• 0

21 Ağustos 2017, 16:01 - Anasayfa // RÖPORTAJ Haberi yazdır

'DSP Türk Siyasetinde Yeniden Ağırlığını Hissettirecek'

'DSP Türk Siyasetinde Yeniden Ağırlığını Hissettirecek'

DSP Genel Başkan Adayı Hüseyin Alpay Tokathaber Gazetesi'nden Sırrı Sürer'in yaptığı röportajda DSP nin siyasette yeniden ağırlığını hissettireceğini söyledi. Bizler Tokat için varız ve de var olmaya devam edeceğiz” dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'ın ilk Genel Başkan Adayı Hüseyin Alpay, seçildiği takdirde partisi DSP ve Tokat siyasetinde izleyeceği politikaları gazetemi Editörü Sırrı Sürer’e anlattı.
 
 
Şu anki Genel Başkan Önder Aksakal'dan övgüyle bahseden Alpay, "Bütün imkansızlıklara rağmen partimizi layıkıyla temsil etmiş olan Sayın Genel Başkanımız, olabilecek en üst seviyede DSP'ye hizmet etmiştir. Bizim adaylığımız genel başkanımıza karşı bir hareket değil, DSP'deki yeni arayışların geldiği noktada görevden kaçmadan elimizi taşın altına koyma refleksidir." diye konuştu.
 
Demokratik Sol Parti Genel Başkan Adayı, Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay ile olan söyleşimiz şöyle gerçekleşti:

* DSP Genel Başkan Adaylığına ne zaman karar verdiniz?
 
"DSP TÜRK SİYASETİNDE YENİDEN AĞIRLIĞINI HİSETTİRECEK"
 
"DSP, uzun yıllar, özellikle 2002'den sonra bir takım savrulmalar yaşamış, küresel güçlerin emperyalist hesapları ile adeta 'yok edilmek' için çaba sarf edilen bir parti... Kurucumuz, kuramcımız Mustafa Bülent Ecevit'in Ortadoğu'daki Amerikan emellerine olan tarihi direnişi neticesinde partimiz siyaset sahnesinden uzaklaştırılmış, örgütleri dağılmış ve neredeyse politika yapma imkanı elinden alınmış durumda. Ekranlarda uygulanan ambargolara, yazılı basının 'yok saymalarına', bir takım çevrelerin 'görmezden gelmelerine' rağmen DSP, kurumsal yapısı ve üyelerinin gönüllü çabaları ve katkıları ile varlığını sürdürüyor. Ecevit'ten sonra genel başkan olan isimler olarak Sayın Zeki Sezer'in, Sayın Masum Türker'in ve şu anki genel başkanımız Sayın Önder Aksakal'ın gayretleri ile partimiz bugünlere geldi.
 
Yönetimsel eksiklerimiz, yapılamayanlar ve farklı arayışlar neticesinde örgütlerimizin, eski partililerimizin ve delegelerimizin bir çıkış arama noktasında benim ismim üzerinde uzlaşıya varmaları üzerine, genel başkan adaylığımı 10 Haziran 2017 günü Ankara'da açıkladım. Seçildiğim takdirde partimin bundan sonraki siyasi yaşamında el ele vererek, eski-yeni bütün partililer ile geleceğe yürümek, DSP'yi Türk siyasetinde yeniden ağırlığı hissedilen bir parti haline getirmek ve partinin kurumsal yapısını geleceğe taşımak adına üzerime düşeni yapmaya çalışacağım."
 
* DSP Genel Başkanı olduğunuzda yapacağınız ilk iş ne olacak?
 
"YAPACAĞIM İLK İŞ LÜKS MAKAM ARAÇLARINDAN PARTİYİ KURTARMAK OLACAK"
 
"Belki birileri hatta sizin için de önemsiz olarak görülebilir ama, yapacağım ilk iş genel merkezdeki lüks makam araçlarını derhal satmak, yerlerine de mütevazi, mümkünse de yerli bir makam aracı almak olacak. Buradaki amaç simgesel bir durumdur. Sevgili Ecevit'imizin yerli araçlarla yaptığı genel başkanlığı, yüz binlerce liralık makam araçlarında yapmanın DSP'nin ve Ecevit'in mütevazi dünya görüşüyle çeliştiğine inanmaktayım. Lükse, abartılı harcamalara ve bize getirisi olmayan görselliğe son vermemiz gerekiyor. Yani anlayacağınız, ilk işimiz yerli araçlara, hatta metroya ve otobüslere binmek olacak."
 
* O yerli araçlarla da vatandaşlarla buluşacaksınız hemen, öyle mi anlamalıyım?
 
