• 0

22 Ekim 2019, 20:13 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Siyasetçi, işadamı, bürokrat Tokat için biraraya geldi

Siyasetçi, işadamı, bürokrat Tokat için biraraya geldi

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Tokatlı firmaların birbirini tanıması, ilişkilerini geliştirmesi, daha güçlü birlik ve beraberlik içerisinde Tokat için ortak paydada buluşması amacıyla 'Tokatlı İş Adamları ve Bürokratlar Tokat İçin Buluşuyor' isimli geniş katılımlı bir iş forumu düzenlendi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Tokat Belediyesi, Tokat Valiliği, Tokatlı İş Adamları ve Bürokratlar Derneği tarafından organize edilen iş forumu açılışı 19 Ekim 2019 Cumartesi günü Dedeman Otel’de gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Tokatlı İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı Ceyhun Beken yaptı.
 
BAŞKAN EROĞLU: “TARIM, HAYVANCILIK VE TURİZM ŞEHRİN ÇIKIŞ NOKTASIDIR”
 
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Anadolu coğrafyasının en bereketli topraklarını barındıran, tarih öncesi dönemlerden günümüze dek farklı kültürlerin yaşama ve geçiş alanı olmuş, 6 bin yıllık tarihi olan Tokat’ın geçmişten günümüze birçok kültürel ve tarihi değeri içinde barındırıyor.
 
Tokat’ın il olarak gelişiminde üç hususu çıkış yolu olarak gördük. Şimdiye kadar bu hususlarda yatırımlarımızı tüm kurumlarla şekillendirdik.
 
 
Bunlar; Tarım ve Tarıma dayalı sanayi, Hayvancılık ve Turizm.
 
Turizm konusunda; Sulusokak, Halit Sokak ve Beysokağı’ndaki restorasyon çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Bu sokaklarda Butik oteller oluşturmalıyız. Tokat’ın yöresel lezzetlerini, yemeklerini yedirebileceğimiz restoranlar açmalıyız.
 
Bu toplantılarda istiyoruz ki; şehrimizin bütün değerleriyle sivil toplumu, bürokratı, işadamı ve siyasetçisiyle hep birlikte beraberce oturalım bir değerlendirme yapalım. Hep birlikte beraberce doğru eksende Tokat’ımızı şehrimizi ortaya koyalım ve neler yapacağımızı burada kararlaştıralım. Ardından da bir görev taksimatı ile Tokat’ımızı beraberce büyütelim, geliştirelim ve bir vizyon ortaya koyalım. Bu toplantımızın asıl amacı ve gelmek istediğimiz noktanın bu olduğunun altını çizmek istiyorum. Hepinize fedakârlık yapıp zaman ayırıp buraya geldiğiniz için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Burada oluşturacağımız o sinerji ile oluşacak güzellikle şehrimizin geleceğinde çok işlerde imza atacağımızdan da hiç şüphemiz yok. Önümüzde bir Tokat’ımız var. Altı bin yıllık tarihi ile, 14 devlete hizmet etmiş bir iklim kuşağı olan, kültürü olan, değeri olan ve Osmanlının en önemli şehirlerinden birisi olan Selçuklunun önemli olan altı şehrinden birisi olan bir şehir. Geçmişinde de geleceğinde de gücü olan bir şehir. Bu şehir nasıl büyür? Her zaman konuşuyoruz. Önümüze her zaman 3 başlık çıkıyor; tarım, sanayi ve turizm bu başlıklar her zaman yolumuza çıkmaktadır.
 
Toplantıya değer katan her bir İş insanına, Bürokratlarımıza ve Milletvekillerimize, programın hazırlanmasında başta Tokatlı Bürokratlar ve İşadamları Derneği Başkanı Sayın Ceyhun Beken’e ve Dernek Üyelerine, OKA Yönetimine ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
 
BİRLİKTE DAHA İYİ İŞLER ÇIKARIRIZ
 
Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt ise konuşmasında, bu tür toplantıların ülkeye ve Tokat'a büyük katkıları olacağının altını çizerek, şunları kaydetti: "Günümüzde toplumlar şehirler el birliği ile kalkınabilir. Biz hep beraber ve birlik olsak daha iyi işler çıkarırız. Biz Batı insanına fark atıyoruz ama kolektif olmaya geldiği zaman Batı bize fark atıyor. Biz birebirde Batıya fark atarken ekip çalışmasında onlar bize fark atıyor.
 
