• 0

12 Haziran 2019, 15:37 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Tokat değerlerine sahip çıkıyor

Tokat değerlerine sahip çıkıyor

Tokat'a has 6 yöresel ürün için coğrafi işaret alınmasına yönelik projede önemli mesafeler kat edildi ve sonuca yaklaşıldı.. Ortakaradeniz Kalkınma Ajansı'nda (OKA) düzenlenen protokol imza töreni sonrasında artacak tescilli ürünlerin şehrin ekonomisine katkı sağlaması bekleniyor. Atılan imzalar 'Tokat Değerlerine sahip çıkıyor' şeklinde değerlendirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Tokat İl Koordinatörü Mehlika Dicle'nin ev sahipliğinde ajans hizmet binasında düzenlenen protokol imza törene Tokat ticaretinde söz sahibi olan kurum ve kuruluşlar bir araya geldi. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Dr. Ali Çelik, Tokat Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Fehmi Çankaya, Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Tokat TSO Genel Sekreteri Sinan Ardil ve TESOB Genel Sekreteri İbrahim Selçuk Demir törende hazır bulundular.
 

6 YÖRESEL ÜRÜN TESCİLLENECEK

TSO'nun alacağı Tokat Honça Tepsisi, Tokat Ferfereli Küpesi ve Tokat Bileziği ile TESOB'un alacağı Tokat Yağlısı, Tokat Cevizli Çöreği ve Tokat Ev Ekmeği için başlatılan coğrafi işaret tescil işlemleri için OKA'dan finansal destek sağlanmasına yönelik olarak atılan imzalarla birlikte, Tokat'ın 6 yöresel ürünü tescillenerek ülke ve dünya pazarında şehrin adıyla anılacak.

OKA’YA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Atılan imzalar sonrasında yöresel açıdan zengin olan şehri ilçeleriyle birlikte bir bütün olarak gördüklerini söyleyen Tokat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çelik, "Özellikle son dönemlerde son derece hassas bir konu haline gelen yöresel ürünlerin tescilini ilgilendiren bir hizmet alımıyla bir araya geldik. Bu anlamda bizlere destek sağlayan OKA'ya teşekkür ediyoruz” dedi. Ali Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü:

ŞEHRİMİZE KATKI SAĞLAYACAK

“Malum olduğu üzere bir ürünün coğrafi işaretli olması çok önemli. Ürününüzü ulusal ve uluslararası pazara çıkarabilmeniz için yöresel işaret, patent almanız gerekiyor. Önümüzdeki dönemlerde daha ciddi düzenlemeler de geleceğini bildiğimiz için bu dönem içerisinde yoğun bir şekilde coğrafi işaretlere yöneldik. Bu imza ile birlikte 6 ürünümüzün coğrafi işaret süreci resmen başlamış oldu. Bu anlamda 3 ürünü TSO olarak biz, 3 ürünü de TESOB Başkanlığı takip edecek. Tokat'ta bilinirliği daha çok ürünler olduğu da düşünülebilir. Ama biz biraz da piyasa değeri, pazarda ekonomik değeri yüksek olan ürünlere öncelik vermek istedik. Bu imza töreninin dışında da TSO olarak 2-3 ürünle ilgili bireysel çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ama bugün TSO olarak biz Tokat Honça Tepsisi, Tokat Ferfereli Küpesi ve Tokat Bileziği için, TESOB ise Tokat Yağlısı, Tokat Cevizli Çöreği ve Tokat Ev Ekmeği için imzalarımızı attık. Şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz."
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]