• 0

20 Ocak 2020, 09:37 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Karslı, 'Çiftçi ve köylümüz kendine güvenini kaybetmiştir'

Karslı, 'Çiftçi ve köylümüz kendine güvenini kaybetmiştir'

Hayvancılıkta ve tarımda durumun her geçen gün kötüye gittiğini, uygulamaya konulan politikalardan sonuç alınamadığını ifade eden MHP Turhal İlçe Başkanı Hakan Karslı, 'Hayvancılık ve tarımın sürekli geriye gitmesi, zarar etmesi, riskler barındırması sebebiyle köylümüzün, çiftçimizin kendine güveni kalmamıştır' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

MHP Turhal İlçe Başkanı Hakan Karslı yaptığı yazılı açıklamada, “Tarımın temel girdileri olan mazot, gübre, tohum, ilaç, yem ve elektrikte fiyat artışları enflasyonun çok üzerinde olmuştur. Öyle ki bazı girdilerdeki artış yüzde 100’ün üzerine çıkmıştır. Masraflarla baş edemeyen köylümüz tarlasını boş bırakmaya, besicimiz ahırını boşaltmaya başlamıştır. Yapılan işin zor olması, büyük riskler barındırması sebebiyle hayvancılık ve tarım artık ülkemizde yapılmak istenilmeyen sektör haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

OĞLUM SEN DE BENİM GİBİ YANMA

Çiftçi ve köyünün istikrarsızlık sebebiyle çocuklarına (Oğlum oku, git kurtul, benim gibi sen de yanma) dediklerini ifade eden Hakan Karslı, “Oysa çiftçi, köylü, besici çocuğunu kendi işini büyütecek alanlarda okumasını teşvik edebilmelidir. Köyde artık üretim durma noktasına gelmiştir. Bunun da ötesinde köylerimiz neredeyse boşalmıştır. Babadan kalma yöntemlerde hayvancılık ve çiftçilik tarih olmuştur. Yeni sistemi inşa etmek ise köylünün kendi başına başarabileceği bir durum değildir. Yapılan teşvikler, verilen krediler çözüm olmamış, ortaya yeni bir sistemin konulamaması da sektörü bu noktaya getirmiştir. Hayvancılık ve çiftçiliğe yeni bir bakış açısı geliştirilememesi sebebiyle Türkiye yakında kendi kendine yeten bir ülke olmanın da ötesinde tamamen ithalata bağımlı hale gelecektir” diye konuştu.
 

MARKETTE FİYATLAR YÜKSEK

Fiyat artışı nedeniyle çiftçinin gübre kullanamaz hale geldiğini, hayvancılıkta et fiyatlarının belirsizliği sebebiyle birçok yerde üretimin durduğunu kaydeden MHP Turhal İlçe Başkanı Hakan Karslı, “Tarımda üretim azalırsa fiyatlar artar. Fiyatlar artarsa ithalat başlar. Maliyetler yükselirse, satışlar da kesilirse, ithalat umut haline gelirse ülkemde iflaslar başlar. Çiftçi tarlasını ipotek ettirerek aldığı krediyi ödeyemez. Kredinin uzun vadeye yayılması, faizin silinmesi de çözüm olmaz. Çözüm girdi maliyetlerinin azaltılarak üretimin artırılması ve pazarın açılmasıdır. İhracatta devletin öncü olması gerekmektedir. Her köyün bir kooperatif, her köylünün de o kooperatifin üyesi gibi görülmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

KÖYLÜMÜZ TOPRAĞA GERİ DÖNMELİ

Köylüyü toprağa geri döndürecek, üretimin bir parçası haline getirecek, onların hayatlarını garantiye alacak şekilde sosyal güvenlik sistemini çalıştıracak bir yapının oluşturulması gerektiğini belirten Hakan Karslı, “Besiciler, yüksek yem fiyatlarından şikâyet etmektedir. Besicilik artık Kurban Bayramı’na endeksli hale gelmiştir. Canlı hayvan ve et ithalatı ülkeye fayda sağlamamaktadır. Ülke hayvancılığı ancak iç üretim geliştirilerek sağlanabilir. Süt ve süt ürünleri ihracatı daha fazla desteklenmelidir. Çiftçinin tarlada kalması ve üretimini sürdürebilmesi için verilen destekler kesinlikle artırılmalıdır. Tüm bunları yaparken girdilerin ucuzlatılması gerekmektedir” diyerek açıklamasını tamamladı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]