DEVLET ARTIK FABRİKA YAPMIYOR, TEŞVİK EDİYOR
 
Devlet artık fabrika yapmıyor. Devlet fabrika yapacak olan iş adamlarını teşvik ediyor. Arsa ise bedava arsa veriyor, krediyse kredi, alımsa alım garantisi veriyor. Savunma sanayinde dahi iş adamlarıyla bütün hadiseler yerine getirilme gayreti içerisinde olunuyor. Bir şehre yatırım gelebilmesi için alt yapı ve üst yapının olması lazım. Eğer sizin şehrinizde havalimanı yoksa siz oraya iş adamlarını getiremezsiniz. Eğer bu konuda gereken gayreti göstermiyorsanız bu konuda yaya kalırsınız. Tokat yeni havalimanının yüzde 65'i tamamlandı. Bunu biran önce bitirmenin gayreti içerisindeyiz. Turhal-Tokat tren yoluyla ilgili projeler yapıldı ve uygulamaya başlayacak. En büyük hayalimiz hızlı tren Çamlıbel altından tünel yapmak suretiyle Tokat'a getirmek. Biz Zinav Gölüyle, kayak merkezleriyle, Ballıca Mağarası, Kaz Gölüyle, ovalarıyla, yaylalarıyla Tokat'ı turizm merkezi haline getirmenin gayreti içerisindeyiz. Ama bizim dönemimize kadar o büyük ovaların toplulaştırılması yapılmamış. Eğer bir yerde toplulaştırma yoksa, küçük küçük parseller varsa oralarda yatırım olmaz. Niksar, Erbaa, Kazova bölgesinin toplulaştırılması çalışması bütün hızıyla devam ediyor.
 
Tokat'ta nüfus oranında artış var, bu artış istihdamlardan olmuş. Dolayısıyla biz iktidarıyla, muhalefetiyle bizim hedefimiz Tokat olmalı. Biz hangi iş adamı olursa olsun, nerede bir iş varsa, hiçbir imtina ve ayrım yapmadan A'dan Z'ye kadar takipçisi oluruz.
 
 
İCRAATLARIMIZI SEFERBER ETMELİYİZ
 
Siz Tokat'ı bir Antalya, Kocaeli yapamazsınız ama Tokat'ın kendisine dönük avantajları var. Özellikle turizm noktasında iyi şeyler yapılabilir. Çorum-Alaca yolu Tokat planı içerisinde değildir. Tokat'ı ilgilendiren en önemli aks batı-doğu değil, Akdeniz-Karadeniz eksenidir. En büyük hedeflerimizden biri Niksar'la-Ünye arasındaki yol. Viyadük ve tünel olarak yapılıyor. Bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la görüştük ve sözünü aldık. Onunla ilgili çalışmalarımız da yakında başlayacak. Anlatmak istediğim hadise şu, bizim Tokatlılar olarak bir araya gelmemiz lazım. Bütün icraatlarımızı seferber etmemiz lazım. İktidar partisi milletvekilleri adına söylüyorum, sizin emrinize amadeyiz. Ne yapılacaksa gelin bunların hepsini beraberce yapalım,  değerlendirelim."
 
Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ise işadamlarına gittikleri her yere umudu aşılamaları çağrısında bulunurken Tokat’ın ürettiği değerli ürünlerin Dünyanın kıymetli marketlerinde gıda reyonlarında yerini alacağını söyledi. Tokat’ı geleceğe taşımanın herkesin görevi olduğunu söyleyen Durmaz, değerlerimizi gün ışığına mutlak çıkarmak durumunda olduğumuzu söyledi.
 
Toplantıda konuşma yapan Tokat Ticaret Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ali Çelik, "Biz hep yıllarca bürokratlarımız, iş adamlarımız bu kaynaşmanın eksikliğinden dem vurduk. Şehirde bir araya geldik oturduk, neden birlikte değiliz, birlikte olsan şunu yapardık, bunu yapardık diye. Tokat’ta bu hep konuşuldu ama il dışından gelen arkadaşlarımızda enerji, sinerji bizden çok daha fazla. Topu başka yöne atmayı seviyoruz. Başka şehirdeki iş adamları Tokat'a sahip çıkmıyor, bağları zayıf diyerek eleştiriyor, sitem ediyoruz. Biz il dışında olan arkadaşlarımızın Tokat'a olan mensubiyetlerini artırmak adına neler yapıyoruz, herkes öncelikle kendini sorgulaması lazım. Bu anlamda geçmişte il dışındaki arkadaşlarla işimiz düştüğü zaman konuşurduk. Ama bu insanların bu şehirle olan mensubiyetlerini artırmak için çok fazla bir şey yapmadığımızı düşünüyorum. Ama bundan sonra bunları yapacağız diye düşünüyoruz" dedi.
 
Daha sonra Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Tokat Temsilcisi Mehlika Dicle “Tokat’ta Yatırım Ortamı” konulu bir sunum yaparak hem Tokat’ın tarihi, kültürel ve coğrafi özelliklerinden hem de yatırımcıları cezbedecek niteliklerinden bahsetti.
 
