (DOGAY) “Kültür Turizm Tokat Projesi” kapsamında Tokat Valiliği himayesinde, Tokat Belediyesi işbirliği ile gerçekleşecektir.
 
Tarihi kalesi, medreseleri, kervansarayları, evleri, sokakları, camileri, Taşhan’ı ve saat kulesi ile, tarihten günümüze gelen eski zanaat ustaları, yazmacıları, taş baskı ustaları, yöreye özgü enfes tatlarıyla, eşsiz güzellikteki doğal alanları, dereleri, gölleri, göletleri, kuş cenneti, Ballıca mağarası,  Kaz Gölü, yaylaları ve köyleriyle Tokat; bu yıl DOGAY’a ev sahipliği yapıyor.
 
 
Kurulduğu 1989 yılından bu yana alanına giren birçok etkinliği başarıyla gerçekleştiren Doğa Araştırmaları Sporları ve Kurtarma Derneği (DASK), deneyimli kadrosuyla özellikle doğa yarışmaları organizasyonu, belgeleme ve turizm tanıtımı ile ilgili çalışmalarda bulunmakta. Fotoğrafçılık camiasının yoğun ilgisini çeken ve düzenlenmesini dört gözle beklediği ve kısa adı DOGAY olan Uluslararası Doğada Görüntü Avcılığı Fotoğraf Yarışması TFSF Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından desteklenmektedir.
 
Tokat ili genelinde, 6 kategoride düzenlenecek olan yarışmada yarışmacılar iki gün boyunca Genel Doğa - Makro Doğa - Yerel Yaşam- Manzara -Tarih - Kuşlar kategorilerinde en iyi kareyi yakalamaya çalışacaklar.
 
DOGAY; kayıt işlemleri, fotoğrafların çekimi, yarışacak karelerin seçimi, fotoğrafların seçici kurul tarafından değerlendirilmesi ve ödül töreni ile  birlikte toplam 72 saatte gerçekleşecektir. Her katılımcıya; aynı zaman diliminde, aynı ortamda, aynı iklim ve ışık koşullarında fotoğraf çekerek, eşit koşullarda yarışma olanağı tanınacaktır. Katılan fotoğraf tutkunları iki gün boyunca binlerce fotoğrafla Tokat’ı belgelerken her kategoriden ilk 3'e giren fotoğraflar ile mansiyon ve özel ödüller verilecektir.
 
DOGAY, Anadolu doğasının ve kültürünün belgelenmesini sağlayarak sonraki nesillere belge bırakmak, düzenlendiği bölgenin tanıtımına ve fotoğraf sanatına katkı sağlamayı hedefleyen bir yarışmadır. Amatör-profesyonel, genç-yaşlı, kadın-erkek herkesin katılımına açık olan DOGAY, tüm katılımcıların doğayla ve yöresel kültürlerle kaynaşmalarına da yardımcı olmakta. Türkiye’nin yanı sıra 7 farklı ülkenin katılımı ile gerçekleşecek olan ve uluslararası bir yarışma olan DASK DOGAY düzenlendiği bölgenin tanıtımına da önemli katkılarda bulunmakta. Yarışmanın yapıldığı şehrin tanıtımı, ortalama 5000 kare ile fotoğraf sanatçılarının arşivlerinde, yurt içi ve yurtdışında düzenlenen sergi ve fotoğraf gösterimleriyle, web sayfalarında, sayısız yazılı, görsel ve internet medya mecrasında yapılmakta.
 
Yarışmacıların dışında, izleyici olarak katılmak isteyenlere de açık olan etkinlik süresince çevre yürüyüşleri, fotoğraf gösterileri gibi yan etkinlikler de düzenlenecektir. Katılımcılar ve doğaseverler tercihlerine göre kendi olanaklarıyla DASK tarafından belirlenen kamp alanında kendi çadırında veya karavanlarında ya da bölgenin şirin otellerinde konaklayabilirler.
 
 
Ayrıca yarışma kapsamında 8-12 Nisan 2019 tarihlerinde  “Eğitim Tokat Projesi” kapsamında çocuklara fotoğraf eğitimi verilerek şenlik düzenlenecektir.

“Çocukların Gözünden Tokat Fotoğraf Şenliği” Çocukların kültürel gelişimlerinin desteklenmesi, becerilerinin geliştirilmesi, yaratıcılıklarının ortaya çıkarılması, hobi edinmelerinin sağlanması hedeflenmektedir. Tokat merkez ortaokullarından seçilecek 250 öğrenci ile yapılacak etkinlikte,  Tokat Valiliği tarafından eğitime katılan tüm çocuklara çeşitli hediyeler verilecektir.
 
Heyecanla beklenen DOGAY 2019 Seçici kurul üyeleri ise;  Aykut Fırat (AFSAD- FSK üyesi), Necmettin Külahçı (FSK, AFSAD, SSS ve DASK onur üyesi), Nguyen Vu Phuoc (Vietnam-Ho Chi Minh City Photographic Association -EFIAP-HON SSS), Serkan Mutan (Yaban Hayatı Fotoğrafçısı), Tahir Ün (Yaşar Üniversitesi yarı zamanlı Öğretim Görevlisi)
 
DOGAY,1995 yılından bu yana sırasıyla; BOLU - Aladağlar, BOLU - Mengen, KASTAMONU - Azdavay, KONYA - Hadim, BURSA - Keles, MUĞLA - Milas - Bafa Gölü, ANTALYA - Kaş,  KÜTAHYA - Frig Vadisi, ISPARTA - Eğirdir Gölü, SAKARYA – Taraklı, RİZE - Hemşin, MERSİN -Mut, Kazdağları Bölgesi  Altınoluk -Güre-Zeytinli, ŞANLIURFA – Fırat Havzası (Birecik-Halfeti), KIRKLARELİ – İğneada-Demirköy, SAMSUN – Vezirköprü, TOKAT – Niksar, BURDUR,  SİNOP, ADANA – Saimbeyli/Tufanbeyli ve DÜZCE –Akçakoca’da düzenlendi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]