• 0

08 Temmuz 2019, 12:36 - Anasayfa // Sulusaray Haberi yazdır

Sulusaray Termal, Altunlar Grup ile bölgenin en büyüğü olacak

Sulusaray Termal, Altunlar Grup ile bölgenin en büyüğü olacak

Sulusaray Kaplıcaları, Türkiye'nin en önemli termal tesislerinden biri haline geliyor. Sulusaray Termal Tesis projesi kapsamında yapılması planlanan havuzlar, apartlar, sosyal tesisler ve park alanları ilçeye canlılık getirecek.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Sulusaray Termal Tesesleri, insanların keyifle zaman geçireceği ferah, şık, sade mekanlar haline geçiriliyor. Tesis çok fonksiyonlu alanlarla donatılacak, güzel ve keyifle vakit geçirilecek bir turizm tesisi olacak. Tesiste, çocuk oyun alanları, yürüme yolları ve yaşlılar ile engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak alanlara da önem verilecek.
 
ALTINLAR GRUP KAZMAYI VURDU

Altınlar grup tarafından, 2000 yıllık kaplıca tarihine sahip olan ve Sebastapolis kazı alanında içinde bulunduğu, Sulusaray İlçesinde temeli atılan, Termal Tesisin, Temel Atma Töreni yoğun bir katılım ile gerçekleşti. 2020 yılında hizmete girecek olan tesisin temel atma törenine, Altunlar ailesi, AK Parti Tokat milletvekili Mustafa Aslan, AK Parti Tokat İl başkanı Metin Polat, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Sulusaray, Yeşilyurt belediye başkanları, Kaymakamlar, İl genel Meclis Başkan ve üyeleri Protokol üyeleri ve çok sayıda Sulusaraylı katıldı.
 

SULUSARAY’A VE TOKAT’A YAKIŞACAK

Altunlar Grup tarafından 76 milyon 500 bin liralık bir yatırımla faaliyete geçecek olan tesisin, Sulusaray ve bölge ekonomisine önemli katkılar yapması, ilçeye iş imkanları sağlaması bekleniyor. Temel atma töreninde tesisin önemine değinen Sulusaray Belediye Başkanı Necmettin Coruk, “İlçemize hizmet eden herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu ciddi yatırıma imza atan Altunlar gruba cesaretinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Sebastapolis’in Sulusaray için çok önemli bir değer olduğunun altını çizen Başkan Coruk, “1962 yılında kurulan bu kaplıcamız, bundan sonra daha güzel olacak diyorum. Bu yatırımı yapan bölgemizin insanı olan Altunlar Gruba, bu cesareti gösterdikleri için ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü hiç bir yatırımcı buraya gelmedi. Teşvik ettiğimiz yatırımcılar gerek yol ağından, gerekse sosyal olayları bahane edip edip kaçtılar. Sayın Kaymakamımız, Sayın Valimiz, İl Başkanımız ve Milletvekillerimizin girişimiyle bunun tabii ki takipçisi olacağız, buraya bir Rehabilitasyon Merkezi kurma projesi var. Sayın siyasi büyüklerim bunu lütfen takip edelim hepinize saygılar sunuyorum Allah’a emanet olun” ifadelerini kullandı.

SULUSARAY’IN BÜYÜMESİ, TOKAT’IN BÜYÜMESİDİR

Tokat ve ilçelerinin gelişmesine yönelik her türlü yatırım projesini hassasiyetle takip ettiklerini ifade eden AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Aslan, “Bereketli topraklarımızı, zengin tarihimizle kalkındıracağız. Ben de Altun ailesine çok teşekkür ediyorum. Taşın altına elini koyduğu için. İnşallah bu yatırım, Sulusaray’ın yeniden kalkınma hamlesine bir başlangıç olacak” diyerek yatırımın önemine dikkat çekti.

