• 0

29 Temmuz 2020, 18:55 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'ta 117 kilise vakıf kayıtlarına alınmadı

Tokat'ta 117 kilise vakıf kayıtlarına alınmadı

Tokat merkez ve ilçelerinde bulunan 117 kilisenin yıkılması için kaderine terk edildiği ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü kayıtlarında yer almadığı iddia edildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ın kalkınması ve gelişmesi için turizm ve tarımın ön plana çıkması gerektiği vurgulanırken, yapılan araştırmalar sonucunda kent merkezi ve ilçelerinde bulunan 117 kilisenin vakıf kayıtlarına alınmayarak yıkılması için kaderine terk edildiği iddia ediliyor.

Yaptığımız araştırmada, kiliselerin yıkılması için kaderine terk edilerek vakıflar tarafından sit alanı dahi ilan edilmediği ortaya çıktı. Görüştüğümüz yetkililer, Bu olayın bir tek Tokat’ta gerçekleştiğini ve tüm Türkiye de kiliseler sit alanı ilan edilirken Tokat’ta maalesef sit alanı ilan edilmediğini ifade ettiler. Diğer taraftan, yine tüm Türkiye de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kiliselerin restorasyonu yapılıp turizme kazandırılırken, Tokat’ta ki kiliselerin kaderine terk edildiği öğrenildi.
 
 
Definecilerin gözde mekanları oldu
 
Kiliselerin çok sağlam yapılar olması nedeniyle bu güne kadar ayakta kalmayı başarırken definecilerin de gözde mekanları oldu.
 
Mozaikler Viyana'da
 
Çamlıbel beldesinde yer alan ve bugüne kadar ayakta kalmayı başaran bin 800 yıllık bölge kilisenin mozaiklerinin ise Viyana da olduğu ve şehir müzesinde sergilendiği öğrenildi.

Yine Çamlıbel Beldesi Kervansaray Köyünde cami ve imam evi arasında kalan kilise ise kaderine terk edilerek şu an depo olarak kullanılıyor.
 
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]