• 0

08 Temmuz 2019, 02:04 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Karyağdı, 'Zoonoz hatalıklar insan ve toplum sağlığı için önemli'

Karyağdı, 'Zoonoz hatalıklar insan ve toplum sağlığı için önemli'

Tokat Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Sami Karyağdı, insan sağlığını tehdit eden hayvansal hastalıklara dikkat çekti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Sami Karyağdı 6 Temmuz Dünya Zoonoz Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvanlardan insanlara geçen ve ülkemizde görülmeye devam eden; Burusella, Kuduz, Tüberküloz, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Şarbon başta olmak üzere insan sağlığını cidden tehdit eden ve ölüme kadar uzanan bu hayvansal hastalıklara dikkat çekildi.
 
Dünya Zoonoz Gününe ilişkin bilgi veren Sami Karyağdı, "6 Temmuz Dünya Zooznoz günü. Zoonoz hastalıklar hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardır. 6 Temmuz Luis Pastör'ün 1885 yılında kuduz aşısını bulduğu gün. Geçmiş dönemlerde en önemli problemlerden biri zoonoz hastalıklardır. Bu olay dünya tarihini değiştirdi. O dönemlerde Avrupa'da sadece veba yüzünden 200 milyon insanın öldüğünden bahsediliyor. O yüzden bu konu insan ve toplum sağlığı için önemli bir konu" dedi.
 
 
Zoonoz hastalıklar konusunda ortak hareket edilmesi gerektiğine dikkat çeken Karyağdı, "Zoonoz hastalıklara tek sağlık konsepti dediğimiz veteriner halk sağlığıyla ortak yaklaşmak gerekiyor. Tek sağlık konseptinde sağlıklı çevre; çevreden insanlara hastalık bulaşmasını engelleyeceğiz; yetkili tüm otoriteler ve tüm vatandaşlar, tüm tüketiciler, tüm üreticiler bu tek sağlık konseptinde insan odaklı her türlü işte ortak hareket etmek zorunda. Şuan ülkemizdeki en büyük zoonoz hastalık sorunları; brusella, tüberküloz, tülaremi, Kırım Kongo kanamalı ateşi, kuduz, parazitler, kistler, kadınlarda toksoplazma gibi 250'ye yakın zoonoz hastalık var. Bu hastalıkların bilinirliği, insanlar tarafından öğrenilmesi çok önemli. Gıda kaynaklı yaşanılan problemlerin yüzde 90'ı hayvansal kökenli gıdalardan. Bu yıl İl Özel İdaremizle sokak hayvanlarına yönelik bir proje yürütüyoruz, 2500 doz kuduz aşısını sahada uyguluyoruz. Hayvanlardan insanlara geçecek parazitsel hastalıklar için tedavilerimizi yapıyoruz, koruyucu hekimlik hizmetini yapıyoruz. Örneğin geçtiğimiz hafta hayvanları koruma kurulu toplantısında artık insanlara kuduz aşısı bulmakta zorlanıyoruz denildi, ısırma vakası arttığı için, çünkü bir ısırık vakasında bir insana 5 doz aşı yapılmakta. Demek ki insan sağlığı bu kadar önemliyse ilk kaynağını da kurutmak gerekiyor sorunun. Bu anlamda herkes üzerine düşecek görevi yapacak. Yaklaşan bir kurban dönemi var. Bu kurban döneminde herkes bilinçli şekilde kurbanını satın alacak, sağlık kontrolünden geçmiş hastalıklara öncelik gösterecekler. Böylece hem gönül huzuru içerisinde kurban görevi ifa edilecek hem de evine çocuklarına en sağlıklı gıdayı götürecek'' diye konuştu.
 
DHA-Bölge - Türkiye-Tokat
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]