• 0

13 Mayıs 2019, 22:55 - Anasayfa // Niksar Haberi yazdır

Niksar'da cevizler aşılanıyor

Niksar'da cevizler aşılanıyor

Ceviz üretimi ve Niksar ceviziyle marka olan Niksar'da, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanlarınca çiftçilere uygulamalı olarak ceviz aşılama eğitimi verildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Niksar’ın Akpınar mahallesinde Ramazan Çördük'e ait modern ceviz bahçesi kenarlarında bulunan 200 adet yerli ceviz ağaçları kesilerek geç uyanan yabancı ceviz çeşitleri ile aşılandı. 
 
Aşılama eğitimi sırasında geleneksel  aşılama yöntemleri ile modern aşılama yöntemi uygulamalı olarak karşılaştırılarak avantaj ve dezavantajları hakkında teknik bilgiler verildi. Aşı kalemi alma teknikleri, kalem alma zamanı, kalemlerin kesilmesi ve yerleştirilmesi, toprak, streç  ve stud uygulaması çiftçilerle soru cevaplı olarak  uygulamalı yapıldı. Eğitime ilçede kapama ceviz bahçesine sahip önder çiftçiler de iştirak ettiler.
 
 
Niksar’da her yıl  verimsiz yaşlı ağaçların kesilip aşılanarak yeni kaliteli yüksek verimli  Chendler çeşidi ceviz ile aşılanması sayesinde daha kaliteli ve fazla  verim alınarak ceviz üretiminin artırılması çitfçi gelirinin yükseltilmesi Tokat  ve milli ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Niksar Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]