• 0

18 Ağustos 2019, 22:45 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

'Demokrasi müzesi yakın tarihe ışık tutuyor'

'Demokrasi müzesi yakın tarihe ışık tutuyor'

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, müzede incelemelerde bulundu, Tarihçi Hasan Erdem, Tokat Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Selahattin Adıgüzel ve öğretim görevlileri ile sohbet etti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ta siyasilerin vatandaşlarla buluşma mekanı olan Yüksek Kahvehane, Demokrasi müzesine dönüştürüldükten sonra Tokat’ın yakın tarihine ışık tutmaya devam ediyor.
 
Müzenin, Tokat'ın siyasi hayatının yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes gibi bazı devlet adamlarının fotoğrafları ile ülkenin demokrasi hayatı yansıtılıyor. İnsanlara tarihi bir  yolculuk yaptırıyor.
 
 
Behzat Camisi karşısında bulunan ve 115 yıldır kahvehane olarak kullanılan üç katlı ahşap bina, Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes gibi bazı devlet adamları tarafından toplantılar düzenlenmesi ve balkonundan halka hitap edilmesi için kullanıldı. Yeni dönemde ise müze yakın tarihe ışık tutan bir kültür evi haline getirildi.
 
123 YILLIK TARİHİ BİNA
 
İl Özel İdaresi tarafından sahibi Şevket Aydın'dan satın alınan ve aslına uygun restore edilen binanın bu günlerde ziyaretçilerinin yapısını da değiştirdi. Durumdan duyduğu memnuniyeti dile getiren MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Tokat'ta yıllarca kahvehane olarak kullanılan, 123 yıllık tarihi Yüksek Kahve Tokat’ın siyasi tarihinde önemli bir buluşma noktası işlevi görmüş. Atatürk'ten Fevzi Çakmak'a ve İnönü'ye kadar hatta yakın tarihlerde Adnan Menderes gibi liderlerin halka hitap ettiği bir mekânda akşam çayında dostlarla beraberiz. Büyük bir keyif, büyük bir mutluluk ve büyük bir onur” dedi.
 
Bu mekânda bilim insanları ile Tokat’ı konuşmanın değerine işaret eden Bulut, “Hasan Erdem hocamızın bize aktardığı bilgilerle aydınlandık, bu mekânlar çok önemlidir” şeklinde konuştu.
 
ATATÜRK’ÜN İZLERİNİ TAŞIYOR
 
Bina 20. Yüzyılın başında yapıldı. Mimarisiyle ilginç bir binadır ancak asıl önemi, siyasi hayatımıza girişiyle başlıyor. İlk olarak Türk Ocağı'nın faaliyet gösterdiği bina daha sonra İttihat ve Terakki Partisi binası oluyor. Atatürk'ün 26 Haziran 1919'da Tokat'a gelişinde bu binada misafir edildiğini biliyoruz. Görüşmelerinin bir kısmını burada yapmıştı. Daha sonraki ziyaretinde de bu binada bulunduğunu biliyoruz.
 
 
BALKON KONUŞMALARI YAPILDI
 
Bina Cumhuriyet döneminde siyasi konumunu sürdürdü. Özellikle Demokrat Parti döneminde siyasilerin balkon konuşmalarına ev sahipliği yaptı. Celal Bayar, Fevzi Çakmak'ın konuşma fotoğrafları var. Ülkemizde böyle siyasi geçmişi olan ve ayakta kalan bir bina, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerimizde olabilir ama Anadolu'da bir benzeri yoktur. Adnan Menderes'in de binada toplantı yaparken bir fotoğrafı var. Binanın bir kısmı parti merkezi, orta katı da Yüksek Kahve olarak kullanılıyor. Siyasiler de kahve toplantılarını sıklıkla burada yapardı. 60'lı yıllardan sonra bina, otel, kahvehane ve dükkânlara ev sahipliği yaptı. Daha sonra Tokat'ın tarihine ve ülkemizin siyasi tarihindeki önemine binaen İl Özel İdaresi tarafından satın alınarak Valilik öncülüğünde 'Demokrasi Müzesi' adı altında Türkiye'nin ve Tokat'ın siyasi ve demokrasi geçmişini özetleyen bir müze haline getirildi.
 
Müzede Tokat siyasetinin önemli şahsiyetlerinin yanı sıra ülkenin demokrasi geçmişiyle ilgili belgeler de yer alıyor.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Tokat'ta, Osmanlı Sultanı 2'nci Beyazıt'ın annesi Gülbahar Hatun adına 1485 yılında yaptırılan 534 yıllık Hatuniye Camisi, aradan geçen yıllara rağmen dimdik ayakta. Halk arasında Meydan Camisi olarak da anılan ibadethane, Tokat'ta yapılmış en güzel Osmanlı eserlerinden birisi olarak değerlendiriliyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]