• 0

30 Ekim 2019, 21:58 - Anasayfa // BELEDİYE Haberi yazdır

Tokat Belediyesi, bir yılda 1 ton atık yağ topladı

Tokat Belediyesi, bir yılda 1 ton atık yağ topladı

Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen "5 litre Bitkisel Atık Yağ Getirene 750 mililitre Deterjan Hediyesi" kampanyası kapsamında bir yılda 1 ton atık yağ toplandı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne destek olmak adına atık yağ toplama kampanyası başlattı. Çevre konusunda duyarlılık oluşturmak amacıyla birçok faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 2019 Ocak ayından bu güne kadar yaklaşık 1 ton civarında bitkisel atık yağ toplandığını söyledi.
 
 
Başkan Eroğlu, "Bilindiği üzere Türk mutfağında hazırlanan yemeklerde, gıdaların yağda kızartılması oldukça yaygın bir işlemdir. Kızartma işlemi sırasında oluşan fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar ile yağda çok sayıda bozulma ürünü oluşmakta. Defalarca kızartma işleminde kullanılan bitkisel yağ; fiziksel ve kimyasal özelliklerini kaybederek atık yağ haline gelmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne destek olmak amacıyla göreve geldiğimiz günden itibaren bilgilendirme toplantıları başta olmak üzere birçok faaliyeti kampanyayı gerçekleştirdik. Son olarak Plevne İmam Hatip Orta Okulu ve belediyemiz işbirliğiyle düzenlenen bilgilendirme toplantısı sonrasında bayanlar tarafından toplanan bitkisel atık yağlar Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne teslim edildi. Bugüne kadar yaklaşık 1 ton civarında bitkisel atık yağ toplayarak çevre kirliliğinin önüne geçtik. Tokat Belediyesi olarak şehrimizin birçok noktasında bitkisel atık yağ toplama noktası oluşturduk. Vatandaşlarımız bu noktalara atık yağlarını getirip teslim edebilirler. Ayrıca kampanya kapsamında 5 litre bitkisel atık yağ getirene 750 mililitrelik deterjan hediye ediyoruz. Kampanyamıza destek veren, çevreye duyarlı tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.
 
Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Mühendisi Serap Seçkin İlter ise, velilere ve özellikle ev hanımlarına yönelik bilgilendirme toplantılarının gerek okullarda, gerekse Kuran kurslarında yapılacağını belirterek, Tokat’ta 10 noktada bitkisel atık yağların toplandığını belirtti.
 
DHA-Genel - Türkiye-Tokat
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer BELEDİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]