Tokat Milletvekili Aslan konuşmasını şöyle sürdürdü:

SULUSARAY CAZİBE MERKEZİ OLACAK

“Bu tesis inşallah bu Sulusaray’ımız için güzel bir başlangıç olacak. Gerçekten Sulusaray’ın büyük bir tarihi var. Sulusaray Kaplıcaları’nın ayrı bir tarihi var ki arkadaşlarımızın tamamının Sulusaray Kaplıcaları ile ilgili bir hatırası vardır. Tokat’ ta yaşayan  bizim yaşımızda çevrede yaşayan herkes, yazın en az bir hafta bu Sulusaray Kaplıcaları’nda tatil yapardı. Ama son 15 yıldır bu imkândan mahrumuz. Buraya yeni yatırımlar yapılmadığı için. Bende Altun ailesine çok teşekkür ediyorum, taşın altına elini koyduğu için.

İnşallah bu yatırım, Sulusaray’ın yeniden Kalkınma hamlesine bir başlangıç olacak. Sağlık bakanımız Tokat’a geldiği zaman, kendisiyle üç Milletvekilimiz olarak görüştük, söz aldık. Bunu da şimdi açıklıyorum. Sağlık Bakanlığımızda fizik tedavi merkezleri olarak yapılacak hastaneler paketine, Sulusaray’ımızda aldı. İnşallah Sulusaray’da eski kaplıcanın olduğu bölgeye de, bir Fizik Tedavi Hastanesi’nin, Rehabilitasyon merkezinin yapılması için bize söz verdi. Biz de bu sözün takipçisiyiz” şeklinde konuştu.

SEBASTAPOLİS GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

Tarihi gün yüzüne çıkartmak için çalışmaları hızlandıracaklarını, kış aylarında da çalışmalar yapacaklarını aktaran Mustafa Aslan, ““Ülkelerin gelişmesinde kalkınmasında, turizmin önemli bir yeri var. Geçen yıl Tokat’ta 400.000 tane misafir kabul etmişiz. Yataklı olarak. Günlük gelip giden turistlerimizle ile beraber 600.000 turist sayısına ulaşmış. İnşallah önümüzdeki yıl bu sayıyı en az 1.000.000 turist sayısına ulaştıracağız. Çünkü Turizm, en az yatırım da, en fazla kalkınmanın sağlandığı alanlarından birisidir. Geçen yıl Türkiye’de turizm bir patlama yaptı. 30 milyar dolar üzerinde bir Turizm geliri elde ettik. 40 milyonun üzerinde insan Türkiye’ye geldi .Türkiye büyüyor gelişiyor. Ben yeniden bu yatırımı yapan Altun ailesine teşekkür ediyorum. Milletvekili olarak iktidar milletvekilleri olarak, kendilerinin yanındayız. Sulusaray’ a yapılacak ne varsa, yatırımların yanındayız. Kendilerini desteklemek adına, kendilerinin ne ihtiyacı olursa, gece gündüz, 24 Saat telefonlarımız açık. Kendileri ile birlikte, Sulusaray halkıyla birlikte, Sulusaray’ın ekmeğini büyütmek için, Sulusaray’a daha fazla yatırım getirmek için, ne gerekiyorsa hep birlikte hareket ediyoruz. Turizm bakanı ile de görüştük, onu da ilave edeyim. Buradaki kazıların devam etmesi için de çalışmalar devam ediyor. Gerekli altyapıyı hazırladığımız zaman, kazılar sadece yazın değil, yıl boyu devam edecek. Bunu da buradan ifade etmek istedim. Allah hayırlı uğurlu etsin. Tokat’ımıza Sulusaray’ımıza, milletimize, hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
 

BİR VEFA ÖRNEĞİ

Yatırım yapan ve yapacak olan işadamlarına çağrıda bulunan Sulusaray Kaymakamı Ahmet Nezir Baycan da konuşmasında,  “Genelde bu tarz küçük yerlerde yetişen işadamlarımız, yatırımları, çıkarlarını düşünerek, daha büyük yerlere, pazar payı olan yerlere yaparlar. Ama Altunlar Grup, hakikaten burada bir vefa örneği gösterdi. Çok güzel bir yatırımı, kendi ilçelerine, doğup büyüdükleri yerlere yapmış oldular. Ve ben onlara İsmail Bey’e, Necati Bey’e tüm Altunların yöneticilerine, Ali Bey’e çok çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BU BÖLGE TA BİZANS’TAN KALMA HAMAMLARI İLE MEŞHUR BİR BÖLGE

