• 0

28 Ocak 2020, 08:47 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Esnafın sorunları masaya yatırıldı

Esnafın sorunları masaya yatırıldı

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından esnafın sorunlarının konuşulduğu bir toplantı düzenlendi. TESOB toplantı salonunda gerçekleştirilen programa Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, TESOB Başkanı Fehmi Çankaya ve esnaf odaları başkanları katıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

ESNAFIN YARALARINI SARMAK İÇİN YARDIM KAMPANYASI

Programda Yazmacılar Hanında çıkan yangında zarar gören esnaf için TESK ve TOBB işbirliğinde Türkiye genelinde yardım kampanyası başlatılacağı kaydedildi.
 
Açılış konuşmasını yapan TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, “Öncelikli olarak sicil affının çıkarılması ile kredilere ulaşımın önünün açılması gerekli. Bağ-Kur borçlularının hastanede muayene olabilmelerine rağmen ilaçlarını alamamalarının önünün açılması önemli. Kefalet kooperatiflerinde oranların son derece iyi duruma çekilmesine rağmen geçmişte kredi çekenlerin oranlarının %6 dan %4,5’e çekilmesi gerekli. Halen % 6 dan ödemeler yapılmakta. 2020 yılında en düşük Bağ-Kur primi 868,18 TL, düzenli ödeme yapılmamış ve geçmiş dönemden borcu olanların ödeyeceği Bağ-Kur ücreti aylık olarak 1015,33 TL’dir. Bu ücretin yüksek olduğu ve rakamın aşağıya çekilmesi gerekli. Nakliye ve yük taşımacılığı yapan esnaflarımızın alması gereken K belgelerinin verme yetkisinin Ticaret Odalarından alınarak Esnaf Odaları Birliğimize verilmesi, ayrıca K belgelerinin ücretleri çok yüksek rakamın aşağıya çekilmesi gerekli. 2019 yılı için K belgesi alma fiyatı 17.594,00 TL’dir. Bir aracı olanında elli aracı olanında aynı rakamı vermek zorunda kaldığı ve haksız rekabete yol açtığı ortadadır. Bu adaletsizliğinde bir an önce ortadan kaldırılması gerekmektedir. Nakliyeci esnafların bir başka sorunu da yurt dışı taşımacılık için alınması gereken C belgesi olanlara (taşıma kapasitesi daha fazla) yurt içinde de taşımacılık yetkisi verilerek haksızlığa yol açılması. SRC belgelerinin verilmesi gereken yerlerin taşımacılık yapan esnafların daha kolay ulaşabilecekleri birliklere verme yetkisi verilmesi daha uygun olacaktır. Hali hazırda belli noktalarda verilmekte olup; belgeye ulaşmak isteyen üyeler sıkıntı yaşamaktadır. Ticari taksilerde her ilde bir firmaya taksimetre ayarı yapılabilmesi için yetki verilmekte maalesef bu durum yüksek fiyatlara taksimetre fiyatlarının ücretlenmesine yol açmakta. En azından bu yetkili firma sayılarının artması taksimetre fiyatlarını aşağıya çekecektir. Parekende yasasının bir an önce düzenlenip; AVM’lerin çalışma saatlerinin kısıtlanması sabah 11.00 akşam 20.00 saatleri arasında hatta haftada bir gün AVM’lerin tatil edilmesi büyük önem arz etmektedir. Esnafa vergi ve SGK yapılandırılması çıkarılması gerekmektedir. Esnaf kayıt işlemlerinin esnaf sicilden başlaması ve maliye kaydının daha sonra yapılması, kayıt dışının önüne geçilmesi bu sayede 18 yaş altı kayıtların önüne geçilecektir. Ahi sandığının bir an önce düzenlenip müşkül duruma düşmüş esnafa yardımların yapılması, işsizlik fonu gibi. Nakliyeci esnafımız araca ait olan K belgelerinin devri konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Şöyle ki esnafımız aracı sattığında K belgelerinin devrini yapamamaktadır. Esnafın aracını sattığı zaman yüksek maliyet vererek elde ettiği belgeyi satabilmesi esnafımıza nefes aldırabilecektir. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesi gerekmektedir.” diyerek esnafın yaşadığı sorunları dile getirdi.
 
