• 0

21 Eylül 2020, 21:20 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

İlhan Köten tekrar başkan

İlhan Köten tekrar başkan

Tokat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul sonunda yapılan seçimlerde Başkan İlhan Köten, Abdullah Canikli'ye büyük oy farkı ile tekrar başkanlığa seçildi. Başkan Köten, delegelere güvenlerinden dolayı teşekkür etti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Genel kurulun açılışında konuşan Tokat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, “Değerli üyelerimiz dünyada ve ülkemizda koronavirüs nedeni ile çok zor günler yaşıyoruz. Çember gittikçe daralıyor. Allah hepimizi bu hastalıktan korusun ve bir an önce bitmesini nasip etsin. Aslında uzun bir konuşma hazırlamıştım. Fakat hem bu hastalık yüzünden konuşmamı kısa tutacağım, çünkü hem de içimizde yaşlılar var, hem uzak ilçelerden gelenler var. Son 4 yılda neler yaptık kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle benim ve yönetim kurulu arkadaşlarımın en çok istediği kendi birliğimize ait bir hizmet binası yapmaktı. Allah nasip etti, sizlerin de desteği ile şu gördüğünüz binayı yaptık ve birliğimizin hizmetine sunduk” dedi.
 
BİRLİK BİNASI ÜYELERİMİZİN İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRDI
 
Birlik üyelerinin durumlarını düzeltmek için ciddi çalışmalar yürüttüklerini ifade eden İlhan Köten, “Bu binanın burada olmasının da sizlerin avantajına olduğunu düşünüyorum. Çünkü siz üyelerimizin genelde tarım İl müdürlüğü ile işleri olur. Buraya geldiğiniz zaman hem birlikte hem de tarım il müdürlüğündeki işlerinizi kolayca halletme imkânınız oluyor” şeklinde konuştu. Köten konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
 
SÜTTE REKABET ORTAMI OLUŞTU
 
“Bir diğer konu ise hepimiz için son derece önemli olduğunu düşündüğüm süt ve yem konusu. Son yıllarda süt sektöründe ciddi sıkıntılar yaşadık. Ben kendim 22 yıldır sütçülük yapıyorum. İlk işe başladığımda Tokat'ta süt toplayan çok az kişi vardı. Ulusal bir firma olarak ise sadece DİMES vardı. O yıllarda kendi aracımla rahmetli Burhan Yamanoğlu abimize 5 yıl boyunca süt getirdim. Sonrasında Tokat’taki süt toplayan herkesle çalıştım. Birçoğunda paramız gitti, zamanında paramızı alamadık. Çok sıkıntılar çektik. Bu durumları bildiğimiz için birlik olarak önce merkezde süt toplama işine girdik, yaklaşık 5 yıldır süt topluyoruz. Bizim bu işe girmemizle birlikte piyasalara denge geldi. Rekabet ortamı oluştu. Birkaç tane daha ulusal firma süt almaya başladı. Şu anda Tokat merkezde 10 ton süt topluyoruz.”
 
NİKSAR’DAKİ PROBLEMİ ÇÖZDÜK
 
Niksar’da yaşanan süt toplama problemini çözdüklerini kaydeden Tokat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, “Niksar bölgemize yaklaşık 9 ay önce üyelerimizin birçoğu süt ile alakalı problem yaşadıklarını, çok zor durumda olduklarını öğrendik. Biz Tokat merkezde litre fiyatı 1.70 liradan süt toplarken, Niksar'da litre fiyatı 1.10 ve 1.20 liradan süt toplandığını ve süt paralarının 3 - 4 aydan önce alamadıklarını öğrendik. Hemen yönetim kurulu olarak toplandık, konuyu istişare ettik ve acilen Niksar’da süt toplamaya karar verdik. Depo tadilatı, araç alımı, tank alımı personel alımı, yaklaşık 1 milyonluk bir yatırım yaptık. Şu anda çok iyi bir durumdayız ayın 15'i 20'si gelince bankadan maaş alır gibi süt paralarını alıyoruz. Yem ihtiyacı olanın kapısına kadar yemini gönderiyoruz” şeklinde konuştu. İlhan Köten konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
 
 
HEP BİRLİKTE OLACAĞIZ
 
“Hamdolsun süte başladığımız günden bu tarafa kimsenin bir kuruş alacağı bizde kalmamıştır. Önümüzdeki dönemle alakalı sadece şunu söylemek istiyorum Allah nasip eder seçilirsek, nereden nasıl bir sorun yaşıyorsanız o konularda sizlerin yanında olacağız. Elimizden ne geliyorsa, gücümüz neye yetiyorsa el ele verip sorunları yerinde çözmeye çalışacağız. Bu duygu ve düşünceler içerisinde konuşmama son verirken son olarak şunu söylemek istiyorum. Değerli arkadaşlar birileri hayal kurar birileri de icraat yapar, yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyorum. Bu zor süreçte buraya kadar geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]