• 0

17 Haziran 2020, 22:10 - Anasayfa // Zile Haberi yazdır

2020 yılı Zile Ovası sulama sezonu başladı

2020 yılı Zile Ovası sulama sezonu başladı

Vali Dr. Ozan Balcı, Zile'de 48 bin dekar tarım arazisini sulayacak 2020 yılı Zile Belpınar Barajında düzenlenen sulama sezonu açılışına katıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tarım arazilerine ilk suların bırakıldığı programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Sulama Sezonunun çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

Zile’de Boztepe ve Belpınar  Barajlarından yapılan sulama ile 48 bin dekar alanın sulandığını, Çekerek Barajı tamamlandığında ise sulanabilir tarım arazisinin 220 bin dekar alana çıkacağını söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat il genelinde tarıma elverişli toplam 3 milyon 726 bin 860 dekar alan var.  2 milyon 320 bin 350 dekar sulanabilir alanın 570 bin 900 dekar alanı sulanıyor. Devletimizin  yatırımları tamamlandığında ise bu alana 300 bin dekar alan daha eklenecektir.” dedi.
 
 
Tokat’ın tarım memleketi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  “Devletimizin sulamaya yönelik yatırımları tamamlandığında Tokat daha zengin olacak. Tokat’ın bu anlamda önü çok açık. Çekerek sulaması bittiğinde yaklaşık 220 bin dönüm alan sulanacak. Tarımda zenginliğimiz iki üç katına çıkmış olacak.
 
Devletimizin ulaştırmayla beraber sulamaya harcadığı bütçe 1 milyar 600 milyon liradır. Devletimizin çiftçiye desteği tamdır. Tarımın önü açık. Ben daha da başarılı olacağınıza inanıyorum.
 
Allah sizlere güç kuvvet versin. Çiftçilerimize hayırlı ve  bereketli kazançlar diliyorum. Sulama  tesislerinin kurulmasında emeği geçen başta DSİ olmak üzere, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Konuşmanın ardından Zile’de tarım arazilerini sulayacak olan Belpınar Barajından ilk sular Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol mensupları tarafından bırakıldı.

Programa Zile Kaymakamı  Mehmet Ali Akyüz, DSİ İl Müdürü Ali Çetinkaya, il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. 
 
 
Vali Dr. Ozan Balcı, Çeltek Baba Türbesini Ziyaret Etti 

 Vali Dr. Ozan Balcı, Zile ilçesi programlarında Çeltek köyünde bulunan Çeltek Baba (Şeyh Mahmut Emirci Doğan) Türbesini ziyaret ederek incelemelerde bulunup bilgiler aldı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Zile Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.051 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]