• 0

22 Mayıs 2019, 20:46 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Huzurevindeki toplu ölümler TBMM gündeminde

Huzurevindeki toplu ölümler TBMM gündeminde

CHP Tokat Milletvekili-TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz Zile Huzurevinde yaşanan toplu ölümleri yazılı bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Durmaz’ın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde toplu ölümlerin nedenin araştırılmaması ve konuya dair hiçbir soruşturmaya gidilmemesi eleştirildi.
 
Art Arda Yaşanan Ölümler neden araştırılmadı?
 
Tokat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Zile Huzurevinde aynı ay içinde 10 kişinin art arda yaşamını yitirmesini bir skandal olarak niteleyen Durmaz, ölüm vakalarının kamuoyuyla paylaşılmaması ve bu durumla ilgili kurum bünyesinde herhangi bir soruşturma ve araştırmanın başlatılmamasına da dikkat çekti. “Sorumlular hakkında derhal soruşturma açılmalı” diyen Durmaz, kurumda acil bir sağlık taraması yapılması gerektiğini ifade etti.
 
Huzurevinde kalan diğer yaşlıların sağlık durumu tehdit altında! 
 
Önergesinde; “Ölümlerden sonra kalan hastaların hastalık durumunun incelenmesi için verilen dilekçe dikkate alınmamış, ölümlerin nedeni KOAH ve enfeksiyon olarak belirlenmiştir.” diyen Durmaz; ölümlerin nedenini bildiren bir raporlama yapılmadığı için kalan hastaların da sağlığının tehdit altında olduğunu belirtti.
 
Toplu ölümlerin incelenmesi ve gerekli önlemlerin alınması çok önemli bir gereklik iken hala hiçbir adım atılmamış, sorumlular hakkında tek bir soruşturma dahi yapılmamıştır, diyen Durmaz soru önergesinde şu soruları sordu:
 
1. Zile Huzurevi’nde son 1 yılda kaç kişi hayatını kaybetmiştir? Bu ölümlerin sebebi nedir?
2. Zile Huzurevi’nde son 1 yılda olağandışı bir ölüm vakası /vakaları yaşanmış mıdır?
3. Zile Huzur evinde toplam kaç vatandaş barınmaktadır?
4. Zile huzurevinde barınan yaşlıların yaş ortalamasını ve risk durumlarını ve yaşlıların hastalık grupları göz önünde tutularak gerekli önlemler alınmış mıdır?
5. Zile huzurevinde görevli kaç sağlık personeli bulunmaktadır?  Yaşlıların sağlık ve hijyeninden sorumlu personellerin eğitim durumu nedir? Personel alımı hangi yöntemle yapıl maktadır?
6. Zile huzurevine Üniversitelerin Geriatri bölümünden mezun personel bulunmakta mıdır? Son 3 yılda Geriatri bölümünden yapılan atamaların sayısı kaçtır?
7. Huzurevinde kalan yurttaşların periyodik sağlık taramaları yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise bu işlem hangi kurum aracılığıyla gerçekleştirilmektedir?
8. Bir huzur evinde 17 gün içinde 10 vatandaşın ölmesi olağan mıdır? Bu ölümlerde herhangi bir ihmal ya da suiistimal söz konusu mudur?
9. Ölümler üzerine başlatılmış ya da sonuçlanmış bir soruşturma var mıdır? 10 kişinin art arda ölümünden sonra yaşamını yitiren başka vatandaşımız olmuş mudur?
10. Art arda yaşanan ölümlerin ardından ilgili kurumda, liyakat yetersizliğinden yâda görevi suiistimalden açığa alınan personel var mıdır?
11. Zile Huzurevinde yaşanan ölümlerin raporlaması yapılmış mıdır? Her bir kişinin ölüm nedeni nedir? Ölüm raporları paylaşılacak mıdır?
12. Yaşanan ölüm vakalarının ardından yaşlı ve hastaların riskten korunması amacıyla huzurevinde herhangi bir önlem alınmış mıdır? Herhangi bir sağlık taraması ve idari denetim yapılmış mıdır?
13. Toplu ölümlerde ihmal söz konusu ise sorumlular hakkında hukuki işlem başlatılacak mıdır?
14. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının huzurevlerine yönelik denetimleri nasıl yapılmaktadır?
15. Daha önce basına yansıyan iddialara göre; İlgili kurumda yaşlılara şiddet uyguladığı için soruşturma geçiren personel bulunmakta mıdır? Varsa bu soruşturmaların sonucu nedir? Soruşturma geçiren personeller hakkında hukuki işlem başlatılmış mıdır?
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]