• 0

21 Ağustos 2019, 18:02 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Tokat'ta su enerji oldu, bereket oldu

Tokat'ta su enerji oldu, bereket oldu

Tokat genelinde DSİ'nin yaptığı çalışmalar sonucunda kurulan HES'ler enerji üretiminde önemli bir faktör olurken aynı zamanda toprağın sulanmasında da çiftçinin, köylünün ümidi oldu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ın en önemli ovalarında Kazova’da bereket her geçen gün artıyor. Kazova Sulama Birliği Sulaması, 2019 yılında toplam 75 bin 220 dekar zirai arazide tarımsal faaliyetleri yapıyor. Sulama sayesinde Kazova’da 2. ürün yetiştirilmeye başlandı. 2. ürün olan silajlık mısır, şekerpancarı, yonca meyve ve sebze hasadı çiftçinin yüzünü güldürdü.
 
TOPRAĞIN BEREKETİ
 
Tokat İlimizde 2019 yılı sulama sezonunda, toplam 127 bin 530 dekar zirai arazide tarımsal faaliyetler sürdürüldü. 2. ürün mısır, şekerpancarı, yonca meyve ve sebze hasadı yapılarak 3. ürünlerin ekimi için hazırlıklara başlandı.
 
 
ÇİFTÇİLER YERİNDE DİNLENİYOR
 
DSİ 7. Bölge Müdürü Yardımcısı Serkan KAMAN, İşletme Bakım ve Onarım Şube Müdürü Selçuk GÜL, Bilgi Teknolojileri Şube Müdür Ertuğrul ALTAY ve beraberindeki teknik heyet ile birlikte; Tokat sulaması, Kazova Sulaması, Niksar Sulaması ve Erbaa Sulamasını yerinde inceleyerek ve çözüm odaklı üreticinin sorunlarını dinlendirdiler.
 
Tokat’ta son yıllarda tarım daha profesyonel olarak yapılmaya başlandı. Ortaya konulan tarım politikaları ile ürün yelpazesi genişletildi ve 2. 3. ürünlerin hasad edilmesine yönelik eğitimler yapıldı. Tokat’ın önümüzdeki dönemde sulama imkanları ile birlikte daha verimli hale gelmesi bekleniyor.
 
 
ALİ ÇETİNKAYA, “TOKAT İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”
 
DSİ 72. Şube Müdürü Ali Çetinkaya, Tokat’ta tarımsal projelerin yanısıra dere ıslah çalışmalarında da önemli mesafeler kat ettiklerini belirterek, “Özellikle yağışların çok olduğunda sel baskınları ile karşılaşmıyorsak, almış olduğumuz tedbirlerdendir. Allah bize tabi afetlerden korusun” dedi.
 
DSİ’nin Kazgölü’nün ıslahında da etkin çalıştığını ifade eden Ali Çetinkaya, “Tokat için mücadele veriyoruz ve sonuçlarını almaya başladık. Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum” ifadelerini kullandı.
 
 
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Tokat'ta, Osmanlı Sultanı 2'nci Beyazıt'ın annesi Gülbahar Hatun adına 1485 yılında yaptırılan 534 yıllık Hatuniye Camisi, aradan geçen yıllara rağmen dimdik ayakta. Halk arasında Meydan Camisi olarak da anılan ibadethane, Tokat'ta yapılmış en güzel Osmanlı eserlerinden birisi olarak değerlendiriliyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]