• 0

23 Temmuz 2020, 15:54 - Anasayfa // TÜRKİYE Haberi yazdır

CHP, Bağımsızlık mücadelesinin 101. yılında Erzurum'da

CHP, Bağımsızlık mücadelesinin 101. yılında Erzurum'da

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevlendirmesi üzerine TBMM Divan Katip Üyesi, Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya Erzurum Kongresinin 101. yıldönümünde düzenlenecek programlara katılmak üzere Erzurum'a gitti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve bağımsızlığının mihenk taşlarından olan Erzurum Kongresi 101 yaşında. 23 Temmuz 1919 tarihinde bölgesel toplanan Kongre, aldığı kararlar itibariyle ulusal bağımsızlığımızın önemli adımlarından biri olmuştur.
 
Tokat Milletvekili Kadim Durmaz kente gerçekleştirilecek etkinliklerden önce bir açıklama yayınladı: Vatanın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığımızın sembolü Erzurum Kongresi’nin 101. yılını kutlamak üzere kente geldiklerini ifade eden Durmaz: “Erzurum Kongresi, ülkemiz, emperyalist postallar altında çiğnenirken işgale karşı bir direnme çağrısıdır! İşgale sessiz kalan saltanat rejimine karşı bir milli irade beyanıdır. Ulusal birlik ve bağımsızlığımızın simgesi olan TBMM’nin kuruluş manifestosudur…” dedi.
 
 
Açıklamasının devamında Erzurum kongresini Amasya Genelgesi’nden sonra Milli Mücadele’nin ikinci adımı olan ve bir bağımsızlık meşalesi olarak değerlendiren Durmaz; “Kongre’de manda ve himayenin kesin olarak reddedilerek ilk kez ulusal bağımsızlığın koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Diğer yandan milli iradeye yapılan vurgu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin de kuruluş felsefesini ve yönetim biçimini belirleyen bir nitelik taşımaktadır” dedi.
 
Kongre’de ilk kez millî sınırlardan bahsedildiğini hatırlatan Durmaz, Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalandığı anda Türk vatanı olan toprakların parçalanamayacağının açıklanması, Türkiye halkına olan büyük bir güvenin de ifadesidir, dedi.
 
Erzurum Kongresi’nin Mustafa Kemal'in sivil olarak görev aldığı ilk çalışma olduğu da vurgulayan Durmaz; “Erzurum Kongresi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün, kurtuluşumuzun lideri olarak öne çıkması da ayrı bir öneme haizdir. Bu anlamda vatanın bölünmez bütünlüğünü savunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve özlemle anıyorum.” dedi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TÜRKİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]