• 0

22 Ekim 2019, 20:09 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Geleneksel el baskısı Tokat yazmaları sergilendi

Geleneksel el baskısı Tokat yazmaları sergilendi

Geleneksel Tokat Yazmacılığı El Baskı ve Kalıp Ustası Emel Ardahanlı tarafından Şehir Müzesinde düzenlenen açılışta geleneksel el baskısı Tokat yazmacılığı hakkında bilgi verildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Vali Dr. Ozan Balcı, ‘Geleneksel Tokat Yazmacılığı El Baskısı’ adlı serginin açılış törenine katıldı.

Vali Dr. Ozan Balcı, 600 yıllık geçmişi olan Tokat Yazmacılığı geleneğini yaşattıkları için yazma ve kalıp ustalarına teşekkür etti.

“Yazmacılık Bir Kültür ve Sanattır”
 
Tokat’a özgü el baskısı yazmaların sergilendiği programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, yazmacılığın bir sanat ve kültür olduğunu belirterek, “Yazmacılık, asırların zaman tünelinden geçip, ibrikten süzülürcesine insan aklının soyut zekanın somuta varma şeklidir. Tokat’ın sanatını, kültürünü, birikimini görme açısından çok elverişli bir sergi oldu. Yazmacılık zaten Tokat’la özdeşleşmiş. Avrupa’da Tokat yazmaları diye geçiyor. Bu çok kıymetli ve önemli bir şey. Olgunlaşma Enstitümüz de kuruldu. Enstitümüzde, bu çalışmalar geliştirilecek. Yazma, Tokat için bir değer, kıymet. Tokat yazmaları köklü bir kültürü yansıtıyor." dedi.
 
 
Vali Dr. Ozan Balcı, bilime, eğitime, sanata ve kültüre dost bir vali olduğunu kaydederek, serginin Tokat’ın kültürüne, sanatına hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Açılışa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve davetliler katıldı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]