• 0

21 Kasım 2019, 16:39 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Mantar, 'Bu kadına haddini bildiriniz ifadesini şiddetle kınıyoruz.'

Mantar, 'Bu kadına haddini bildiriniz ifadesini şiddetle kınıyoruz.'

Memursen İl Temsilcisi Suat Mantar, TBMM genel kurulu'nda yaşanan bir tartışmada CHP grubu Başkanvekili Engin Özkoç'un AKP grup Başkanvekili Özlem Zengin'e sarf ettiği 'Bu kadına haddini bildiriniz' ifadesini şiddetle kınıyoruz.' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
 
Memursen İl Temsilcisi Suat Mantar: AK Parti Grup Başkan Vekili ve Tokat Milletvekili olmasının haricinde bir insan ve bir kadın. Siz dün Bülent Ecevit ne yaptıysa aynısını yapmaya devam ediyorsunuz. Ancak burası eski Türkiye değil. Bizlerde Merve Kavakçı’ya yapılanlara sessiz kalanlardan olmadık, olmayacağız… "Başörtüsü bizim hayatımızın mücadelesi olmuştur. Bu konuyu küçümseyen, bu konuda geçmişi hatırlatan herkesin karşısında olduk, olmaya devam edeceğiz"
 
“Haddini bildirin' sözlerinin ne manaya geldiğini ve yaşattığı travmaları bilmeyecek kadar bu ülkeye yabancı mısınız?"
 
Yıllar önce aynı salonda yine bir başörtülü milletvekiline söylenmiş olan bu söze Memur-Sen İl Temsilcisi Suat Mantar'dan tepki geldi.
 
Mantar: Geçmişi hatırlatan talihsiz sözleri kınayarak Özkoç'a "Dün bu ülkede “başörtülülere haddini bildiriniz” diyen köhne zihniyetin sebep olduğu acıları, bu toplumda açtığı derin yaraları göremeyecek kadar bu ülkeye yabancı mısınız?" diye sordu.
 
 
Memur-Sen İl Temsilcisi Mantar'ın açıklaması; TBMM genel kurulunda yaşanan bir tartışmada CHP grubu Başkanvekili Engin Özkoç’un  AKP grup Başkanvekili Özlem Zengin’e sarf ettiği “bu kadına haddini bildiriniz” ifadesini şiddetle kınıyoruz.  Soruyoruz, Sayın Özkoç; dün bu ülkede “başörtülülere haddini bildiriniz” diyen köhne zihniyetin sebep olduğu acıları, bu toplumda açtığı derin yaraları göremeyecek kadar bu ülkeye yabancı mısınız? dediğiniz sözcüklerin, bu ülkedeki başörtülü kadınların hayatında nasıl bir yara olduğunu siz unutsanız da biz unutmadık.
 
Binlerce başörtülü kadın çalışma yaşamının dışına itildi, on binlercesi eğitim hakkından mahrum bırakıldı. Bu sözcükler geçmişte sadece Sayın Merve Kavakçı’ya değil ülkenin tüm başörtülü kadınlarına meydan okuma ifadesi olarak kullanıldı. Ve çok ağır bedeller ödetildi. Bedeli ödenmiş ve zararı hala tamir edilememiş bir geçmişi sahiplenmeye devam ediyorsanız söyleyin bilelim. Yeniden turnikelere sıkıştırılacak, peruklu fotoğraf çekerek hastanelerde tedavi olacak, iş yerlerimizden kapı dışarı edileceksek, bu ülkenin ana muhalefet partisi olarak bu ülkenin başörtülü kadınlarına vaatleriniz bunlarsa bunu açıkça ifade edin de bilelim.
 
Dün bu sözcükler sadece Merve Kavakçı’ya söylenmediği gibi bugün bu sözcükler sadece Özlem Zengin’e söylenmemiştir. Sayın Özkoç’u bu ayrıştırıcı, tahkir edici, şiddet dolu ifadelerinden dolayı tüm başörtülü kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz.
 
Yıllar sonra Mecliste böyle çirkin bir saldırıya maruz kalmalarından dolayı Sayın Özlem Zengin hanımefendinin şahsında tüm kadınlarımızın  üzüntüsünü paylaşıyor ve olay karşısındaki direnişlerini dik duruşlarını selamlıyoruz….
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]