"KURULTAYDA SEÇİLDİKTEN SONRA İLK ZİYARETİMİ HACIBEKTAŞ İLÇESİNE YAPACAĞIM"
 
"Aynen öyle. Ecevit'imiz bayrağı Zeki Sezer'e devrettiği kurultayımızda 'yurttaşlarımızın ayağına gidin, köylüyü tarlada, işçiyi fabrikada, esnafı dükkanında ziyaret edin, derdini dinleyin' diye telkinde bulunmuştu. Bir an dahi tereddüt etmeden, seçilir seçilmez Anadolu yollarına düşecek, köylüyü tarlasında, işçiyi fabrikasında, esnafı dükkanında ziyaret edecek, bu toplum kesimleri başta olmak üzere bütün emekçiklerin sosyo-ekonomik sorunlarını Demokratik Sol Program içerisinde nasıl çözeceğimizi anlatacağız. Çok ara verdik, çok zaman geçti, DSP olarak Ecevit'imizden sonra vatandaşlarımızla yeteri kadar buluşamadık. Şimdi o açığı kapatmamız lazım. Kurultayda seçildiğim günün ertesinde ilk ziyaretimi Hacı Bektaş ilçesine yaparak, oradan çalışmalarımızın startını vereceğim."
 
* Neden Hacıbektaş Başkanım?
 
"HACI BEKTAŞ'IN ÖĞRETİSİNE EKMEK KADAR, SU KADAR MUHTACIZ"
 
"Biliyorsunuz hayatının büyük bir kısmını Hacıbektaş'ta geçiren Hacı Bektaş Veli, ömrünü de burada tamamlamıştır. Farsça ve Arapçanın hâkim olduğu bir dönemde, Türkçeyi ibadet dili olarak kullanmanın önünü açarak, Türk kültürünün kültürlerarası mücadelede  sürekli ve güçlü bir şekilde yer almasını sağlayıp, Türkçenin büyük destekçileri arasında yer alması özelliği ve her şeyden önce de barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün simgesi olması dolayısıyla, Hacı Bektaşı Veli'nin öğretisine her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Hem parti olarak var, hem de ülke olarak var. "Bir olalım, iri olalım, diri olalım" felsefesini yüzlerce yıl önce savunan bir öğretiyi, bugün ülkemize egemen kılmak zorundayız. Sürekli kutuplaşan ve ayrışan günümüz Türkiye'sinde Hacı Bektaş'ı Veli'ye olan ihtiyaç, ekmek kadar, su kadar önemli bir ihtiyaçtır. Çıkış noktamız da Hacı Bektaş'ın öğretisi olacaktır."
 
* DSP 'de Ecevit'ten sonra yaşanan durağanlığı aşmak için solda yeni bir umut olabilecek mi partiniz?
 
"SAYIN ÖNDER AKSAKAL ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI"
 
"Şimdi bakın Ecevit'imizden sonra yaşanan durağanlık politik doğrululuğumuzun sınandığı, yalnızlaştırılıp ötekileştirildiğimiz dönemlerdir. Kim ya da kimler bizi yalnızlaştırıp ötekileştirmiştir? Egemen güçler. Yerli sermaye yapısı. Televizyonları gazeteleri bize kapatan bu sermaye grubunu aşamadık bir türlü ve böylelikle de yurttaşlarımıza da yeteri kadar ulaşamadık. Örneğin şu andaki genel başkanımız Sayın Önder Aksakal'ın açıklamalarını yayımlamaktan imtina edenler de bu dediğim yapıdır. Bütün imkansızlıklara rağmen partimizi layıkıyla temsil etmiş olan Sayın Genel Başkanımız, olabilecek en üst seviyede DSP'ye hizmet etmiştir. Bunu televizyonlarda ve gazetelerde göremeyişimiz bize karşı gösterilen ötekileştirmenin ifadesidir. Bu vesile ile şunu da hemen bir kez daha belirtmeliyim ki, bizim adaylığımız genel başkanımıza karşı bir hareket değil, DSP'deki yeni arayışların geldiği noktada görevden kaçmadan elimizi taşın altına koyma refleksidir. İşte parti olarak bize karşı adı konmamış bir ambargoyu yaşıyoruz. Televizyonda, gazetede, radyoda yer vermiyorlar. Örgütler ve genel merkez olarak da bazı dönemlerde taktiksel hatalar da yapılınca, bahsettiğiniz 'durağanlığı' parti olarak yaşadık. Genel Başkan seçildiğimizde bu durağanlığı yapılamayanları yaparak; akılcı, atak ve daha işlevsel bir parti yapılanmasıyla kolaylıkla aşmayı hedefliyoruz."
 
* Nasıl olacak bu? 
 