Sulusarayın tarihi ve termal olarak önemli bir değer olduğunun altını çizen Kaymakam, Baycan, “Sulusaray Kaplıcaları temel atma törenine hepiniz hoş geldiniz diyorum. Çok Kıymetli misafirler Öncelikle ben bu güzel yatırımın ilçemize ilimize bölgemize ve bölgemiz turizmine hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. kıymetli arkadaşlar, Değerli misafirler bu bölge Sulusaray bölgesi, Asırlardır Şifa dağıtan sulara sahip. Az önce arkadaşlarımız ifade ettiler, ta Hititlerden, özellikle şimdi kalıntıları mevcut olduğu için söylüyorum Roma’dan, Bizans’tan kalan Hamamları ile meşhur bir bölge. Asırlardır insanlar imparatorlar hatta kırallarında rivayetlere göre buralarda Şifa aradığı söyleniyor. Buradan Şifa aramış ve inşallah da şifalarını bulmuşlardır. Fakat uzun yıllardan sonra, belki bir Fetret dönemi mi diyelim, artık boşluk döneminden sonra, Cumhuriyet döneminde, 1962 yılında Sayın Valimiz o dönemdeki yöneticilerimizin, Özel İdare aracılığıyla destekleri ile, burada çok güzel Dönemin en güzel tesisleri yapılmış, yıllarca bölge insanlarına hizmet etmiş, herkes burada şifalar bulmuş. Ben şöyle bir anekdot olarak söyleyeyim, geçen yıl ben buraya atandım. ilk ilk atamam çıktığı zaman, tebrik için arayan herkes, Sulusaray kaplıcasından bahsediyordu. Bu bölge için aslında Özlenen beklenen bir yatırım. bu yatırım  Belki son 10 yıllık kötü geçmiş. artık İhtiyaca cevap veremeyen bir yatırım haline gelmiştir .ama şimdi sulusaray adına tarihi bir gün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ben bir hakkı Öncelikle teslim etmek istiyorum. Genelde bu tarz küçük yerlerde yetişen işadamlarımız, yatırımları, çıkarlarını düşünerek, daha büyük yerlere, pazar payı olan yerlere yaparlar. Ama Altunlar Grup, hakikaten burada bir vefa örneği gösterdi. Çok güzel bir yatırımı kendi ilçelerine doğup büyüdükleri yerlere yapmış oldular. Ve ben onlara İsmail Bey’e, Necati Bey’e tüm Altunların yöneticilerine Ali Bey’e çok çok teşekkür ediyorum. İlçe Kaymakamı olarak ilçemize bu yaptıkları yatırımın dan dolayı çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SULUSARAY ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLACAK

Sulusaray’ın Türkiye’nin önemli bir termal merkezi olmasını istediklerini belirten Sulurayay Kaymakama, “Bir Kozaklı gibi, bir Kütahya Yoncalı gibi, Afyon gibi termalleri ile kaplıcalar ile tanınan bir bölge olması. Bu manada size duyurmak istediğim, İl Özel İdaresinin mevcut yatırımında, bizde Sayın valimizin önderliğinde, vekillerimizin destekleriyle, mevcut yatırımı tekrar İhya yatırımı yapacağız. Onun için de pazartesi günü fizibilite raporumuz onaylandı. Hatta buraya gelmeden onun da haberini aldım. Pazartesi günü fizibilite raporu için imzaya çağırıyorlar. Protokol imzalamak için gideceğiz. O yatırımında bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Protokol konuşmalarından sonra tesisin temel atma töreni gerçekleştirildi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sulusaray Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]