 
TÜRKİYE’NİN ÖNÜ ÇOK AÇIK
 
Sonrasında konuşma yapan Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, “Problemler açık ve net gözüküyor. Türkiye’nin geçmişten gelen yapısal sorunları var, bu sorunları biz çözmek üzereyiz. Bölgemizde büyük bir sıkıntı kaosu hep birlikte yaşıyoruz, aldığımız tedbirlerle başarıyla bunların içinden çıkacağız. Türkiye’nin önü çok açık. Belki beş yıl sonra daha güzel daha farklı bir Türkiye olacak. Türk milletinin üçüncü yükseliş dönemi başladı. Esnafımızın, çiftçimizin Tokatlıların sıkıntıları var bunların hepsini aşacak imkânlarımız var. Hükümetimiz sorunların üzerine kararlılıkla gidiyor ama geçmişten gelen yapısal sorunlar var.  Bizim gibi ülkelerin bütçelerinde enerjide dışa bağılı olduğumuz için büyük bir kırılganlık var, hükümetimiz tedbirlerini aldı. 2018 yılı sonunda Bakanımız Berat Beyin açıkladığı program ile bunun tedbirleri alındı. Biz geçen sene ve bu sene tasarruflu bir bütçe yaptık. İthalat ile ilgili kalemlerde kısıtlama yaptık dolayısıyla geçen sene bütçemiz fazla verdi. Bu senede aynı şekilde tasarruflu bir bütçe yaptık, bütçemiz fazla veriyor. Ekonomimizi daha sağlam bir hale getirmek için tedbirler alıyoruz. Akdeniz’de 100 trilyon dolarlık doğalgaz ve petrol var. Biz daha önceden bu işleri hesap ettiğimiz için gemileri yaptırdık, siparişleri verip teslim alıp buralarda arıyoruz, inşallah petrolü doğalgazı burada bulacağız. Trakya’da petrol doğalgaz bulduk ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde petrol ve doğalgaz ile ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Bu bölgedeki kan gözyaşı sadece petrolden. Petrol o kadar önemli ki endüstrinin damarlarında dolaşan kan gibi.  İkinci dünya savaşından sonra dünyada ki paylaşımın süresi doldu, önümüzdeki yüzyıl için yeni bir paylaşım yapılıyor. Bu paylaşımda Türkiye ben varım hakkımı istiyorum ve alacağım dediği için Türkiye’ye saldırılar yapılıyor.  Dünyada önümüzdeki yüzyıl içerisinde Türkiye layık olduğu yere gelecek. Bunun içinde bizim birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Çevre ve Şehircilik Bakanımızı Tokat’a davet ettik belediyemizin birçok ihtiyacını gördük, belediyelerimize yirmi milyon liranın üzerinde maddi destek aldık. Tokat Belediyemize de 170 dönüm arsa aldık kentsel dönüşüm için. Bu arsanın piyasa değeri yaklaşık 150 milyon liranın üzerinde. Kaledibi’nde kentsel dönüşüm alanımız var orayla ilgili AFAD ile görüştük. İnşallah orada bir çalışma yapacağız. Katı atık istasyonları ile ilgili ciddi bir destek aldık. Gümenek’te Millet Bahçesi planlanıyor. İnşallah bu sene sanayi sitemizi ihale edeceğiz, yeni yerine taşıyacağız. Havaalanı inşaatımızda durmadan devam ediyor, Haziran 2020 de havaalanımızı açacağız. Kültür Bakanlığından aldığımız yatırım bu sene 100 milyon lirayı geçecek. Tokat’a, Turhal’a, Niksar’a yeni kütüphane yapacağız. Tarım Bakanlığından ceviz ve üzüm için ciddi destek alacağız.120 köyde arazi toplulaştırması devam ediyor. 2023 yılına kadar arazi toplulaştırmalarının tamamını bitirmiş olacağız.” Şeklinde konuştu.
 
Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ve Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat esnafın yaşadığı sorunlarla ilgili notlar alarak çözüm noktasında çalışmalar yapılacağını ifade etti.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.051 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]