• 0

22 Mayıs 2019, 06:50 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

CHP'li Durmaz, '155 yıl geçse de acısı hala yüreğimizde'

CHP'li Durmaz, '155 yıl geçse de acısı hala yüreğimizde'

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz, 21 Mayıs 1864 Çerkes sürgününün 155. yıldönümünde yazılı basın açıklaması yaptı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Durmaz’ın açıklaması:
 
101 yıl süren savaşlarda 100 binlerce Kafkasyalı hayatını kaybederken, savaş sonunda yüz binlerce Çerkes kardeşimiz ana vatanını terk etmek zorunda kaldı.
 
21 Mayıs 1864’de Çarlık Rusya’sının, Çerkesleri anavatanları Kafkasya'dan sürmesinin üzerinden 155 yıl geçti. Eğer bu utanç verici olay yaşanmasaydı 20 milyon Çerkes kardeşimiz yurdunda yaşayacaktı.
 
155 yıl geçmesine rağmen sürgünün neden olduğu acı hafızalarımızdaki yerini koruyor.
 
Anadolu’nun muhtelif illerinde Kafkasya da ki özlemle arkası orman sulak yaylalı yerleri yurt edindiler. Yaşam tarzları, mertlikleri, devlete sadakatleri, kadına verdikleri önem ve değerle, folklorleri ile güzel Anadolu’ya farklı bir renk kattılar. Birlikte yaşama kültürümüzün çimentosu olup ülkemize güç verdiler.
 
Farklılığımız zenginliğimiz, birliğimiz gücümüzdür. Ülkemizde etle tırnak gibi olduğumuz Çerkes kardeşlerimizin maruz kaldığı, 21 Mayıs sürgünü ve yaşadıkları acılarına bugünde ortak oluyor, saygıyla anıyorum.
 
Milletvekilleri olarak acılarını paylaşıyor, yeryüzünde bu ve benzeri acıların bir daha yaşanmamasını diliyorum.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]