• 0

09 Kasım 2019, 00:16 - Anasayfa // Turhal Haberi yazdır

Turhal Barajı'nda çalışmalar hız kesmiyor

Turhal Barajı'nda çalışmalar hız kesmiyor

Tokat'ın Turhal İlçesinde yapımı süren Turhal Barajı'nda çalışmalar hız kesmeden sürüyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap ve 7. Bölge Müdürü Nazmi Kocak ve DSİ. 72. Şube Müdürü Ali Çetinkaya, Tokat Turhal Barajında incelemelerde bulundular.

Turhal Barajı, Yeşilırmak’ın yan kollarından Gülüt Çayı üzerinde inşa ediliyor. Temelden yüksekliği 121 metre olan kil çekirdekli kaya dolgu baraj ile Turhal ilçe merkezinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan 14,84 hm3/ yıl su temini, 0,79 MW kurulu gücü ile enerji üretimi sağlanacak ve 43 bin 660 dekar zirai arazi sulamaya kavuşacak. 4 Ekim 2013 tarihinde temeli atılan barajda, fiziki gerçekleşme yüzde 95 seviyesine ulaştı. Baraş aynı zamanda ilçeyi taşkınlardan da koruyacak.
 
 
Projede şu ana kadar; kaplama betonu, giriş-çıkış portal yapıları tamamlandı, kontak ve konsolidasyon delgi ve enjeksiyonları yapıldı. Gövde sıyırma kazıları tamamlandı, kapama seddesi sıyırma kazıları, enjeksiyon çalışmaları ve 4.000.000 m3 gövde dolgusu tamamlandı. Dolusavak kazı ve şev destekleme çalışmaları tamamlandı.  Kret ve baraj ana ulaşım yolu imalatları tamamlandı.
 
Projede; Derivasyon-Dipsavak Tüneli, Memba Batardosu, Gölet Gövdesi, Kapama Seddesi, Dolusavak, Enjeksiyon İşleri, Gölet Tesisler Elektik-Mekanik İşleri, Rölakasyon, Ulaşım Yolları ve 3.000.000 m3 gövde dolgusu tamamlanacak olan barajın, 2019 yılında bitmesi planlanıyor.
 
120 Milyon TL maliyetli baraj tamamlandığında 2018 birim fiyatları ile dekar başına 435 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 19 milyon TL katkı ve 2 bin 183 kişiye istihdam alanı sağlanması hedefleniyor.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Turhal Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.090 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]