• 0

17 Mayıs 2020, 03:45 - Anasayfa // Erbaa Haberi yazdır

Erbaa köy yollarına beton yol yapacak

Erbaa köy yollarına beton yol yapacak

Erbaa Kaymakamlığı, Erbaa'nın köylerine yapılacak yollarda asfalt yerine silindirle sıkıştırılmış betonu tercih etti. İhale 28 Mayıs 2020 Perşembe günü, Erbaa Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirilecek.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Erbaa Kaymakamlığı Erbaa Köylere Hizmet Götürme Birliği, Alan - Şükür - Çatalan - Kırıkgüney, Çerkezfındıcak ve İkice - Yurtalan köy yolları SSB yol yapım işini ihaleye açtı. Yollar ihale başlığında da yer aldığı gibi silindirle sıkıştırılmış beton yol olarak yapılacak.
 
ISI FARKI YOLU BOZUYOR
 
Erbaa Kaymakamlığının beton yol tercihi ise uzmanlar tarafından eleştirildi. Uzmanlar, “Son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki, betonlar ısı farkına dayanmamakta ve kısa sürede çatlamalara ve kırılmalara neden olmaktadır. Tokat yaz-kış, gündüz-gece ısı farkının fazla olduğu bir bölgedir. Nitekim daha önce yapılan beton yollar incelendiğinde bu kırılma ve çatlamalar da görülecektir. Oysa bu yollar asfalt yollara göre 4 kat ömür biçilmiş ve 50 yıl ömrü olacağı ifade edilmişti” ifadelerini kullandılar.
 
BETON YOLUN TAMİRİ ZOR
 
Asfalt yolun şu anda maliyetinin düştüğünü belirten uzmanlar, “Beton yolların tamiri, bakamı asfalt yollara göre daha zor, hatta imkânsız görünüyor. Kısa sürede çatlayan, kırılan ve sel suları ile sürüklenen bu yolların tamiri çok zor olmaktadır. Bu yolları kullananların da ifade ettiği gibi fren mesafesi de daha uzun olmaktadır” dediler. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
 
 
ASFALT YOL ESNEKTİR
 
“Kısaca ifade etmek gerekirse, ısıl genleşmelerden dolayı asfalta göre çok rijit olan beton çatlayabilir, buna karşılık asfalt esnektir. Ayrıca yüksek tonajdan dolayı meydana gelen büyük yer değiştirmelere esnek olan asfalt uyum sağlayabilirken beton çatlar. Alt yapısı yetersiz olan, iklim değişikliklerinde ısı dereceleri aşırı farklı olan bölgelerde beton yol kaynak israfıdır, kamu kaynakların boş yere harcanmasıdır. Bölgedeki yolların yarısının asfalt, yarısının da silindirle sıkıştırılmış beton yol olarak yapılması daha sonraki uygulamalara ışık tutacaktır, alternatif teşkil edecektir.”
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Erbaa Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]