• 0

12 Mayıs 2019, 04:01 - Anasayfa // Almus Haberi yazdır

İşten çıkartıldığı belediyeye başkan oldu

İşten çıkartıldığı belediyeye başkan oldu

Tokat'ın Almus ilçesine bağlı Akarçay Görümlü belde belediyesinde işten çıkartılan ve mahkemeyle işine yeniden iade edilen Ali Güneş (40) daha sonra işinden istifa ederek aday olduğu 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanı oldu. Güneş, "İşçi olarak kapıların kapanarak çıktığım Görümlü Belediyesi'ne belediye başkanı olarak dönmek için aht ettim" dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İlçeye 24 kilometre uzaklıktaki Akarçay Görümlü Beldesi'nde yaşayan Ali Güneş, 2005 yılında belediyeye işçi olarak girdi. 11 yıl belediyede çalışan Güneş, 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Demokratik Sol Parti'den (DSP) belediye başkan adayı oldu. Seçimi 6 oy farkla kaybeden Güneş belediye özel kalem birimindeki işine döndü.
 
Dönemin Belediye Başkanı Erdoğan Çoban, Ali Güneş'e işçi kadrosunda olmasını gerekçe göstererek temizlik işlerinde çalışması için ihtar gönderdi. Güneş, gelen yazıyı kabul etmeyerek özel kalemdeki görevine devam etti.
 
Bunun üzerine Güneş'in belediyedeki işine son verildi. Güneş, işine iade edilmek için belediyeyi mahkemeye verdi. Güneş'in talebi yerel mahkeme tarafından reddedildi. Daha sonra Yargıtay mahkemenin kararını bozarak 2 yıl sonra Güneş'i görevine iade etti.
 
Göreve iade edildikten sonra Belediye Başkanı Erdoğan Çoban yeniden temizlik işinde çalışması için Güneş'e ihtar yazısı gönderdi. Güneş daha sonra belediyedeki işinden istifa etti.
 
Yaşananların ardından 3 yıl boyunca 2019 yılında yapılan seçimler için çalışmalara başlayan Güneş, Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) belediye başkan adayı oldu.
 
DSP, CHP, AK Parti ve Saadet Partisi'nin adaylarının yarıştığı beldede 31 Mart Yerel seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 65'ini alan Ali Güneş belediye başkanı seçildi.
 
 
'BELEDİYE BAŞKANI OLARAK DÖNMEK İÇİN AHT ETTİM'
 
İşe girdiği tarihten sonra belediye başkanı olana kadar yaşadıklarını anlatan Akarçay Görümlü Belediye Başkanı Ali Güneş, "Yıllardır ben bu topraklarda kaldım. Gözümü açtığımda bu topraklarda buralardaydım. Elimden geldiği kadar bilgim dahilinde insanlara yardımcı olmaya çalıştım. Dolayısıyla mutluluk verici bir olay. Çünkü bulunduğun yerde işçi olarak, insanlara dolaylı yoldan yardımcı olmaya çalışmışsın. Bunu da tescillemek istedim. Belediye başkanı oldum. Tabi ki mutluyum. Çalıştığım bir yerde belediye başkanı olmak, insanlara hizmet konusunda daha yakın olacağım için mutluyum. 2016 yılında iş akdim tamamen feshedildikten sonra belediyeyi terk etmiştim. İşçi olarak kapıların kapanarak çıktığım Görümlü Belediyesi'ne belediye başkanı olarak dönmek için aht ettim. 3 yıllık zaman zarfı içerisinde çok çalıştık ve seçimi kazandık. Şuan Görümlü Belediye Başkanı olarak burada bulunmaktayım. İnsanların hepsi istiyordu. Çünkü geçmişte iş akdimin feshedilmesi vatandaşlarımızı fazlasıyla üzmüştü. Belediye başkanlığını benim kazanmam yönünde insanlar da çaba gösterdi. İnsanlara daha fazla hizmet edebilmek için belediye başkanı oldum" dedi.
 
'ELİMİZDEN GELEN BÜTÜN GAYRETİ GÖSTERDİK'
 
Belediye meclis üyesi Ahmet Arslan ise haksızlık nedeniyle Görümlü halkının Ali Güneş'i desteklediğini belirterek, "Ali başkanımız 2014 yılında çalıştığı belediyeden işten atıldı. İşten atıldıktan sonra kendisi zaten belediye başkan adayıydı. 6 oyla kaybetmişti. Bir sonraki seçimler için mücadelesini verdi. Halkla iç içe oldu. Yeniden aday oldu biz de Ali başkanı sonuna kadar destekledik. Halk olarak arkasında durduk. Haksızlığa uğradığını biliyorduk. Belediye başkanı olması ve bu makamda oturması için halk olarak elimizden gelen bütün gayreti gösterdik" diye konuştu.

DHA-Genel - Türkiye-Tokat / Almus
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Almus Haberleri

Tümü
Almus'un sorunları masaya yatırıldı Almus'un sorunları masaya yatırıldı
MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Almus'ta muhtarla bir araya gelerek bölgenin sorunları ve çözüm yolları üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

RÖPORTAJ

Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Tokat'ta, Osmanlı Sultanı 2'nci Beyazıt'ın annesi Gülbahar Hatun adına 1485 yılında yaptırılan 534 yıllık Hatuniye Camisi, aradan geçen yıllara rağmen dimdik ayakta. Halk arasında Meydan Camisi olarak da anılan ibadethane, Tokat'ta yapılmış en güzel Osmanlı eserlerinden birisi olarak değerlendiriliyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]