• 0

10 Mayıs 2019, 18:26 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Kene ısırmalarına eğitim tedbiri

Kene ısırmalarına eğitim tedbiri

Yaz aylarında sıkça karşılaşılan kene ısırmalarına karşı tedbir amaçlı olarak Tokat'ın köylerinde Tokat Tarım ve Orman il Müdürlüğü tarafından eğitim verildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kemalpaşa Köyü ilköğretim okulu ve ortaokul kısmındaki 40 öğrenci ve okuldaki görevli öğretmenlere İlkbahar ve Yaz aylarında görülmesi muhtemel "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı", Brucella hastalığı ve Kuduz gibi zoonoz hastalıklardan korunma yolları, mücadelesi konularının anlatıldığı eğitime farkındalık eğitimleri verildi.
 
 
Veteriner Hekim İsa Durmuş tarafından yapılan eğitime öğrenciler ve öğretmenler tarafından büyük ilgi gösterildi. Çocuklar bahçede, tarlada, piknikte kısacası açık ve Kenenin bulunabileceği kapalı alanlar hakkında bilgilendirildi. Bulaşma ve korunma yolları anlatıldı. Öğretmen ve öğrencilerden gelen sorular cevaplandırılarak eğitime katılanlara liflet ve broşür dağıtıldı. Zoonoz hastalıklara karşı korunma yolları konulu eğitimlere diğer köylerde de devam edilecektir.
 
“Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’’ Hastalığında Risk Grupları
 
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan “Nairovirus” keneler, arasında enfeksiyon yaparak yayılır. Keneler, küçükbaş hayvanlardan kan emerken aldıkları virüsleri büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırır. Virüs, hayvanlarda belirtisiz bir enfeksiyona sebep olurken; insanlarda ölümle sonuçlanan, kanamalarla seyreden Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi isimli ciddi bir hastalığa neden olmaktadır.
 
 
Bruselloz nedir?
 
Bruselloz, Brucella cinsi bakterilerin neden olduğu bulaşıcı hastalıktır. Brucella, aerobik, gram negatif kokobasillerdir. Bruselloz, zoonotik bir enfeksiyondur (hastalığın ağırlıklı olarak hayvanlarda ortaya çıktığı, ancak zaman zaman insanlara geçtiği anlamına gelir).

Bruselloz, Akdeniz humması, Malta ateşi, Ondulan ateş, Kırım ateşi ve Bang hastalığı gibi çeşitli isimlerle de bilinir. Bruselloz, ara sıra evcil hayvanlarda (sığır, domuz, koyun ve keçi) da hastalık yapar.
 
Kuduz Hastalığı
 
Kuduz, kuduz virüsünün çoğunlukla enfekte olmuş yabani bir hayvan tarafından ısırılma sonucunda bulaştığı bir enfeksiyondur. Kuduz virüsü merkezi sinir sistemini enfekte ederek beyinde hastalık oluşturur ve bu yolla ölüme yol açar. Çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde görülmek üzere dünyada her yıl 30 ila 70 bin kişinin kuduzdan öldüğü tahmin edilmektedir.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]