• 0

07 Kasım 2019, 19:26 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

İsmail Şanal, 'Ekonomideki sıkıntının sebebi enerji maliyetleri'

İsmail Şanal, 'Ekonomideki sıkıntının sebebi enerji maliyetleri'

Ekonomideki sıkıntıların azalmadığını, kredi faiz oranlarındaki düşüşün de işletmelerin sıkıntılarına çare olmayacağını ifade eden Tokatlı İş Adamı İsmail Şanal, 'Üretimin önündeki en büyük engel girdilerdir. Siz enerjinin maliyetini bir yılda yüzde 60 oranında artırırsanız, alacağınız hiçbir tedbir ekonomiyi canlandırmak için yeterli olmayacaktır' ifadelerini kullandı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokatlı İş Adamı İsmail Şanal, ülke genelinde ciddi bir ekonomik durgunluğun söz konusu olduğunu belirterek, “Ekonomi yönetimi Türkiye ekonomisine ilişkin yaptığı açıklamalarda yaşanan ekonomik sorunların kontrol altına alındığı ve bir dengelenme sürecine girildiğini belirtse de realite ciddi sıkıntılar yaşıyoruz” dedi.
 
GİRDİLER MALİYETLERİ YÜKSEK

Reel sektöre ilişkin açıklanan verilerin Türkiye’de “dengeleme” yerine bir durgunluk sürecine girildiğinin işareti olduğunu anlatan İsmail Şanal, “Devletimiz ciddi miktarlarda teşvikler açıklıyor. Birçok firmaya devası destekler veriyor. Yeni işyeri açacak olanlara karşılıksız hibeler veriyor. Fakat sonuca ulaşılamıyor. Çünkü girdiler çok yüksek. Özellikle de enerji girdisi, bununla birlikte akaryakıt fiyatlarındaki yükseklik işletmelerin belini büküyor” diye konuştu.
 

ALTERNATİF PAZAR GEREKİYOR
 
Akaryakıt, gübre ve diğer girdilerin yüksek olması sebebiyle köylünün, çiftçinin artık tarlasını ekmek istemediğini belirten İsmail Şanal, “Üretimin çok hızlı azalması ülkenin durgunluğa girdiğini gösteriyor. Çiftçi üretimini artırdığı vakit ürün para etmiyor, az ürün olduğunda da birçok suçlamalarla karşı karşıya kalıyor. Oysa ürünün çok olduğunda kamu eliyle bu ürünlerin değerlendirilmesi gerekiyor. Alternatif pazarların bulunması gerekiyor. Zarar eden üretici üretime yönelmiyor ve piyasada durgunluk başlıyor. Ülke ekonomisinin stagflasyonla karşı karşıya olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ENERJİ SANAYİCİNİN BELİNİ BÜKÜYOR

Sanayicinin en büyük sıkıntısının enerji fiyatları olduğunun altını çizen İsmail Şanal, “Siz birçok kalemde destek ve hibeler vereceğinize enerji fiyatlarını düşürmeniz gerekiyor. Eğer sanayicinin üretmesini, Çin, Hindistan gibi uzak doğu ülkeleri ile rekabet etmesini istiyorsanız, enerjiyi sübvanse etmeniz gerekiyor. Hiçbir destek mekanizması çalıştırmazsanız bile enerjinin maliyet kaleminde etkisini azaltsanız ülke kalkınır, üretim artar” ifadelerini kullandı.

GİRİŞ ÜCRETLERİ TURİZMİ VURUR

Turizm sektörünün Türkiye açısından son derece önemli olduğunu kaydeden İsmail Şanal, “Şimdi devlet tüm ören yerlerine, müzelere, yeraltı şehirlerine, kalelere, saraylara, mağaralara ciddi giriş ücretleri koydu. Son yıllarda artan iç turizm bu yüzden sekteye uğramaya başladı. Oysa bu ücretlerin cüzi olarak belirlenmesi sirkülasyonu artıracaktır. Turizm sektörüne konulan konaklama vergisi de gelecek yıl, sıkıntıları artıracaktır. Eğer ekonomiyi hareketlendirecekseniz, yeni vergiler, yüksek vergiler koymak çözüm değildir. Kredi faiz oranların düşmesi önemlidir, fakat önemli olan işletmelerin canlanması ve satışlarıyla borçlarını ödemeleridir” dedi.

VERGİNİN ÖDENEBİLİR OLMASI GEREKİYOR

Tarım, sanayi ve turizmin tıkanması halinde ekonominin bir kısır döngü içerisine gireceğini söyleyen Tokatlı İş Adamı İsmail Şanal, “Alınacak tedbirler bellidir. Akaryakıt ve enerjide mevcut tarifenin dörtte birine çekeceksiniz. Yeni vergiler koyup, vergi oranlarını artırmak yerine, vergileri ödenebilir noktaya getireceksiniz. Belli başlı kesime destek yerine, herkesin yararlanacağı destek mekanizmaları işleteceksiniz. Bu durum piyasayı hareketlendirecektir” diyerek açıklamasını tamamladı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]