• 0

29 Aralık 2019, 03:14 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Aşıklar Tokat 1. Aşıklar Buluşması'nda Tokatlılarla bir araya geldi

Aşıklar Tokat 1. Aşıklar Buluşması'nda Tokatlılarla bir araya geldi

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Dünya Söz Akademisi işbirliğinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Tokat 1. Aşıklar Buluşması' programına katılan Vali Dr. Ozan Balcı, 'Aşıklarımız asırlardan beri somut olmayan kültürel mirasımızı ve Türk kültürünü bizlere yansıtan değerlerimizdir.' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
 
Çağlar süren deneyimlerden geçerek biçimlenmiş, kendine özgü icra töresi, uyulması gereken kuralları ile Anadolu’nun kültürel belleğinin yanı sıra kültürel çeşitlilik ve zenginliğinin de önemli bir ifadesi olan aşıklık geleneğini sürdüren aşıklar programda maharetlerini sergilediler.
 
Kendilerine özgü üslup ve tarzları ile kendi besteleri başta olmak üzere aşıklık geleneğinin atışma ve leb değmez gibi tüm türlerinden eserler seslendiren aşıklara izleyiciler desteğini ve beğenisini alkışları ile gösterdi.
 
 
“Aşıklarımızla Gurur Duyuyoruz”
 
Programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “Aşıklık, iyiliğe, güzelliğe, adalete, vatan sevgisine aşık olan kişiler demek. Aşıklar asırlardan beri somut olmayan kültürel mirasını ve Türk kültürünü bizlere yansıtan kişilerdir. Aşıklar bizim iyilik, adalet, merhamet duygumuzu ve çalışkanlığımızı, başarılarımızı, vatan, millet ve insan sevgimizi kendi üslubuyla söyleyen söz üstatlarıdır. Bizim kahramanlarımızdır. Aşıklarımızla gurur duyuyoruz. Tokat kadim bir şehirdir. Tokat tarihe, kültüre, sanata, bilime, sanatçıya dost bir şehirdir. Bizlerde Valilik ve Belediye olarak bu etkinliği düzenlemekten gurur duyduk. Prof. Dr. Hayrettin Bilgin hocamız da aramızda. Birleşmiş milletler sosyal ödüller şurası adına Rus edebiyat akademisinin her yıl verdiği Puşkin ödülünü alan ilk Türk yazardır. Türk milletinin bir değeridir. Manas destanını romanlaştırmıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz. Kısacası çok güzel bir akşam yaşadık. Kültüre sanata her zaman dost olmak gerekir.” dedi.
 
Sanatı ve sanatçıyı her zaman desteklediğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve aşıklara teşekkür etti.
 
 
Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Garnizon ve 48. Piyade Eğitim Alay Komutanı P. Albay Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü, İlçe Belediye Başkanları, İl Müdürleri, TSO Başkanları ve TSO Meclis Başkanları, STK Başkanları, TOGÜ öğrencileri ve davetliler katıldı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]