• 0

01 Kasım 2019, 17:35 - Anasayfa // BELEDİYE Haberi yazdır

Tokat ile Güney Kore arasında gönül köprüsü kuruluyor

Tokat ile Güney Kore arasında gönül köprüsü kuruluyor

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Seul Şehri'nin güneybatı bölgesinde yer alan ve nüfusu 236 bin olan Geumcheon-gu şehri ile Tokat arasında "Kardeş Şehir" çalışması başlatıldı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ile Geumcheon-gu Başkanı Ryu Sung-Hun telekonferans sistemi ile görüşerek 'Kardeş Şehir' olmak için ilk adımı attı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Güney Kore'nin başkenti Seul'un neybatı bölgesinde yer alan ve nüfusu 236 bin olan Geumcheon-gu'nun Başkanı Ryu Sung-Hun'u ile telekonferans sistemi ile görüşerek "Kardeş Şehir" çalışması başlattı.
 
Yapılan telekonferans görüşmede Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 'Tokat'a Gitmek Gerek' temasını vurgulayarak, Geumcheon-gu Başkanı Ryu Sung-Hun'u Tokat'a davet etti. Seul Devlet Konservatuar mezunu ve 7 yıldır Kore'de yaşayan Cevzet Tam'ın tercümanlığında gerçekleştirilen telekonferansta, her iki şehrin genel özellikleri başkanlar tarafından anlatıldı. Başkan Eyüp Eroğlu ve Başkan Ryu Sung-Hun karşılıklı olarak birbirlerini Türkçe ve Korece selamlayarak görüşmeyi sonlandırdı.
 
 
Yapılan telekonferans sonrasında "Kardeş Şehir" uygulaması için gerekli protokol çalışmalarının başlatılacağını belirten Başkan Eroğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
 
Başkan Eroğlu yaptığı açıklamada; "Tokat'ın uluslararası alanda daha da tanınır hale gelmesi için bir kapı daha açıyoruz. Tokat'ın yöresel ürünlerini, el sanatlarını, kültürünü tanıtarak, dış pazarda pay edinmesi için her türlü çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Bugün telekonferans sistemiyle gerçekleştirdiğimiz ve yarım saat süren toplantı her iki şehir için gayet güzel ve olumlu geçti. Türkiye ve Kore kardeşliği 1950'li yıllardan itibaren devam etmektedir. Tokat'ta yine birçok Kore Gazimiz mevcuttur. Yaptığımız görüşmede Korelilerin haklı davalarında Türkiye olarak her zaman yanlarında olduğumuzu ve birçok Tokatlının Kore'de gazi olduğunu belirttik. Tokat'ı dünyaya tanıtmak, dış pazar payından faydalanmak için heyecanlıyız. Kendilerini Tokatımıza davet ettik, aynı şekilde onlar da bizleri davet ettiler. Görüşmelerimiz devam edecek ve inşallah kardeş şehir protokolümüzü imzalayacağız. Yaptığımız görüşmelerin her iki şehre de katkı sağlamasını umut ediyorum. Görüşme yaptığımız Ryu Sung-Hun'a ve bizlere tercümanlık eden Cevzet Tam kardeşimize teşekkür ederim" dedi.
 
DHA-Bölge - Türkiye-Tokat
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer BELEDİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]