• 0

30 Mart 2019, 13:12 - Anasayfa // TÜRKİYE Haberi yazdır

CHP'li Gürer, pazarcı esnafına bir dokundu bin ah işitti

CHP'li Gürer, pazarcı esnafına bir dokundu bin ah işitti

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde merkez Perşembe Pazarında ekonominin nabzını tuttu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Pazarcı esnafı, maliyet arttığı için fiyatları neredeyse iki katına çıkan ürünlerini satamadığından yakınırken, alışverişe gelip filesinin yarısını bile dolduramayan vatandaşlar ise CHP Milletvekili Gürer’e pahalılıktan dert yandı.
 
GÜRER,  PAZARI GEZDİ
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tezgahları tek tek gezdi. Pazarcı esnafına bir dokundu bin ah işitti.
 
PAZARCILAR İŞ BIRAKIYOR
 
Maliyet arttığı için ürün fiyatlarının geçen yıla göre neredeyse iki katına çıktığını anlatan pazarcı esnafı, “Etiket fiyatlarını gören vatandaş, 1 kg ürün alacağına, ya yarım kilo alıp gidiyor ya da hiç almıyor. İnsanların alım gücü zaten düşük, ürün fiyatları da aşırı derece de artınca biz satış yapmakta zorlanıyoruz. Çoğu pazarcı esnafı arkadaşımız iş bıraktı, yıllardır pazarcılık yapan çok esnaf artık bu işi yapmama kararı aldı” dediler.
 
BU NASIL TİCARET? 2 LİRA 70 KURUŞA DEPODAN PATATES ALIP, TANZİMDE 2 LİRAYA SATIYORLAR
 
Tezgahında 3 liraya patates satan bir pazarcı esnafı ise CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e satış yapamadığından yakınırken ilginç bir detaya da dikkat çekti. Depolardan 2 lira 70 kuruşa satın aldığı patatesi pazardı 30 kuruş karla 3 liraya sattığını belirten pazarcı esnafı “Benimle birlikte aynı depodan 2 lira 70 kuruşa satın alınan patatesler İstanbul’a götürülerek tanzim satış noktalarında vatandaşa 2 liraya satılıyor. 2 lira 70 kuruşa alınan bir ürün, üzerine nakliye başta olmak üzere pek çok maliyet girdisi eklenmesine rağmen nasıl oluyor da 2 liraya satılıyor. Bu paralar kimin cebinden çıkıyor?” diye sordu.
 
İKTİDARIN PEMBE TABLOSU, NİĞDE’DE KAPKARA!..
 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaptığı açıklamada, pazaryerlerindeki etiketlerin yüksek olmasının ne pazarcı esnafından ne de üreticiden kaynaklandığını belirtti. Gürer, “Bu tamamen yanlış tarım ve ekonomi politikasının yarattığı bir sorundur. Girdi maliyetleri her geçen yıl katlanarak artarken, ürün fiyatlarının yerinde sayması de mümkün değildir. İlaç, gübre, mazot, tohum fiyatları geçen yıla göre neredeyse iki katına çıktığı için ister istemez Pazar yerlerinde de fiyatlar aynı oranda artış göstermektedir. Bu saatlerde çok kalabalık olması gereken Pazar yerleri ne yazık ki vatandaşın alım gücünün düşmesi nedeniyle çok tenha. Burada pazarcı esnafının sayısı, alışverişe gelen vatandaşların sayısından fazla görünüyor. Türkiye’de ekonomik gidişatın net bir göstergesi olan Pazar yerlerindeki bu olumsuz tablo, bize böyle giderse ülkemizin durumunun ne hale geleceği konusunda da bir fikir vermektedir. İş işten geçmeden önlem alınmalıdır. Depolardan 2 lira 70 kuruşa aldığı patatesi, büyükşehirlerdeki birkaç tanzim satış noktasında 2 liraya satıp, Türkiye’de bu konuda bir sorun yokmuş gibi algı yaratan iktidar hem kendini hem de vatandaşı yanıltıyor ” dedi.
 
ET FİYATINA FASÜLYE…
 
Gürer, “Pazaryerlerinde pırasa 8 lira, biber 15-18 lira arasında satılıyor. Patlıcan 10-12 liradan, patatesin 3 kilosu ise 10 liradan satılmaya çalışılıyor. Soğan 5 liraya çıkmış, fasulye neredeyse et fiyatına yaklaşmış ke tezgâhlarda 20 lira. Yerli soğan 4-5 liradan satılıyor. Marul 5-6 lira civarında. Pazarcılar böyle giderse iş bırakacağını söylüyor, zaten çok sayıda pazarcı da tezgâh bile açmamış” diye konuştu.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TÜRKİYE Haberleri

Tümü
Tokatlı STK'lar tek yürek! Tokatlı STK'lar tek yürek!
İstanbul Tokatlılar Meclisi Geçici Temsil Heyeti Adına açıklama yapan Eski İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, 'Ülkemize yönelik emperyalist baskı

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]