• 0

28 Nisan 2019, 06:19 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Tokat'ta 'Mevlana' programı düzenlendi

Tokat'ta 'Mevlana' programı düzenlendi

Tokat'ta Mevlana'nın torunu Esin Çelebi Bayru'nun katılımı ile ''Bir Akşam Tokat'ta Mevlana'da olmak'' adlı program düzenlendi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Mevlevihane Vakıf müzesinde Konya Uluslararası Mevlâna Vakfı Başkan Vekili ve 22’nci kuşaktan Hz. Mevlâna'nın torunu Esin Çelebi Bayru’nun katılımıyla “Bir Akşam Tokat’ta Mevlana’da olmak” adlı program düzenlendi. Tokat Mevlevihane Vakıf müzesinde gerçekleşen programda Hz. Mevlana’nın hayatı ile ilgili bilgiler verilerek, şiir dinletisi yapıldı. Daha sonra 2’nci kuşaktan Hz. Mevlâna'nın torunu Esin Çelebi Bayru, konferans verdi.
 
Esin Çelebi Bayru, konferansında Hz. Mevlâna eserlerinin günümüze ışık tutan örneklerinden bahsederek, Mevlevilik ve sema töreni ile ilgili bilgiler paylaşarak, Uluslararası Mevlâna Vakfı'nın projesi olan Mevlevihanelerin yaşayan müzeler olarak tadil edilip, ayağa kaldırılması gerektiğini söyledi. Bayru, "Sayın Valimiz Dr. Ozan Balcı, Tokat Mevlevihanesi’nin proje kapsamında değerlendirilmesi için gerekli çalışmaları başlattı. Mevlevihane inşallah Tokat’a hizmet eden bir mekan olacaktır’’ dedi.
 
 
Programın sonunda Sivas Tasavvuf Mevlâna Kültür Derneği semazen ekibi sema gösterisi sundu.

DHA-Bölge - Türkiye-Tokat
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]