• 0

04 Ekim 2019, 17:00 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

CHP yenileniyor mu? Kaynıyor mu?

CHP yenileniyor mu? Kaynıyor mu?

CHP'de kongre öncesi hareketli süreç başladı. Elde edilen kulis bilgilerine göre, CHP'nin 40 il başkanını görevden alacağı ifade edildi. Görevden alınacak iller arasında Tokat'ın da bulunduğu iddia edildi. Görevden almalar sebebiyle, 'CHP yenileşiyor mu, kaynıyor mu?' yorumlarına sebep oldu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

CHP Şişli ilçe yönetiminin görevden alınmasının ardından kulislerde İstanbul’da altı ilçenin, Türkiye genelinde ise 40’a yakın il yönetiminin daha görevden alınacağı iddia edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 37’nci Olağan Kurultay takvimi kamuoyuna açıklanmıştı. Buna göre 8 Kasım-1 Aralık 2019 arasında mahalle delegeleri seçimi, 14 Aralık 2019-27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat-2 Mart 2020 arasında da il kongreleri gerçekleştirilecek.

CHP geçen haftalarda Eskişehir ve Tunceli'de il yönetimleri görevden almıştı. Kongre sürecinin açıklanmasından kısa bir süre sonra CHP Şişli ilçe yönetimi, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nca görevden alındı.
 
GÖREVDEN ALMALAR SÜRECEK Mİ?
 
İddialara göre İstanbul’da toplamda altı ilçe yönetimi daha görevden alınacak. Ancak Şişli yönetiminin görevden alınarak il yönetiminden iki yetkilinin atanmasının ardından “Kayyum atandı” başlıklarıyla çıkan haberlerin yarattığı negatif algının Kılıçdaroğlu’nu rahatsız ettiği, Şişli’nin durumunun bu hafta içi MYK’da görüşülerek karara bağlanacağı da öğrenildi. Tepkileri azaltmak için MYK'dan Veli Çelik'in göreve iade kararının da çıkabileceği gözardı edilmiyor.
 
Görevden alınması muhtemel ilçe başkanlarının 2017 yılındaki İstanbul İl Başkanlığı seçimlerinde eski il başkanı Cemal Canpolat’a destek veren veya halen ona yakın olan kişilerden oluşacağı da öne sürülmekte. Parti kulislerinde Kadıköy, Ataşehir, Esenler, Eyüp, Pendik ve Bağcılar ilçe yönetimlerinin görevden alınabileceği öne sürülüyor. CHP'ye yakınlığıyla bilinen bir sitede çıkan haberde yer alan Şişli'nin ardından görevden alınacak ilçe sayısının 12 olacağı iddiasına şimdilik ihtimal verilmiyor.
 
HEDEF İNCE Mİ?
 
Türkiye genelinde görevden alınacağı iddia edilen 40 yakın il başkanının ise 2017’deki parti liderliği seçimlerinde Muharrem İnce’ye destek olan ya da örgütlerine hakim olamayıp İnce’ye desteğin çok çıktığı yerlerin başkanlarından oluşacağı da parti kulislerinde dillendirilen iddialar arasında.
 
Görevden almaların nedenlerine gelince. İddialara göre mevcut parti yönetimi, kongreye tek aday ile gidilmesini istiyor ve bu süreçte muhalif görünen ilçe ve il yönetimleri görevden alarak kongre öncesi delege üstünlüğünü sağlamayı amaçlıyor.
 
KONGREYE AYAR
 
Ayrıca mevcut MYK üyelerinin de kendilerine yakın delege listesi ve il yönetimlerinin oluşmasını sağlayarak kurultayda seçilmeyi garanti altına almak için süreci destekledikleri de dillendiriliyor. Görevden almaların neden bu süreçte yapıldığı sorusunun cevabı ise tüzükte yer alıyor. Kongre sürecine altı ay kala yapılan görevden almalarda yeniden seçime gidilmesine gerek kalmadan atama yoluyla kongreye gidilebiliyor. Bundan dolayı merkeze yakın atanmış adaylar ile muhalif oldukları düşünülen ilçelerin ve illerin kongreye götürülmesinin amaçlandığı iddialar arasında.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Tokat'ta, Osmanlı Sultanı 2'nci Beyazıt'ın annesi Gülbahar Hatun adına 1485 yılında yaptırılan 534 yıllık Hatuniye Camisi, aradan geçen yıllara rağmen dimdik ayakta. Halk arasında Meydan Camisi olarak da anılan ibadethane, Tokat'ta yapılmış en güzel Osmanlı eserlerinden birisi olarak değerlendiriliyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]