• 0

30 Haziran 2017, 22:37 - Anasayfa // RÖPORTAJ Haberi yazdır

Türkiye'de Sol, Ecevit'ten Sonra Neden Hiç İktidar Olamadı?

Türkiye'de Sol, Ecevit'ten Sonra Neden Hiç İktidar Olamadı?

Demokratik Sol Parti İl Başkanı ve Genel Başkan adayı Hüseyin Alpay, "Türkiye'de sol, Bülent Ecevit'ten sonra neden hiç iktidar olamadı? İşte asıl tartışılması gereken soru budur." dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Demokratik Sol Parti İl Başkanı ve Genel Başkan adayı Hüseyin Alpay, “Türkiye’de sol, Bülent Ecevit’ten sonra neden hiç iktidar olamadı? İşte asıl tartışılması gereken soru budur.” dedi.
 
Alpay yaptığı açıklamalarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “Adalet” yürüyüşüne destek verdiğini belirterek, “Ülkede Ana Muhalefet partisi lideri yaşanan hukuk dışı olaylara yürüyerek tepki veriyorsa, bize düşen de onun yanında olmaktır.” diye konuştu.
 
“DAHA İYİ BİR GELECEK, DAHA ÖZGÜR BİR ÜLKE”
DSP Tokat İl Başkanı ve Genel Başkan adayı Hüseyin Alpay, gündemi değerlendirdi. Başkan Alpay, DSP Genel Başkanlığı’na neden aday olduğu sorusuna, “DSP, 1985’ten bu yana Türk siyasetine damga vurmuş bir partidir. Partimiz, 2002’den sonraki yaşadığımız süreçten gerekli dersleri çıkartıp, yeniden bu ülkenin insanlarına ‘daha iyi bir gelecek ve daha özgür bir ülke’ vaat ederek bunu başarmak zorundadır.” yanıtını verdi.
 
“PARTİDEN GİDENLERE KAPILAR SONUNA KADAR AÇILACAK, KİMSE DÜŞÜNCESİNİ İFADE EDİYOR DİYE İHRAÇ EDİLMEYECEK”
 
Şu veya bu nedenlerle partiden uzaklaşmak zorunda kalan bütün DSP’lilere kapıları açacaklarını belirten Alpay, “Her bir parti üyesinin düşüncelerini özgürce ifade edebildikleri bir parti yapılanması içerisinde yeniden yurt genelinde örgütlenecek, hiç kimseyi düşüncesinden dolayı ihraç etmek gibi bir yanılgıya düşmeyeceğiz.” şeklinde konuştu. 
 
Türkiye’de Siyasi Partiler Yasası’ndan kaynaklanan bazı eksikliklerin genel başkanlar düzeyinde yanlış yorumlandığının altını çizen Hüseyin Alpay, partilerin yönetim anlamında demokratik bir yapıya kavuşmasının önünün mutlaka açılması gerektiğini söyledi. Alpay, üyelerin düşüncelerinin önemsendiği, örgütün görüşlerinin her şart ve koşulda dikkate alındığı bir yapılanmayı DSP’de mutlaka gerçekleştireceklerini kaydetti.
 
 
“ANA MUHALEFET LİDERİ HUKUK VE ADALET İÇİN YÜRÜYORSA, YANINDA OLMAK GEREKİR”
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “Adalet” yürüyüşüne destek verdiğini belirten Hüseyin Alpay, “Ülkede Ana Muhalefet partisi lideri yaşanan hukuk dışı olaylara yürüyerek tepki veriyorsa, bize düşen de onun yanında olmaktır. Muhalefete muhalefet etmenin bize bir şey kazandırmadığını geçmişte gördük. Şimdi hep söylediğim gibi, geçmişten ders çıkartarak yolumuza devam edeceğiz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun hak, hukuk ve adalet için yürüdüğü yerde, ben de kendilerinin yanında olmaktan şeref duyarım.” ifadelerini kullandı.
 
“SAĞCILARIN OY VERDİĞİ SON SOLCU LİDER: BÜLENT ECEVİT”
 
Bülent Ecevit’in sağcıların oy verdiği son solcu lider olduğunu söyleyen Alpay, bu yüzden sağcıların oy vereceği yeni bir solcu lidere ülkenin ihtiyacı olduğunu kaydetti. Hüseyin Alpay şöyle dedi:
 
"Türkiye’de sol, Bülent Ecevit’ten sonra neden hiç iktidar olamadı? İşte asıl tartışılması gereken soru budur. Sol partilerin 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Türkiye’de yüzde 35 oyu vardı. Bu oran bugün yüzde 25’tir. Kaybedilen yüzde onluk kesim DSP’ye oy vermiyorsa CHP’ye de oy vermiyor. Biz öncelikle bu yüzde 10-12 oyu geriye kazanacağız. Türkiye’de inançlı ve laik kesimlerle yeniden buluşmayı hedefliyoruz. Ayakları bu topraklara basan, gücünü bu topraklardan alan Ecevit’in solculuğuna ihtiyacımız var. DSP’yi demokratik sol programıyla yeniden iktidara taşıyacak, Ecevit’in solculuk anlayışını tekrar ülkeye egemen kılacak bir partiyi en kısa sürede inşa edeceğiz. Yolumuzun zor ve engebeli olduğunun farkındayız. Ama başaracağımıza da yürekten inanıyorum.”
 
“DSP YERLİ VE MİLLİ SOL PARTİDİR”
 
DSP’nin uzlaşma, diyalog, yurttaşların hak ve özgürlükleri ile tam bağımsızlıktan yana olduğunun altını çizen Alpay, “Demokratik Sol Parti 12 Eylül 1980 askeri darbesine karşı Bülent Ecevit’in verdiği özgürlük mücadelesinden doğan, çalışanların hak mücadelesini ve temeline insanın emeğini koyan bir parti olarak, Türkiye'nin sol kulvardaki ‘milli ve yerli’ olan tek siyasi partisidir.” dedi.
 
Ulusal bütünlüğü, üniter devlet yapısını, parlamenter demokrasiyi ve ulusal çıkarları gözeterek Cumhuriyet’e ve kurucu iradeye, Demokratik Sol Parti olarak sahip çıkmaya devam edeceğiz. Devlet yönetme deneyimi ile uzlaşı kültürünün mimarı olan partimiz, özgürlükçü ve demokratik yaklaşımıyla ülkemizi dünyada hak ettiği yere taşımayı hedeflemektedir.” diyen DSP Genel Başkan Adayı ve Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, Türkiye’de ve dünyada hakça paylaşımdan yana ve evrensel değerler ile yerli değerlerin uyumunun simgesi olan partilerinin yeniden eski günlerine kavuşacağını sözlerine ekledi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]