• 0

27 Ocak 2020, 10:26 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

İlhan Köten, 'Beslenmede dışa bağımlı hale geliyoruz'

İlhan Köten, 'Beslenmede dışa bağımlı hale geliyoruz'

Tokat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, hayvancılığın zor günler geçirdiğini, buna rağmen Tokat'ta hayvancılığın hâlâ önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirterek, '2018 yılında ilimiz genelinde 96 bin 600 buzağı doğmuş birinci dönemde 22 milyon 800 bin TL ödenmiş, ikinci dönem için 31 milyon 137 bin TL ödenecektir. 2018 yılında birlik olarak üye işletmelerimizde 7 bin 290 buzağıya 4 milyon 323 bin TL destekleme dağıtılmıştır' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

“HAYVANCILIK ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR”
 
Hayvancılıkta gerilemenin ülkeyi dışa bağımlı hale getirdiğini ifade eden İlhan Köten, “Hayvancılık sektörümüz her geçen gün kan kaybeden, kan kaybettikçe de beslemede dışa bağımlılığımızı artıran, geleceğimizi riske eden ve sosyal açıdan büyük etkilere sahip bir sektör haline geldi. Girdi maliyetlerinin yükselmesi ile hayvancılığımız çok zor günler geçirmektedir. Bu desteklerin ödenmesi ile birlikte yetiştiricilerimizin biraz olsun rahatlayacağını düşünmekteyim. Bildiğiniz gibi tarımsal desteklemeler dünyanın hemen hemen her ülkesinde vardır. Bizde bakanlığımızdan bu desteklemeleri zamanında yatırmasını bekliyoruz” diye konuştu.
 
 
“MİLLETVEKİLİMİZ BULUT, SORUNLARIMIZA SAHIP ÇIKTI”
 
Hayvancılığın ve köylünün sorunlarını TBMM gündemine taşıdığı için teşekkür eden Tokat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, “2019 yılı buzağı destekleri ile de alalı buradan bütün yetiştiricilerimize konunun takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum. Bu konu ile alakalı buzağı desteklerini mecliste gündeme getiren Milletvekilimiz Sayın Yücel Bulut’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
İlhan Köten 2019 yılı buzaığı destekleri hakkında da şu bilgileri verdi: “4 ay ve üzeri işletmede kalan buzağılara 350 TL, suni tohumlardan doğmuş buzağılara 600 TL, Birlik üyelerine soy kütüğü farkı 175 TL ve döl kontrol projesi tohumu kullanan birlik üyelerine 50 TL ödenecek. 2019 yılında Bakanlığımızın yayınladığı Büyükbaş Hayvancılık Desteklemeleri Tebliğine göre 2020 yılında birlik üyeleri buzağı başına toplamda 825 TL destek alırken üye olmayanlar 350 TL destek alacak.”
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Tokat'ta, Osmanlı Sultanı 2'nci Beyazıt'ın annesi Gülbahar Hatun adına 1485 yılında yaptırılan 534 yıllık Hatuniye Camisi, aradan geçen yıllara rağmen dimdik ayakta. Halk arasında Meydan Camisi olarak da anılan ibadethane, Tokat'ta yapılmış en güzel Osmanlı eserlerinden birisi olarak değerlendiriliyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]