• 0

19 Nisan 2020, 14:31 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

Reşadiye ilçemizi tanıyalım

Reşadiye ilçemizi tanıyalım

Tokat iline bağlı, 1906 yılında ilçe olan Reşadiye İl şehir merkezine yaklaşık 89 km uzaklıktadır. İlçe Kelkit Çayı'nın kenarında, E80 karayolu üzerindedir. Yüz ölçümü 1162 km2, rakımı 450 metredir. Reşadiye ilçesinin 2019 yılı toplam nüfusu 43870, merkez nüfusu 11504'dür.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Reşadiye'nin tarihi milattan öncesine dayanmakta olup birçok medeniyet burada varlığını sürdürmüştür. Eski ismi İskefsir olan ilçe 1664 yıllında Erzurum'a daha sonra Sivas iline bağlanır. 1906 yıllında ise ilçe statüsüne kavuşur. Osmanlı Sultanı Mehmet Reşat adına ithafen ilçenin ismi Reşadiye olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyetten sonra ilçe Tokat iline bağlanır. Reşadiye, Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Koyulhisar (Sivas), kuzey doğusunda Mesudiye (Ordu), batıda Niksar (Tokat), kuzeyinde Aybastı (Ordu) Başçiftlik (Tokat) ve Gölköy (Ordu) ile güneyinde Almus (Tokat), Hafik ve Doğanşar (Sivas) ilçeleri ile sınırdır. Reşadiye'nin en önemli özelliği doğal güzellikleri, Yaylaları ve kaplıcalarıdır.
 
 
1500'lü yıllardan 1900'lü yılların başına kadarki tarihi kayıtlarda, Erzurum Vilayetinin Şarki Karahisar sancağına bağlı, İskefsir nahiyesi olarak geçen Reşadiye'nin eski kuruluş merkezi bugün de tam olarak tespit edilememiştir. Reşadiyeli Prof. Dr. Ali Rıza Atasoy' un bu konuda yaptığı araştırmalara göre, eski ilçe merkezinin İskefsir kalesi denilen, Uluköy ve Keçiköy başındaki tepede Kaledüzü mevkiinde olduğu sanılmaktadır. 1664 yılında Erzurum'a bağlı iken daha sonraları Sivas Vilayetine bağlanan İskefsir, 1906 yılında bugünkü yerinde ilçe olarak kurulmuş ve İskefsir olan adı, Sultan Mehmet Reşat adına ithafen Reşadiye olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyetten sonra Tokat vilayetine bağlanmıştır.
 
SELEMEN YAYLASI

1514 yılında Çaldıran seferine çıkan Yavuz Sultan Selim ordusuyla konaklamış ve cuma namazını bu yaylada kılmıştır. İlk kar düşene kadar Selemen Yaylasında bahar aylarında her cuma geleneksel yayla pazarı kurulmaktadır. Tokat, Ordu, Samsun, Giresun, Sivas illerinden gelen insanlar ürünleriyle bu pazarda gereksinimlerini karşılarlar. Selemen Yaylası pazarında alışverişler mübadele(değiş-tokuş) usulü ile yapılır. Bu durum yörenin kültürel zenginliğini göstermesi bakımından da önemlidir.
 
ZİNAV GÖLÜ

Reşadiye ilçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan bu göl Heyelan set gölüdür. Ortalama derinliği 10-15 metre arasında değişir. Gölün uzunluğu 1 km, genişliği 70–500 m, alanı 26 hektardır. Göl çevresinde kurulan masalar, yapılan çeşmeler ve çocuklar için oyun yerleri yapılmıştır. 2010 yıllında burası turizm merkezi ilan edilmiş. Yıl içerinde birçok kişi buraya piknik yapmak ve kafa dinlemek için gelmektedir. Bölge insanını göl kıyısına çeken en önemli nedenlerden birisi de muhteşem gün batımı manzarasıdır. Gölü, dağlardan gelen bir dere beslemektedir. Halk dilinde Kızılkanat ( Aynalı Sazan) denilen çok lezzetli balıkları vardır. Etrafındaki koruma altındaki orman sahası ile birlikte Orman Bakanlığınca Doğal Hayatı Koruma Sahası olarak ilan edilen ve 25-30 kg. ağırlığında aynalı sazanların yetiştiği göl, çok sayıda kuş türünün yaşama ve göçmen kuşların konaklama alanıdır. Halen Milli Parkalara ait olan ziyaretçi evi ve çevresindeki mesire alanlarında günübirlik gelenlerin ihtiyaçları karşılanabilmektedir.
 
REŞADİYE KAPLICALARI

Kaplıcanın 40-49 derece sıcaklığa sahip suyu, hafif tuzlu, ekşi, kokusuz ve renksizdir. Romatizma, çeşitli ağrılı hastalıklara ve deri hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Reşadiye Kaplıcası tesisleri 124 kişi kapasiteli toplam 52 odalıdır. Bünyesinde tüm teçhizatı ile birlikte Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi mevcuttur.
 
REŞADİYE KANYONU

Reşadiye ilçesinde bulunan Zinav Gölü'nü besleyen suların geldiği kanyon doğa sporu tutkunlarını ağırlıyor. Yaklaşık 3 kilometrelik akarsudan oluşan kanyonun bazı bölgelerinde derinlik yer yer 3 metreyi buluyor.
 
MAĞARALAR

Reşadiye’nin köylerinde gerek doğal oluşum, gerekse insan eliyle yapılmış mağaralara rastlanır.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü
Mahmut Paşa Camii Mahmut Paşa Camii
Cami Tokat merkez Devegörmez Mahallesi, Behzad Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Kareye yakın dikdörtgen planlı olan cami dıştan sade bir görünüme sahi

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]