BAŞARI, UYUMLU BİRLİKTELİKTE SAKLI
 
Sunumun ardından değerlendirmelerde bulunan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, başarılı şehirlerin birlikte çalışma kültüründen bahsederek, "Bazı şehirler daha başarılı, bazı şehirler daha başarısız. Başarılı şehirlerimizin özelliği şu; o şehrin milletvekilleri, ticaret ve sanayi odaları, esnaf örgütlenmesi, hukuk, üniversite, iş adamalarının uyumlu birlikteliğinin olduğu şehirler başarılı şehirler. Bu noktada iş adamlarının yardımına ihtiyacımız var. Yapılan bir araştırmaya göre dünyanın akıllı ve zeki insanları iş adamları. Çünkü para kazanmak, işi büyütmek bir yetenek. Ben iş adamlarını çok önemserim, akıllarını çok kıymetli bulurum ve kendilerini çok ciddiye alırım, yaptıkları işe de çok saygı duyarım. Tokat'ın başarılı ve iş adamları ve bürokratları var. Sizin gücünüze ve enerjinize ihtiyacımız var. Kendi yaşadığımız sıkıntıları gelecek nesillere yaşatmayalım." dedi.
 
 
TOKAT HAK ETTİĞİ YERE GELMELİ
 
Tokat'ın hak ettiği yerlere getirilmesi gerektiğini söyleyen Vali Balcı, "Tokat'ı hak ettiği yerlere getirmemiz lazım. Tokat halkı yüksek kültür sahibi, Türkiye ortalamasının üstünde, birlikte yaşama kültürü var. Bunlar parayla ölçülemez. Aynı zamanda Tokat insanı çok vatanperver, çalışkan ve güvenilir insanlar. Kültür dersen kültür, doğa dersen doğa, tarım da var ama hepsinden önemlisi insan malzemesi harika ama biz hak ettiğimiz yerde değiliz. O zaman ne yapmamız lazım? Tokat'a bu güne kadar birçok insan katkı sağlamış. Bizim de sancağı taşımamız lazım. Bizim ayarımızdaki iller çok başarılı, bizim de müthiş potansiyelimiz var. Potansiyeli bir araya getirmemiz lazım. Doğru iş yapmak yetmez, işi de doğru yapmamız lazım. Bu noktada çalışmalarımızda iş adamlarından yararlanmamız lazım. Bizim de bürokrat olarak çözemediğimiz iş yok. Memleketin ve milletin işi için herkese eyvallah ederiz. Bundan da gocunmayız. Dolayısıyla bizim Tokatlı iş adamlarına ve bürokratlarına eyvallahımız var.  Memleketinin işleri için zenginleşmesi için size ihtiyacımız var. Bizim görevimiz hep beraber hareket etmek. İş adamlarımız asıl lokomotif olacak biz destek vereceğiz. İş adamları en zor işi yapan adamlar. Bizim şehre hayal kurdurmamız lazım. Tokat'ın hayalini hep beraber oluşturmamız lazım.
 
Tokat tarımsal sanayide müthiş gelecek vaat ediyor. Kültür turizminde müthiş potansiyeli var, sanayi ve eğitim de öyle. Diğer alanlarda dahil müthiş potansiyel var Tokat'ta. Tokat kendini iyi değerlendirirse ilk 20'ye rahat girer" diye konuştu.
 
Programda katılımcılar 5’er dakika süre ile serbest kürsüde konuşma yaparak Tokat’ta yapılabileceklere ilişkin görüş beyan ettiler.
 
Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın katılımlarıyla düzenlenen Tokatlı İş Adamları ve Bürokratlar Buluşması programına Tokat Milletvekilleri Av. Yusuf Beyazıt, Av. Mustafa Arslan ve Kadim Durmaz’ın yanı sıra; Anayasa Mahkemesi Üyesi Dr. Recai Akyel, Yargıtay Üyesi Mustafa Arduç, Sayıştay Üyesi Ömer Zengin, Rize Valisi Kemal Çeber, Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akıllı, Turizm Bakanlığı Şube Müdürü Abdulkerim Şahin,  Tedaş Baş Müfettişi Zeki Topakkaya, Adalet Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Erdinç Avşar, Dimes Holding adına Orhan Diren, Özdilek Aş. adına Hüseyin Özdilek, Yenerler Holding adına Güllü Yener ve Zeynel Duran ve çok sayıda iş adamı ve bürokrat katıldı.
 
Program sonrasında iş adamı ve bürokratlar Tokat gezisine katıldılar. Program Tokatlı İş Adamları ve Bürokratlar Buluşması programının son toplantısı Tokat Belediyesi Hıdırlık Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.
 
Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen son toplantıda konuşma yapan Başkan Eroğlu, tüm katılımcılara teşekkür etti. Başkan Eroğlu yaptığı konuşmada; “Tokat'ın hak ettiği yerlere getirilmesi noktasında birlikte hareket edecek, iyi işler çıkaracağız. Başarılı olmak için birlikte çalışacağız inşallah. Bu anlamda bizleri kırmayarak Türkiye'nin birçok noktasından şehrimize gelen iş adamlarımıza, bürokratlarımıza, Milletvekillerimize, programın hazırlanmasında emek sahibi başta Tokatlı Bürokratlar ve İşadamları Derneği Başkanlığına, OKA Yönetimine ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederim” dedi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]