• 0

17 Eylül 2019, 17:20 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

CHP'li Kadim Durmaz'dan 'Ahilik Haftası' açıklaması

CHP'li Kadim Durmaz'dan 'Ahilik Haftası' açıklaması

Tokat Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz 'Ahilik Haftası' münasebetiyle bir kutlama Mesajı yayınladı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ülkemiz tarihinde önemli bir yer tutan ve Selçuklular’dan günümüze uzanan ahilik geleneği, ülkemizde “Ahilik Haftası” ile hayat bulmaya devam ediyor.
 
Durmaz konuyla ilgili açıklamasında: “Bu gelenek özellikle Anadolu’nun mayası olan dayanışma, kardeşlik ve iyi ahlakı simgelemektedir. Günümüzde ahlaki değerlerde meydana gelen bozulmaya rağmen kendi kültürümüz kendi tarihimiz, bizler için birer pusula olmaya devam ediyor. Ahilik, bir meslek etiği olduğu kadar bir kardeşleşme, dayanışma geleneğidir. Zorlu şartlar altında bu toprağın insanlarının ayakta kalmak için yarattıkları bu kültür, bir miras olarak geleceğe de taşınmalıdır.” dedi.
 
Açıklamasının devamında ahilik kültürünün sadece ekonomik bir birlik olmaktan öte hem disiplini hem de kültür temeliyle devlet yapısını da etkilediğini ifade eden Durmaz:  “Geçmişin mirası olan ve Anadolu kültürünün biçimlenmesinde başat rol oynayan bu değerimizi sadece bir haftaya sığdırarak kutlamaktan öteye geçmeliyiz. Bu gelenek, eğitim sistemimizden ekonomiye kadar birçok alanda bugün de bizlere ışık tutabilir. Ahilik teşkilatı kurucusu Ahi Evran Veli’nin dayanışmaya, paylaşıma ve ticaret ahlakına dayanan ilkelerinin bugünün insanına anlatacağı çok şey vardır.” dedi.
 
“Ahi demek kardeş olmak demektir, bir esnaf kardeşleşmesi olarak başlayan bu kültürel adım, Anadolu’nun önemli mayalarından biri olmuştur” diyen Durmaz: “Ahiler, birbirinin kardeşidir. Bu kardeşlik paylaşmayı, yardımlaşmayı ve dayanışmayı şart koşar. Cömertlik, temizlik ve dürüstlük gibi insani vasıfları bünyesinde toplar. Bu güzellikleri esas alan esnaf ve sanatkarlarımızın, Ahilik Haftası'nı en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]