"DSP'NİN AYAK SESLERİNİ DUYURMAK HEDEFİ, BİR SEVDADIR BİZDE"
 
"Özellikle 2002'den sonra şu veya bu nedenlerle partiden uzaklaştırılan, ya da kendiliğinden giden bütün arkadaşlarımıza çağrı yapacağız ve partiye davet edeceğiz. Bir büyük kucaklaşmayı yaşamak adına bu büyük çağrıyı yapacağız. Kapılar sonuna kadar açılacak. Partililerimize 'şu bunun adamı, öteki bunun adamı, şuna yakın, buna yakın' tanımlamalarıyla değil, 'DSP için kalbi hâlâ çarpan herkes, kime, geçmişte hangi genel başkana ya da genel başkan adayına yakın olursa olsun, gelsin partiye hizmet etsin' diye bakacağız. Örgütlerimizi olabilecek en kısa sürede (en çok 1 yıl içinde) ete kemiğe büründürecek, 1 yılın sonunda da genişletilmiş büyük kurultaya giderek 'büyük kavuşmayı' sinerjiye dönüştüreceğiz. Anadolu'nun yollarını sürekli aşındıracak, canlanan örgütlerimizle birlikte yurttaşlarımıza Demokratik Solun ayak seslerini duyuracağız. Bu hedef bir sevdadır bizde. Bu sevdayı, bu aşkı sonuna kadar yaşayacağız. Ülkemizin hasretini çektiği barış ve kardeşlik ortamına, ekonomik ve sosyal özgürlüklere, doğru politik saptamalar ve önermeler ile katkı sunacak, yapılacak ilk genel seçimlerde de partimizi Meclise taşıyacağız."
 
* Değerli başkanım son olarak şunu sormak istiyorum. İl Başkanlığınız sürecinde ılımlı ve yapıcı muhalefet anlayışınız ve ikili ilişkilerinizdeki sevgi ve saygıya dayalı üslubunuz ile dikkat çektiniz. Partinize her dönem belediye başkanlıkları kazandırdınız. Başarılı bir il başkanlığı profili çizdiniz. Genel başkan seçildiğiniz takdirde Tokat için politik söylemlerde bulunmaya devam edecek misiniz, ya da şöyle sorayım, Tokat'ın sorunları için Ankara'da parti genel başkanı olarak temaslarda bulunacak mısınız? Bir de söylemek istediğiniz son sözler nelerdir, onları da duymak isteriz.
 
"TOKAT İÇİN VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİM"
 
"Tokat'taki 'hemşerilik' bilinci genel başkan adaylığımı ilan ettikten sonra bir kez daha tanık olduğum ve gururlandığım bir durumdur. Milletvekillerimizden STK Başkanlarına, kurum amirlerinden siyasi parti il başkanlarımıza varana değin birçok ismin arayıp başarı dileklerini sunmaları ve 'elimizden ne gelirse yanınızdayız' demeleri her türlü siyasi münazaranın üzerinde, övgüyle bahsedilecek çok önemli bir olaydır ve ben bununla, memleketimle gurur duyuyorum. Elbette genel başkan olduğumda da Tokat'ın sorunlarını ve o sorunların çözüm önerilerini takip  edecek, gerekli olan girişimleri genel başkan sıfatımla da yapmaya devam edeceğim. Bu, benim için vazgeçilmez ve ötelenemez bir görevdir."
 
"İNANÇLI VE LAİK KESİMLERLE YENİDEN BULUŞACAĞIZ"
 
"Son olarak şunları ifade etmek isterim: DSP, 1985’ten bu yana Türk siyasetine damga vuran, içinden Başbakan çıkaran, üç kez iktidara gelmiş bir partidir. 2002’den sonraki yaşadığımız süreçten gerekli dersleri çıkartıp, yeniden alternatif bir parti olmak adına yola koyulacağız. Daha önce defalarca ifade ettiğim gibi her bir parti üyesinin düşüncelerini özgürce ifade edebildikleri bir parti yapılanması içerisinde yeniden yurt genelinde örgütlenecek, hiç kimseyi düşüncesinden dolayı ihraç etmek gibi bir yanılgıya asla ve asla düşmeyeceğiz. Çünkü biliyor ve inanıyorum ki kendi partisinde demokrasiyi yaşatamayanlar, ülkeye demokrasiyi getiremezler. Ecevit'imiz birçok özelliğinin yanı sıra 'sağcıların oy verdiği son solcu' liderdi. Türkiye’de inançlı ve laik kesimlerle yeniden buluşacağız. Türkiye'nin sol kulvardaki ‘milli ve yerli’ olan tek siyasi partisi Demokratik Sol Parti, solda birliğin ve Türkiye'nin birliğinin de gerçek adresidir. Niyetimiz hayır, inşallah akıbetimiz de hayır olacak."
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]