• 0

27 Şubat 2020, 13:06 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Tokat'ta Hocalı katliamı fotoğraflarla anlatıldı

Tokat'ta Hocalı katliamı fotoğraflarla anlatıldı

Azerbaycan'da 26 Şubat 1992'de 613 kişinin Ermenilerce öldürüldüğü Hocalı Katliamı'nda hayatını kaybedenler Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Şube Başkanlığı tarafından açılan fotoğraf sergisi ile anıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Azerbaycan'da 26 Şubat 1992'de 613 kişinin Ermenilerce öldürüldüğü Hocalı Katliamı kurbanları (TÜRKAV) Tokat Şube Başkanlığınca Yer altı Çarşısı üzerinde açılan sergi ile anıldı.
 
 
TÜRKAV Tokat Şube Başkanı Metin Tayarer, basın açıklamasında ile Hocalı Katliamı'nın gerçek bir soykırım olduğu vurgulayarak "Hocalı dinmeyen çığlık bitmeyen acı ve tükenmeyen bir sevdadır. Hocalının yaraları derindir, yamaçları serindir, yanakları engindir. Dağlık Karabağ'ın Hocalı Kasabası tam 28 yıldır Türklüğün vicdanında bir sızı, milli yüreklerde bir sancıdır.Hukuken Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ, 28 yıldır Ermeni işgalindedir. 1992'nin 25 Şubatını 26 Şubata bağlayan gecesi, Ermeni çeteleri ve 366. Rus Motorize Alayının Hocalı'da gerçekleştirdiği katliam geçtiğimiz yüzyılın en vahim olaylarındandır. Büyük şairimiz merhum Şehriyar, 'Kurt kurtla dolaşır, itler itle.' Derken haksız mıdır, yalan mıdır, asılsız mıdır? Elbette kurt kurtla, it itle gezip tozacak, emel ve hedef birlikteliği yapacaktır.Hocalı'da resmi verilere göre 106'sı kadın, 63'ü çocuk, 70'i yaşlı olmak üzere 613 soydaş şehit edilmiş, 76'sı çocuk 487 soydaş ağır yaralanmış 1275 soydaş da esir alınmıştır ve bunların 150'si de kayıptır. TÜRKAV Tokat Şubesi olarak azeri kardeşlerimizin bundan tam 28 yıl önce Hocalı'da karşı karşıya kaldığı vahşi saldırı ve katliamı her zaman kalbimizin derinliklerinde hissediyor, bu acıyı en içten duygularımızla paylaşıyoruz. Ermenistan birliktlerince gerçekleştirilen bu katliamı ve Azerbaycan topraklarında yıllardan beri devam eden işgali şiddetle kınıyoruz. Türk Milliyetçisi kamu çalışanları olarak hepimiz Hocalı'nın yasını tutuyoruz. Hepimizin kalbi Hocalı'da atıyor. Azerbaycanlı kardeşlerimize bu haklı davalarında dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz" dedi. 

DHA-Bölge - Türkiye-Tokat
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]